Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Düğün Stresini Yenmek İçin 9 Yol
Düğün Stresini Yenmek İçin 9 Yol

iyihisset.com

11 Haz 2018

Düğününüzün mükemmel geçmesini istemek en büyük hakkınız. Bu büyük gün yaklaşırken stres seviyenizin yükselmesi ise gayet olağan bir durum. Sevdiğinizle birlikte hayatınızı birleştireceğiniz o büyük gün her şeyin yolunda gitmesini istiyorsanız, işte size düğün öncesi stresinizi azaltacak birkaç öneri!

1. Plan Yapın ve Bu Plana Uyun

Düğününüzden önce o günle ilgili her şeyi bir kağıda dökün. Düğün ile ilgili olan bütün planların adım adım bir kağıda yazılması ve bu plana uyarak hareket edilmesi, stresi azaltıyor.

2. Bütçenizi Belirleyin

Düğün için harcayacağınız bütçeyi hem müstakbel eşiniz hem de aile bireylerinizle masaya yatırın. Son anda herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına düğünü organize eden kişilerle de her şeyi bütün detayları ile konuşun ve bütçenizin ne olduğunu açıkça belirtin. Gelinlik ve damatlıktan mekana, çiçekten kuaföre, müzikten davetiyelere kadar düğününüzle ilgili yapacağınız masrafı hesaplayın ve üzerine biraz daha ekleyin ki yolun sonuna geldiğinizde herhangi bir sürpriz yaşamayasınız.

3. Davetiye İşini Son Ana Bırakmayın

Hem sizin hem müstakbel eşinizin hem de aile bireylerinizin birçok tanıdığı olduğunu var sayarsak davetli listesi epey kabarık olabilir. Siz, siz olun düğün gününüzden en az 4 ay öncesinden davet edeceğiniz kişileri bir kağıda yazın ve son ana kadar bu kağıdı yanınızdan ayırmayın. Oldukça zaman alan bir iş olan davetiye dağıtım işini de düğününüzden 1 ay önce halletmiş olmanız son günlerde yaşayacağınız stresi azaltacaktır.

4. O Mekanda Başka Bir Düğüne Katılın

Elbette sizin düğünün yapılacağı mekanda bir tanıdığınızın düğünü olmayabilir ama mekan sahiplerinden rica ederek bir başkasının düğününe 5-10 dakika da olsa katılın. Eğer bu teklifiniz olumsuz bir yanıtla sonuçlanırsa o zaman size daha önce o mekanda yapılmış olan bir video izletilmesini isteyin. Emin olun, bir başkasının sizin geçmiş olduğunuz yollardan geçerek eğlenceli bir düğün gecesi yaşadığını izlemek sizi rahatlatacaktır.

5. Sevgilinizle Birlikte Vakit Geçirin

Düğün öncesi stresini sadece sizin yaşadığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Emin olun siz stresten kaynaklı karın ağrıları içinde kıvranıyorken, sevgiliniz de pek farklı bir durumda değil. O yüzden bu son zamanlarınızda birlikte bol bol vakit geçirin ve bu yüklü stresi birlikte yenmeyi deneyin.

6. Kendinize Çok İyi Bakın

Yüksek stresin birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığı da beraberinde getirdiğini unutmayın. Yemenize içmenize dikkat edin. Uyku düzeninizi iyi ayarlayın. Yoga yaparak zihninizi arındırın hatta masaj yaptırın. Vücudunuzla birlikte ruhunuzu da dinç tutun. Düğün harici konular da konuşun, zihninizi başka şeylerle de meşgul edin.

7. Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmanın stresi azalttığı bir gerçek. Siz de düğünden önceki dönemde bir spor salonuna ya da pilates salonuna kaydolabilir stresinizi bol hareketler eşliğinde atabilirsiniz. Egzersiz yaparak sadece zihninizdeki fazlalıkları değil aynı zamanda vücudunuzdaki fazlalıkları da atabileceğinizi unutmayın.

8. Etrafınızdan Yardım İsteyin

Zamanında size birçok arkadaşınız her zaman senin yanındayım demişti, değil mi? İşte bu dönem, o dönem! Düğün öncesi stresli döneminizde taşıdığınız yükü hafifletmek adına yakın çevrenizden yardım istemekten çekinmeyin. Sonuçta onlar sizin yakınlarınız; tam da böyle günler için varlar.

9. Biraz Da Akışına Bırakın

Unutmayın ki siz kendinizi ne kadar strese sokarsanız sokun, bazı şeylerin gidişatını değiştiremezsiniz. O yüzden her şeyi kabullenin ve akışına bırakın. Sonuçta siz güzel bir şey için hazırlık yapıyorsunuz, ne kadar kötü geçebilir ki? Güzel bir olayla sonuçlanacak olan bu yolu kendinize ve sevdiklerinize işkence haline getirmeyin. Geri dönüp baktığınızda yüzünüzde gülümsemenin yerleşeceği bir süreç geçirin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.