Çalışan Annelerin Hayatını Kolaylaştırmak İçin Yapabileceğiniz 4 Şey

Buradasınız

Sev 28 Mart 2020

Annelik, keyifli olduğu kadar zor bir deneyimdir. Özellikle çalışan anneler, bin bir türlü sorumluluğun altında ezilmiş ve bunalmış hissedebilir. Bir yandan işe bir yandan da bebeğe yetişmek, tahmin edildiğinden çok daha yıpratıcı olabilir. Eğer çevrenizde bunalmış, çalışan bir anne varsa ve destek olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bin bir türlü sorumlulukla boğuşan annelerin yanında olmak için yapmanız gerekenleri yazdık...

 

1. Eski aktivitelerine devam etmesini sağlayın

Çoğu anne için önceliklerine sahip çıkmak ve eskiden yaptığı aktiviteleri sürdürebilmek çok önemlidir. Örneğin yürüyüş yapmayı seven kadınlar, anne olduktan sonra hem çocuk hem de iş sorumluluklarından buna vakit bulamayabilir. Eğer çalışan bir annenin nefes almasını istiyorsanız çocuğun sorumluluklarını paylaşmayı teklif edebilir, ona kendisine zaman yaratması için fırsat sunabilirsiniz. Özellikle anne olmadan önce zaman ayırdığı hobilerine devam etmesini sağlamak, bunalan annelere sunulan en iyi hediyelerden biridir.

 

2.  Sorumlulukları paylaşın

Çalışan anneler, sık sık bunalsalar bile yardım istemekten çekinebilir. Yalnızca anneler değil çiftler de bir bebeğe bakmak için yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda sizin yardım teklifiyle gitmeniz anne için çok daha rahatlatıcı olacaktır. Ek olarak, bunalan annelerin diğer annelerle bir araya gelmesi ve vakit geçirmesi, düşündüğünüzden çok daha yararlı olacaktır. Anneler, birbirlerinin endişelerini ve korkularını kolay bir şekilde anlayabilir ve empati kurabilir. Dolayısıyla çevrenizdeki bunalmış annelere, diğer annelerle vakit geçirmesi için ortam yaratabilirsiniz.

 

3. Kendine zaman ayırmasını sağlayın

Birçok anne, bebeğinin ilk aylarında kendine bakmayı unutur. Ancak bu durum hem anneyi hem de bebeği kötü etkileyebilir. Kendinize bakmayı unuttuğunuzda hem fiziksel hem de mental sağlığınız zarar görebilir. Eğer çevrenizdeki bunalmış annelerin kendilerini daha iyi hissetmelerini istiyorsanız onlara güzel bir masaj seansı hediye edebilir, manikür-pedikür ya da kuaför randevusu ayarlayabilirsiniz. Yapacağınız bu minik jestler annenin kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

 

4. Ailecek katılabileceğiniz aktiviteler organize edin

Ev ve iş arasında koşuşturan anneleri mutlu etmenin en güzel yollarından biri de çocuk dostu aktiviteler organize etmektir. Bu sayede anneler, hem çocuklarıyla vakit geçirebilir hem de diğer insanlarla sosyalleşebilir. Üstelik bahar ayları, bu tür aktiviteler için harika bir zaman dilimi! Birçok şehirde organize edilen bahar şenlikleri, çocuk piknikleri ya da çeşitli workshoplar, hem diğer ailelerle tanışılmasına imkan tanır hem de miniklerin enerjisini atmasını sağlar.

 

Kaynak:

https://benanneyim.com/ebeveynlik/kendisine-zaman-ayirmasi-gereken-anneler-icin-5-ipucu/

http://www.haber7.com/cocuk/haber/791380-depresyonda-olan-annelere-tavsiyeler

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.