Çikolata Bağımlılığını Yenmenin Yolları

Buradasınız

Sev 02 Kasım 2022

çikolata, bağımlılık, sağlık

Çikolata beynin seratonin hormonu salgılamasına sebep olan alkaloidler içerdiği için ciddi oranda bağımlılık yapıyor. Öte yandan yapılan araştırmalar çikolata tüketimi esnasında enfekalin adlı kimyasalın salgılandığını ortaya koydu. Bu kimyasal çikolata yeme arzusu yaratıyor. Ancak çikolata tüketiminin abartıldığı durumlarda, insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Çikolata bağımlılığını yenmenin yollarını senin için kaleme aldık.

Kan şekeri seviyeni dengelemelisin

çikolata, bağımlılık, sağlık

Çikolata yeme isteği tıpkı diğer şeker içeren gıdalarda olduğu gibi genellikle kan şekeri seviyesindeki dengesizliklerden kaynaklanıyor. Kan şekerinin hızlı bir şekilde artması veya azalması durumu çikolata yeme arzunu büyük ölçüde artıracaktır. Bu noktada bir uzman yardımıyla kan şekerini düzenleyecek beslenme programları oluşturmalı ve bu programlara sadık kalmalısın.

Bilinçli davranmalısın

çikolata, bağımlılık, sağlık

Çikolata yeme isteği, diyabetik durumlardan kaynaklanmıyorsa genellikle vücudun magnezyuma ihtiyacı olduğu anlamını geliyor. Sinir sistemi ve kaslar için oldukça faydalı olan magnezyum çikolatanın içerisinde de bulunuyor. Bu noktada çikolata yeme isteği oluştuğunda ıspanak ve lahana gibi magnezyum değeri açısında yüksek besinleri tüketmelisin. Bu sayede oluşan çikolata yeme isteği tamamen ortadan kalkacaktır.

Meyve tüketmelisin 

çikolata, bağımlılık, sağlık

Diyabetik senaryolarda çikolata bireyleri önemli ölçüde tatmin etse de ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu noktada ani kan şekeri yükselmesi ve düşmesi durumunda bireylerin glikoz içeren çikolata gibi yiyecekleri tercih etmek yerine, çilek ve karpuz gibi fruktoz içeren meyveleri tüketmesi gerekiyor.

Kararlı olmalısın

çikolata, bağımlılık, sağlık

Çikolata bağımlılığından kurtulmak kolay gibi görünen ancak göründüğü kadar da kolay olmayan bir süreçtir. Dolayısıyla çikolatayı bırakmak istiyorsan kesinlikle iradeli ve kararlı olmalısın. Mümkünse çikolata yemeyi bir anda kesmeli ve şeker ihtiyacını sağlıklı alternatiflerle karşılamasın.

Tercihini değiştirmelisin

çikolata, bağımlılık, sağlık

Eğer tüm uğraşlarına rağmen bir anda çikolatayı bırakamıyorsan, tükettiğin çikolata formunda değişiklik yapmanda fayda var. Şeker oranı yüksek ve kakao miktarı az çikolatalar tüketmek yerine, en az %70’in üzerinde kakao miktarına sahip bitter çikolataları tercih etmen çikolata bağımlılığını aşmana yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.