Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Diş Ağrısını Dindirecek 6 Etkili Yöntem
Diş Ağrısını Dindirecek 6 Etkili Yöntem

iyihisset.com

03 Kas 2019


Hemen hemen herkes, hayatının belli bir döneminde diş ağrısı çeker. Yaşantınızı olumsuz yönde etkileyebilen bu problem, kabusunuz olmak zorunda değil. Sizler için derlediğimiz bu pratik ve doğal yöntemler sayesinde diş ağrılarınızdan kurtulabilir ve gündelik yaşantınıza keyifle devam edebilirsiniz. İşte herkesin evinde kolaylıkla uygulayabileceği birbirinden pratik diş ağrısı dindirme yöntemleri...

 

1. Dişlerinizi fırçalayın ve diş ipiyle temizleyin

Diş ağrınızı dindirmek için tercih etmeniz gereken ilk yöntem, dişlerinizi fırçalamak ve iyice temizlemek olmalıdır. Dişlerinizi fırçaladığınızda olası bir çürük varsa bu çürüğe sıkışan ve ağrıya neden olan besinler temizlenir. Diş ipiyle yaptığınız ekstra temizlik sayesinde ise diş etleriniz rahatlar. Aşağıda listelediğimiz diğer yöntemlerden önce mutlaka dişlerinizi temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

 

2. Sirkeli ya da tuzlu suyla gargara yapın

Sirkeli su ya da tuzlu suyla yapılan gargara, diş ağrılarını dindirmenin en bilinen yöntemlerinden biridir. Bu yöntem sayesinde diş, bakterilerden arınır ve diş etindeki şişlikler azalır. Aynı zamanda sirkeli su ve tuzlu su, antiseptik özelliği sayesinde dişteki çürüklerin ve diş etindeki yaraların dezenfekte edilmesini sağlar. Sirkeli gargara hazırlamak için 1 su bardağı içme suyunun içerisine 1 yemek kaşığı sirke ekleyebilir ya da 1 su bardağı içme suyunu içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek tuzlu gargara hazırlayabilirsiniz.

 

3. Karanfil yağı kullanın

Karanfil, eski çağlardan beri enfeksiyonu tedavi etme amacıyla kullanılmaktadır. Dolayısıyla diş ağrısını dindirmekte de oldukça etkilidir. Anestezik ve antiseptik özelliğe sahip olan karanfil, “eugenol” adı verilen güçlü bir madde içerir. Bakterileri temizlemeye yarayan bu madde, aynı zamanda diş macunlarında da kullanılmaktadır. Diş ağrıları için eşi benzeri bulunmayan bir çözüm olan karanfil yağını, bir pamuk yardımıyla ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

4. Ağrıyan bölgeye buz kompresi uygulayın

Buz kompresi, diş ağrılarımız da dahil olmak üzere vücudumuzdaki birçok ağrı için tercih ettiğimiz çözümlerden biridir. Ağrıyan bölgeye uygulayabileceğiniz buz kompresi sayesinde ağrılarınız hafifler ve şişlikleriniz iner. Ancak buz kompresini uygularken mutlaka bir havlu ya da bez kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde çıplak teninizle temas eden buz, yara ve tahrişlere neden olabilir.

 

5. Ağrıyan bölgeye sarımsak uygulayın

Çok güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, diş çürüğünden dolayı yaşadığınız ağrılar için vazgeçilmez bir çözümdür. Sarımsak, antiseptik özelliği sayesinde bakterileri öldürür ve kısa bir süre içerisinde ağrılarınızı dindirir. Sarımsağı ağrıyan bölgeye uygulamak için ezmeli ve o bölgenin üzerini ezdiğiniz sarımsaklarla kaplamalısınız. Birkaç dakika sonra ağrılarınız azalmaya ve diş etleriniz rahatlamaya başlayacak.

 

6. Ağrıyan bölgeye çay ağacı yağı uygulayın

Yine vücudumuzdaki birçok problem için kullanabildiğimiz çay ağacı yağı, diş ağrıları için de oldukça etkili bir çözüm yöntemidir. Çay ağacı yağını ağrıyan dişinize uygulamak için bir pamuğun üzerine damlatarak kompres yapabilir ya da bir su bardağına birkaç damla damlatarak gargara yapabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.mynet.com/dis-agrisina-ne-iyi-gelir-dis-agrisi-icin-evde-uygulayabileceginiz-dogal-cozumler-nelerdir-1222367-mykadin

http://www.haber7.com/saglik/haber/2421007-dis-agrisi-nasil-gecer-dis-agrisi-icin-evde-cozum-onerileri/?detay=2

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.