Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Dinlenmiş ve Sağlıklı Hissederek Uyanmanıza Yardım Edecek 5 Etken
Dinlenmiş ve Sağlıklı Hissederek Uyanmanıza Yardım Edecek 5 Etken

iyihisset.com

29 Şub 2020


Günümüzde birçok insan yoğun hayat temposuna sahip olduğu için uyku düzenini sağlayamıyor. Durum böyle olunca bitkinlik ve halsizlik de kaçınılmaz oluyor. Peki yeterli bir uyku vücudumuz için neden bu kadar önemli? Verimli bir uyku için yapılması gerekenler neler? Saatlerce uyumadan da dinlenmiş uyanmak mümkün mü? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

 

1. Elektronik cihazlara uykudan en az 2 saat önce veda etmek

Uykudan hemen önce elektronik cihazlarda vakit geçiriyorsanız uyku döngünüzün bozulması oldukça normal bir durum. Geç saatlerde karanlığa ihtiyaç duyan beyninizi ekran ışığıyla olumsuz etkilemek, hem uykunuzun verimini düşürür hem de derin bir uyku çekmenizi engeller. Eğer verimli ve yeterli bir uyku çekmek istiyorsanız elektronik cihazlara veda etmenin vakti geldi.

 

2. Düzenli egzersiz yapmak

Tabii ki saatlerce spor yapmaktan bahsetmiyoruz! Sabah ya da öğleden sonra yapabileceğiniz minik egzersizler hem uykuya dalmanızı kolaylaştırır hem de daha uzun süre uyumanıza yardımcı olur. Bu sayede uykusuzluk problemleriyle mücadele edebilir, enerjinizi daha kolay toplayabilirsiniz. Ancak spor saatlerinize dikkat etmeniz şart! Uyku saatinize yakın saatlerde spor yapmak tam tersi bir etki gösterecek ve uykunuzun açılmasına sebep olacaktır.

 

3. Sigara, alkol ve kahve gibi alışkanlıkları kesmek

Birçok insan alkol tükettiğinde daha çabuk uykuya dalacağını ve daha uzun süre uyuyacağını düşünür. Ancak bu düşünce oldukça yanlış! Yapılan araştırmalar alkolün uyku kalitesini düşürdüğünü ve doğal uyku döngüsünü bozduğunu kanıtlıyor. Dolayısıyla alkole veda etmenin vakti geldi! Aynı şekilde kafein ve sigaranın içerisinde bulunan nikotin de uykuya dalmanızı zorlaştırır, dolayısıyla uyku veriminiz düşer.

 

4. Gün içerisinde en az 10 dakika meditasyon yapmak

Eğer uykuya dalmakla ilgili problem yaşıyorsanız meditasyona ve nefes egzersizlerine mutlaka bir şans vermelisiniz! Yapılan araştırmalar meditasyon yapan insanların uykuya daha kolay daldığını, hatta gece boyunca daha deliksiz uyuduğunu kanıtlıyor. Dolayısıyla uykunuzun sık sık bölündüğünü düşünüyorsanız vücudunuzu sakinleştirecek meditasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 

5. Uyku için uygun ortamı yaratmak

Sabahları uyandığınızda kendinizi daha enerjik ve dinlenmiş hissetmek istiyorsanız uyuduğunuz odanın ışık seviyesine ve sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Yetişkin bireyler için ideal uyku sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. Daha sıcak bir oda, uykusuzluğa ve sık sık uyanmaya neden olabilir. Aynı şekilde odanızın fazla ışık alması da uyku kalitenizi düşürür. Kalın perdeler, ışık problemleri için iyi bir çözüm olabileceği gibi uyku maskeleri de fazlasıyla iş görecektir.

 

 

Kaynak:

https://www.medikalakademi.com.tr/sabahlari-dinlenmis-olarak-uyanabilmek-icin-10-pratik-ipucu-ve-uyku-hijyeni/

https://blog.yatsan.com/daha-iyi-ve-dinlenmis-uyanmanin-puf-noktalari/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.