Down Sendromlu Bireylere Nasıl Yardım Edebiliriz?

Buradasınız

Sev 21 Mart 2023

down, sendrom, hastalık, kromozom, artı bir, yaşam, hayat

Down sendromu, bireyin fiziksel ve bilişsel gelişimini etkileyen kromozomal bir farklılıktır. Down sendromlu bireylerin karşılaşabilecekleri zorluklara karşı , özel eğitim desteği ile gelişimine katkı sağlayarak günlük yaşam becerilerini bağımsız olarak yapabilmesine imkan sağlanır. Duygusal ve sosyal gelişimi için toplumdan soyutlanmamalı, ebeveynlerine destek sağlayarak ve Down sendromlu bireylerin refahını destekleyen politikaları savunarak, onları hayata dahil etmek mümkün. Down Sendromlular Haftası’na özel olarak kaleme aldığımız bu yazımızda Down sendromlu bireylere nasıl yardımcı olabileceğini senin için kaleme aldık.

Kapsayıcı olmalısın

down, sendrom, hastalık, kromozom, artı bir, yaşam, hayat

Down sendromlu bireylere yardım etmenin en önemli yollarından biri, toplumda kapsayıcılığı teşvik etmektir. Okullarda ve işyerlerinde entegrasyonu teşvik etmenin yanı sıra durumla ilgili farkındalığı artırmak ve anlayış etiği oluşturmak da oldukça önem teşkil etmektedir. Down sendromlu bireylerin etkinliklere dahil edilmeleri beceri geliştirmelerinde ve anlamlı ilişkiler kurmalarında son derece önemli bir unsurdur.

Erken müdahale oldukça önemli

down, sendrom, hastalık, kromozom, artı bir, yaşam, hayat

Down sendromlu bireyler için erken müdahale çok önemlidir. Erken müdahale; konuşma terapisi, fizik tedavi ve diğer gelişimsel terapileri içermektedir. Bu terapiler, Down sendromlu çocukların iletişim ve temel motor becerileri gibi yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Ebeveynlere destek verilmeli 

down, sendrom, hastalık, kromozom, artı bir, yaşam, hayat

Down sendromlu bir çocuğa ebeveynlik yapmak, özellikle bu deneyimde yeni olanlar için zorlayıcı olabilir. Destek grupları aracılığıyla ebeveynlere destek sağlamak, bu zorlukların üstesinden gelmelerine ve çocukları için mümkün olan en iyi bakımı sağlamalarına yardımcı olmak büyük önem taşıyor. Tecrübe aktarımı çocukların gelişimini doğrudan etkileyen bir faktör olarak öne çıkıyor.

Sağlık hizmetlerine tam erişim sağlanmalı

down, sendrom, hastalık, kromozom, artı bir, yaşam, hayat

Down sendromlu bireylerin genellikle çeşitli tıbbi ihtiyaçları bulunur ve düzenli sağlık hizmetlerine erişimleri de oldukça önemlidir. Down sendromlu bireylerin çocuk doktoru ile yapılan düzenli kontrollerin yanı sıra Down sendromuyla ilgili belirli tıbbi sorunları ele alabilen farklı alanlardaki uzmanlara da ihtiyacı vardır. Bu noktada Down sendromlu bireylerin gelişimi için sağlık hizmetlerine tam erişim olmazsa olmazlardandır.

Düzenli eğitim verilmeli 

down, sendrom, hastalık, kromozom, artı bir, yaşam, hayat

Eğitim, Down sendromlu bireylerin başarısında önemli bir faktördür. Erken çocukluk eğitimi ve özel eğitim programları da dahil olmak üzere sürekli ve düzenli olarak eğitime erişim sağlamak, Down sendromlu çocukların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır. Bu bireyler erken ve sürekli eğitim ile doğru yönlendirilip gelişimi desteklendiği takdirde lise, hatta üniversite bitirebilir, ikinci bir dil öğrenebilir, çalışabilir bağımsız veya yarı bağımsız bir yaşam sürdürebilir. Bu noktada özel eğitim programlarının yanı sıra ebeveynlerin de bu konuda bilinçli olması önem teşkil ediyor.

İstihdama kazandırılmalı 

down, sendrom, hastalık, kromozom, artı bir, yaşam, hayat

Down sendromlu pek çok kişi çalışma hayatında var olma yeteneğine sahiptir. Mesleki rehabilitasyon hizmetleri ve iş koçluğu dahil olmak üzere istihdam fırsatlarına erişim sağlamak, Down sendromlu bireylerin önemli beceriler geliştirmelerine, iş hayatında var olmalarına ve topluma katkıda bulunmalarına yardımcı olacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.