Dijital Çağda Aileni Korumak İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Sev 05 Temmuz 2021

dijital, dünya, gelecek, aile, koruma

Dijitalleşmenin, mobil cihazların ve sosyal medya kullanımının son dönemde inanılmaz ölçüde artması başta mahremiyet olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Artık dijital platformlarda gittiğin her yerde ayak izlerin var ve bu ayak izlerin başta senin ve ailenin hakkında farklı kişilerin de bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra istenmeyen yorumlar ve dijital zorbalık da bu işi zirveye çıkarıyor. Dijital çağda aileni korumak için neler yapabilirsin? Senin için araştırdık.

Gizlilik sözleşmelerini iyi oku

dijital, dünya, gelecek, aile, koruma, cep telefonu, sosyal medya

Başta sosyal medya platformları olmak üzere birçok platform üyelik aşamasında gizlilik sözleşmesi sunuyor. Bu sözleşmelerdeki açıklar, bazı durumlarda kötüye kullanılıyor. Bu noktada üye olduğun platformların gizlilik sözleşmelerini iyi analiz etmelisin. Senin ve ailenin dijital birer okur-yazar olması gerekiyor. Bu sayede dijital dünyada aileni bir nebze de olsa koruyabilirsin.

Aile yaşamınla ilgili paylaşımlara dikkat et

dijital, dünya, gelecek, aile, koruma, klavye, bilgisayar

Dijital dünyada aile mahremiyetine dikkat etmelisin. Çeşitli platformlar üzerinden ailen ile ilgili bilgi vermemeye çalışmalısın. Aksi takdirde iyi niyetli olmayan bazı insanlar senin kendi rızan ile paylaştığın bilgileri kötüye kullanabilir.

Dijital zorbalığın farkında ol

dijital, dünya, gelecek, aile, koruma

Günümüzde dijitalleşme ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri de dijital zorbalık. Dijital zorbalığa maruz kalmamak için paylaşımlarını iki defa gözden geçirmeli, kendini ve aileni bu noktada eğitmelisin. Hep birlikte dijital platformlarda paylaştığınız şeylere dikkat etmeli ve başkaları tarafından kötü kullanılabilecek şeyleri paylaşmamalısınız.

Dijital okur-yazar ol

dijital, dünya, gelecek, aile, koruma, sosyal medya, masa

Dijitalleşme ile birlikte iyi birer dijital okur-yazar olmak artık bir zorunluluk haline geldi. Kullandığın platformların ardındaki isimlerin ve şirketlerin güvenirliliğine ve daha önceki hareketlerine göz atmalısın. Aileni korumak istiyorsan bunu kesinlikle yapmalısın.

Aileni takip et

dijital, dünya, gelecek, aile, koruma

Ailenin dijital dünyadaki tüm adımlarını takip etmelisin. Bu şekilde sistematik bir şekilde çalışan bir kontrol mekanizması geliştirebilir ve ailenin dijital dünyayı yanlış kullanması sonucunda oluşabilecek hasarı minimum düzeye indirebilirsin. İçinde yaşadığımız bu dijital çağda kendini ve aileni korumak için onlarla sürekli iletişim halinde olman ve her şeyi paylaşabileceğiniz bir açık iletişim ortamı oluşturman çok önemli.

Dijitalleşme artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve yaşamlarımız hızlanarak bu yöne doğru evriliyor. Sen de artık hem kendini hem de aileni dijital hayatın getirebileceği olumsuzluklardan korumalısın.

Aile ve sevdiklerini düşünüyorsan ve sadece dijital platformlarda değil her ortamda onları koruma altına almak istiyorsan QNB Sigorta’nın sunduğu Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası’nı tercih edebilirsin.  Bu sigorta ile risklerin gerçekleşmesi durumunda on yıl boyunca her yıl %10 artan aylık düzenli ya da tek seferde 650.000 TL'ye varan tazminat ödemesi ile kendini ve aileni koruma altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.