Doğayı Koruyun: Daha Ekolojik Bir Yaşam İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Buradasınız

Sev 19 Mart 2020

Gezegenimiz, her geçen gün daha fazla tahrip ediliyor. Günler boyunca söndürülemeyen yangınlar, çeşitli hastalıklar ve acımasızca tüketilen kaynaklar… Uzmanlar, gerekli müdahaleler yapılmazsa kısa süre içinde doğal kaynaklarımızın tükeneceğinin altını çiziyor.

 

Tüm bu gidişata bir “Dur!” demek, düşündüğünüz kadar zor değil! Siz de evinizde uygulayabileceğiniz basit değişiklikler sayesinde daha ekolojik bir yaşam sürebilir, doğaya verdiğiniz zararı en aza indirebilirsiniz. Eğer neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, sizleri hemen aşağıya alalım!

 

1. Çöplerinizi ayırın

Ekolojik bir yaşamın olmazsa olmaz kurallarından biri de çöpleri geri dönüşüm kurallarına göre ayırmak! Özellikle cam, plastik ve pil atıklarını farklı çöp kutularında biriktirerek geri dönüşüme kazandırmanız mümkün. Yine benzer bir şekilde kullanılmış kızartma yağlarını da cam kavanozlarda biriktirerek denizlerin ve okyanusların kirlenmesini önleyebilirsiniz. Eğer evinizde bitki varsa ya da bahçeyle uğraşmayı seviyorsanız muz kabuğu gibi organik atıklar harika bir gübre olabilir.

 

2. Doğal temizlik ürünleri kullanın

Hem sağlığınızı hem de doğayı tehdit eden kimyasal temizlik maddelerine veda etmenin vakti geldi! Aşındırıcı ve toksik maddeler içeren bu temizleyiciler, doğal yaşama büyük bir zarar veriyor. Eğer sağlığınıza ve doğaya zarar vermeyecek bir temizlik maddesi arıyorsanız çözüm oldukça basit: sirke! En güçlü doğal temizleyicilerden olan sirke, gerekli malzemelerle bir araya getirildiğinde ev temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir. Ek olarak karbonat ve Arap sabunu da kimyasal temizlik malzemelerine harika birer ekolojik alternatif olabilir!

 

3. Plastik ürünlere veda edin

Gezegenimizi korumanın en önemli adımlarından biri de plastik ürünlere veda etmek! Ekolojik bir yaşam sürmek istiyorsanız bir an önce tek kullanımlık plastik ürün tüketiminizi kısıtlamalısınız. Örneğin market poşetleri yerine bez çantalar, plastik pipetler yerine bambu pipetler ya da plastik saklama kapları yerine cam saklama kapları kullanabilirsiniz. Günümüzde birçok ürün plastik paketlerde satılsa da buna bir dur demek sizin elinizde!

 

4. Su tüketiminizi gözden geçirin

Uzmanlar, yakın gelecekte mücadele etmemiz gereken en önemli sorunlardan birinin de su kıtlığı olduğunu vurguluyor. Tam da bu nedenle en kıymetli doğal kaynaklarımızdan biri olan suyu bilinçli kullanmamız gerekiyor. Bunun için evinizdeki su tüketimini kontrol edebilir, gerekli düzenlemelerle su tüketiminizi en aza indirebilirsiniz. Örneğin bulaşık ya da çamaşır makinesini, tamamen dolduğunda çalıştırabilir ya da arıtma sistemi kullanarak içme suyu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

5. Enerji tüketiminizi optimize edin

Doğal kaynaklarımızın hızlı bir şekilde tükendiğini biliyoruz. Bu durumla mücadele etmekse düşündüğünüz kadar zor değil! Evinizde yapacağınız ufak düzenlemelerle siz de enerji tüketiminizi en aza indirebilirsiniz. Örneğin güneşli günlerde evinizin perdelerini açarak doğal ışıktan faydalanabilir, evden çıkarken elektronik eşyaların fişini çekebilir ya da damlayan muslukları bir an önce tamir edebilirsiniz. Küçük ama etkili bu değişiklikler, birçok kişi tarafından uygulandığı takdirde büyük değişimler yaratmamıza imkan sağlayacak.

 

Kaynak:

https://www.nef.com.tr/blog/evinizi-daha-ekolojik-bir-yasam-alanina-donusturmenin-10-yolu

http://www.pozitifdergisi.com/dogal-yasam/daha-ekolojik-bir-yasam-mumkun.html

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.