Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Depresyondakilere Asla Söylenmemesi Gereken 10 Cümle
Depresyondakilere Asla Söylenmemesi Gereken 10 Cümle

iyihisset.com

24 Nis 2017

depresyon

Depresyondaki kişiler, tahmin ettiğinizden çok daha fazla hassas olabilir. Hal böyle olunca bu sorunu yaşayanlara daha özverili ve duyarlı yaklaşmanız gerekebilir. Uzmanların görüşlerinden yararlanarak depresyondayım diyen yakınlarınızın bu süreci daha kolay atlatmasını sağlayacak belli başlı tavsiyeler hazırladık.

“Yapma Ama! Seninkinden Çok Daha Büyük Sorunlar Var’’

depresyondaki insan

Unutmayın ki dünyada daha büyük problemlerin olması, yakınlarınızın sıkıntısını yok etmiyor. Bunun yerine ‘’Hislerini paylaşıyorum, sana nasıl yardımcı olabilirim?’’ gibi cümleler onlara çok daha iyi gelecektir.

“Yeter Ki Kendine İnan, Yarın Çok Daha İyi Olacak’’

kendine inan

Her ne kadar sevdiklerinizi rahatlatmak için söyleseniz de bu tarz ifadeler onları daha iyi hissettirmiyor. Çünkü depresyon sihirli bir değnekle bir gecede kaybolan bir sorun değil. ‘’Yavaş yavaş problemlerinden kurtulacaksın ve ben tüm bu süreçte senin yanında olacağım’’ gibi daha gerçekçi ifadeler depresyondakiler için daha rahatlatıcı olacaktır.

‘’Hayat Hiç Adil Değil’’

hayat adil değil

Bunun gibi büyük laflar, ne depresyondayım diyen yakınınız ne de sizin için faydalı. Hayatın adil olmadığını düşünmek ve belirtmek, problemleri çözmediği gibi sizin ve sevdiklerinizin sorunlarını daha karmaşık hale getirebilir. Aynı şekilde yakınınıza yaşadığı problemlerden dolayı üzgün olduğunuzu söyleyerek bu zorlu süreçte en büyük destekçisi olacağınızı belirtebilirsiniz.

‘’Depresyondayım Deme! Sorunlarınla Başa Çıkabilirsin’’

depresyon

Elbette ki depresyondaki kişiler her saniye problemleriyle başa çıkmaya çalışıyor, daha iyi olmanın yollarını arıyor. Bunu tahmin etmek hiç zor değil. Bu yüzden bu tarz cümlelerin onlara kendini iyi hissettirmeyeceğini bilin.

‘’Hayat Devam Ediyor’’

hayat devam ediyor

Bu cümleyi her kurduğunuzda karşınızdaki de ‘’Evet hayat devam ediyor ama sorunlarım yaşamama izin vermiyor’’ diyebilir. Hayatlarının değerli olduğunu ve birçok şeyi birlikte keşfedebileceğinizi söylemek çok daha iyi.

‘’Ben de Yaşadım, Nasıl Hissettiğini Biliyorum’’

kötü hissetmek

Öncelikle şunu kabullenmek lazım; herkes ruhsal sıkıntıları aynı şekilde yaşamıyor. Bu yüzden bu tarz söylemler, başkalarının problemlerini küçümsemek anlamına gelebilir. Unutmayın, depresyon, günlük can sıkıntısı gibi sorunlardan çok daha karmaşıktır.

‘’Sence de Biraz Bencil Davranmıyor Musun?’’

Eyvah eyvah! Ola ki bu cümleyi ağzınızdan kaçırdınız, olay yerini bir an önce terk edin. Karşınızdaki zaten her dakika kendini eleştirdiği için ateşe körükle gitmenin kimseye faydası yok. Unutmayın ki bu bir seçim değil! Empati kurarak karşınızdakini anlamaya çalışmak çok daha iyi olabilir. Onu profesyonel yardım alması konusunda da yönlendirebilirsiniz. Hatta anlaşmalı psikologlarda %40’a varan indirim sağlayan bir sigortayla hayatın ne kadar değerli olduğunu hatırlatabilirsiniz. Psikolojik destek yanında spor merkezi ve beslenme danışmanlığı gibi daha birçok avantajın olduğu bu sigorta hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

‘’Hadi Dışarı Çıkıp Eğlenelim, Unutursun’’

dışarda eğlenmek

Depresyon sadece kötü bir gün olmadığı ve genelde çok uzun dönemler devam ettiği için bu gibi ifadeler yakınınızı üzebilir. Çünkü onu hiç anlamadığınızı düşünecektir. Bir fincan kahve ve sohbet çok daha doğru bir seçim olabilir.

“Sen Gerçekten Çok Üzgünsün’’

üzgün olmak

Depresyondakiler sürekli kendileriyle uğraştıkları, bu kötü ruh halinden kurtulmaya çalıştıkları için bu gibi ifadelerden hazzetmezler. İçten içe daha pozitif ve çözücü yaklaşmanızı beklerler.

‘’Bu Kadar Üzgün Olman İçin Bir Sebep Yok’’

mutlu hissetme sebepleri

Depresyona girmek için illa bir kaza geçirmeye veya çok büyük ailesel problemler yaşamaya gerek yok. Bazen hiçbir sebep yokken bile karşınızdaki kişi kendini depresyonla baş ederken bulmuş olabilir. Haliyle bu gibi cümleler yakınlarınızı kırabilir, dikkatli olun.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.