Çocuklara Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Buradasınız

Sev 16 Şubat 2021

Çocuklarda uyku eğitimi konusunda hassas olan ebeveynler çocuklarının kesintisiz olarak uykularını almalarını istiyor. Uyku, bir çocuk için en temel ihtiyaçlarının başında gelir. Uykusunu almamış bir çocuk genelde huysuz, mızmız ve iştahsız olabilir. Çocuklar uykusunu aldıktan sonra yemek yeme, oyun oynama gibi aktivitelerden daha fazla keyif alır. Bu konuda çocuğunuza nasıl bir eğitim vermeniz gerektiği hakkında önemli noktaları sizin için bir araya getirdik.

Çocuğunuz uykuya dalana kadar yanında uzanın

Bu süreçte ilk olarak çocuğunuz bu duruma alışana kadar yanında uzanabilir, yatmadan uykuya dalana kadar yanında bekleyebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz kendini güvende hissederek rahatça uykuya dalacaktır. Süreci kolaylaştırmak için bu uygulamaya önce gündüz uykularında başlayabilirsiniz.

Çocuğunuza odasını sevdirin

Çocuğunuzun odasında vakit geçirmesi ve odasını sevmesi uyurken yalnız kalmaktan korkmamasına yardımcı olacaktır. Odasına alışmasını sağlamak için odasını keyifli hale getirebilirsiniz. Çocuğunuzla odasında oyunlar oynayabilit ve karanlığa karşı loş bir ışık yerleştirerek korkmasını önleyebilirsiniz.

Ona masal okuyun

Çocuğunuzun rahatça uykuya dalabilmesi için masal okuyabilir veya sevdiği bir şarkıyı söyleyebilirsiniz. Çocuklar banyo yaptıktan sonra daha kolay uykuya teslim olurlar. Siz de güzel bir banyodan sonra masal okuyarak uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Uyku ritüelleri oluşturun

Çocuğunuza uykuya sevdirmek ve ağlayarak uyutmak istemiyorsanız kendi aranızda uyku ritüelleri yapabilirsiniz.. Bunun için dişlerin fırçalanması, pijamaların giyilmesi, kucaklaşma gibi davranışlarla bir uyku öncesi ritüeli oluşturabilir. Bu sayede uyku vaktinin geldiğini de anlamış olacaktır.

Siz de onunla aynı saatte yatın

Çocukların uyumak istememesinin en büyük sebeplerinden biri, evdeki kimse uyumazken kendilerinin uykuya zorlanmasıdır. Bunun için bir uyku disiplini oluşturmanız şart. Ona evdeki herkesin aynı saatte yatacağını söyleyerek buna uymasını sağlayabilirsiniz. Zamanla belirlediğiniz saatte uyumaya alışacağından sonrasında sorun çıkarmayacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.