Doğalgaz ve Elektrik Faturalarını Düşürecek Öneriler

Buradasınız

Sev 11 Ocak 2023

fatura, doğalgaz, elektrik, tasarruf

Son dönemde gündemi en çok meşgul eden konulardan biri de tüm dünyada etkisini gösteren enerji krizi ve buna bağlı olarak sürekli yükselen elektrik ve doğalgaz faturaları. Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte aile bütçesini ve ev ekonomisini de sarsmaya başlayan bu durum, birçok noktada tasarruf önlemlerinin alınmasını da zorunlu kılıyor. Yaz aylarında çok daha az kullanılan doğalgaz enerjisi, kış aylarında yüksek kullanım oranlarına ulaşabiliyor. Bununla birlikte elektrik faturaları da gelen zamlarla birlikte çok yüksek rakamlara çıkabiliyor. Enerji Tasarrufu Haftası’nda doğalgaz ve elektrik faturalarını düşürmene yardımcı olacak önerileri bu yazımızda senin için derledik.

Kullanmadığın zaman kapatmayı unutma

fatura, doğalgaz, elektrik, tasarruf, sayaç

Evde kullanılan birçok cihaz, normal zamanda kullanılmadığında ya da fonksiyonel olarak çalışmadığında da aktif olarak açık bırakılmaktadır. Örneğin hiç kullanılmayan odaların kaloriferlerinin açık olması ya da gündüz yanan ışıklar gibi. Burada dikkat etmen gereken ve faturalarının da düşmesini sağlayacak önlemlerden biri kullanmadığın ama fişe takılı olan televizyon, şarj aleti gibi elektronik eşyaları işin bittiğinde mutlaka prizden çekmektir. Uzmanlar elektrik faturalarının yüzde 5’lik diliminin boşa takılı kalan prizler nedeniyle olduğunu söylüyorlar. Fişe takılı olan elektronik eşyalar elektrik tüketmeye devam ederler. O yüzden kullanmadığın elektronik eşyaların fişlerini çekmek elektrik tasarrufu yapmak için oldukça önemlidir. Yine enerji tasarruflu lambaları da tercih edebilirsin. Özellikle LED aydınlatma sistemlerinin, klasik aydınlatma sistemlerine göre yüzde 80 oranında daha az enerji tükettiği biliniyor. LED aydınlatma sistemlerinin yanında balkon gibi ise daha çok güneş alan yerlerde güneş enerjisi ile şarj olabilen aydınlatma sistemleri kullanabilirsin. Öte yandan evin ışık aldığı saatlerde aydınlatma sistemlerini kullanmamaya dikkat etmelisin.

Yalıtıma dikkat etmelisin

fatura, doğalgaz, elektrik, tasarruf, erkek, hesap makinesi

Son dönemde enerji tasarrufu için gündemde olan konulardan bir diğeri de yalıtımdır. Özellikle enerji talimatnamelerine göre yapılan yeni binalarda yalıtıma büyük önem verilmekte ve bu da enerji tasarrufu sağlanmasında büyük faydalar sağlamaktadır. Bunun ötesinde doğru şekilde yapılmış ısı yalıtımının özellikle soğuk kış aylarında doğalgaz kullanım miktarını azaltmana yardımcı olacağını unutmamalısın. Ayrıca pencere ve kapı gibi soğuk havanın girebileceği bölgelerde de kaliteli malzemelerden yapılan ürünleri kullanman büyük önem taşıyor. Evin içinde ve binanın dış yüzeyinde yapılacak olan yalıtım çalışmalarının hem ısınmada hem de enerji tasarrufunda büyük faydalar sağlayacağını unutmamalısın. Buna ek olarak evin kullanmadığın alanlarını ısıtmaktan ya da aydınlatmaktan vazgeçmelisin. Doğalgaz enerjisinden faydalanarak tüm evi ısıtmak yerine daha sık kullandığın alanları ısıtmanda fayda var. Bu sayede hem alan tasarrufu hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsin. Özellikle salon ve yatak odalarının ısısı, çamaşır odası ve mutfak gibi alanlara oranla daha önemlidir.

Yıllık kombi bakımını yaptırmalısın

fatura, doğalgaz, elektrik, tasarruf

Doğalgaz tasarrufu yapmak ve kombilerin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla atabileceğin adımlardan bir diğeri de periyodik olarak kombi bakımını yaptırmaktır. Kombilerin doğru şekilde çalışması, enerjiyi daha verimli kullanmaları için çok önemlidir. Kombinin içindeki su miktarı, filtre ve petek temizliği doğalgaz tasarrufu için önemli kriterler arasında yer alır. Bunun için düzenli ve periyodik olarak kombi bakımını yapmak, bu konuda profesyonel yardım alma aylık faturaları düşürme yolunda da önemli bir adım olacaktır.

Kombilerin üzerinde olan su basınç göstergesinin maksimum 1.5 veya 2 arasında olmasına dikkat etmelisin. Su basıncının 1'in altına inmesi veya 2'nin üzerine çıkması daha fazla enerji harcaması demektir. Birkaç ayda bir su basıncı göstergesini kontrol edin ve basınç düzeyinin 1.5 ile 2 arasında olmasına özen göstermelisin. Böylece daha fazla enerji tasarrufu yapabilirsin.

Yenilenebilir ve A sınıfı enerji grubunu tercih edebilirsin

fatura, doğalgaz, elektrik, tasarruf, ampul

Eğer evinin tasarımı ve konumu bunun için müsaitse evinde yenilenebilir enerji araçlarını da kullanmak faturaları düşürmek için faydalı olabilir. Örneğin güneş panelleri ile güneş enerjisinden yararlanarak evinin enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilirsin. Bu noktada atabileceğin bir diğer adım da beyaz eşyalarını ve küçük ev aletlerini A sınıfı enerji grubunda olanlardan seçmektir. Kullandığın eşyaları bu tarzda olanlar arasından seçersen uzun vadede maliyet avantajı sağlayarak faturalarını düşürebilirsin.

Cihazları sürekli açıp kapatmamalısın

fatura, doğalgaz, elektrik, tasarruf

Kombileri sürekli açıp kapatmak kullanılan enerji miktarını artırıyor. Dolayısıyla kombileri sürekli açıp kapatmak yerine makul bir ısıda sürekli olarak çalıştırman gerekiyor. Sürekli olarak aç-kapa yaparak ortamın ısısını düşüreceğin için gerekli enerji miktarı da doğru orantılı olarak artacaktır. Kombinizi evinizin durumuna göre makul bir seviyede tutman enerji tasarrufu sağlamana yardımcı olacaktır.

Ayrıca buzdolaplarını kullanırken çok fazla açık tutmamaya ve çok fazla açıp kapatmamaya gayret etmelisin. Çamaşır veya bulaşık makineni ise tam kapasite ile çalıştırmaya özen göstermelisin. Bu sayede elektrik ve su israfının önüne geçebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.