Cildinizi Güneşten Korumak İçin Tercih Etmeniz Gereken 5 Kıyafet

Buradasınız

Sev 19 Ağustos 2019

Yaz aylarında güneşin zararlı ışınları olan UVA ve UVB; ciltte lekenmelere, güneş yanıklarına ve cilt kanserine neden olabiliyor. Uzmanlar, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için mutlaka güneş koruyuculardan faydalanmamız gerektiğini söylüyor. Cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz güneş koruyucunun güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmesi ve 2 saatte bir yenilenmesi tavsiye ediliyor. 

Bunun yanı sıra, doğru saatlerde dışarıya çıkmak ve güneşin etkilerinden olabildiğince korunmak için uygun kıyafetler seçmek gerekiyor. Özellikle yaz aylarında kullanacağınız aksesuarlar da sağlığınız için büyük önem taşıyor.  Cildinizi güneşten korumak için tercih etmeniz gereken 5 kıyafeti yazdık.

1. Pamuklu kumaşları tercih edin
 


Yaz aylarında yüksek hava sıcaklıklarının neden olduğu terleme, bazen vücutta alerjik reaksiyonlara neden olup kişiyi rahatsız edebiliyor. Terlemeyi önlemek için kıyafet seçiminde kumaş türü büyük önem taşıyor. Sentetik ya da polyester kumaşlar teri minimum seviyede emiyor ve vücudun hava almasını engelliyor. Bu nedenle sıcak havalarda kullanım için pek de uygun olduklarını söyleyemeyiz. Pamuklu kumaşlar ise teri emerek hızla buharlaştırdığından yaz ayları için hayli ideal. 

2. Açık renk giysiler giyin
 
Yaz sıcağında kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, kıyafetlerin rengi. Koyu renk giysiler güneş ışığını emdiği için daha fazla terletir. Ancak nude ya da pastel tonlar güneş ışığını yansıtır ve sıcağın etkilerini çok fazla hissetmezsiniz. Bu yüzden yaz aylarında koyu renk giysilerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor. Ayrıca güneşten kolay etkilenen omuz ve sırt gibi bölgelerin de uzun süre güneşle temasından kaçınılması gerekiyor. Eğer beyaz tenliyseniz ve güneş yanığı kolay oluşuyorsa bu bölgeleri örtecek giysileri tercih edebilirsiniz.

3. Rahat ve bol kıyafetler seçmeye özen gösterin
 
İnce ve açık renkli giysilerin yanı sıra, yazlık kıyafetlerinizin fazla dar olmamasına da özen göstermelisiniz. Dar kıyafetler vücudu sarıp kan dolaşımını yavaşlatır. Bu nedenle daha fazla terlemeye sebebiyet verebilir. Dar kıyafetler yerine yaz aylarında rahat ve bol giysileri tercih edebilirsiniz. 

4. Ayaklarınızın hava almasını sağlayacak ayakkabılar giyin
 
Özellikle uzun süre ayakkabı giymek durumundaysanız yaz aylarında açık ayakkabıları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kapalı ayakkabılar, ayaklarınızın hava almasını engeller ve mantar oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca açık ayakkabıları tercih etmek gerekir. Eğer açık ayakkabı giyecekseniz, güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

5. Aksesuarlardan faydalanın
 
Kombinlerin vazgeçilmezi olan güneş gözlüğü ve şapka gibi aksesuarlarla yaz aylarında daha şık bir görünüm elde ederken güneşten de korunabilirsiniz. Özellikle, güneşin altında uzun süre kalındığında güneş çarpması ihtimali artar. Şapka takarak bu riski önleyebilir, yüz bölgenizi de güneşten koruyabilirsiniz. 

Kaynak:

https://www.sevil.com.tr/blog/yaz-aylarinda-nasil-giyinmeli

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.