Çalışan Anne-Babaların Hayatını Kurtaracak 6 Tüyo

Buradasınız

Sev 30 Ekim 2020

Günümüzde ebeveynlerin en çok yaşadığı sorunlar arasında yoğun iş temposu ve günlük koşturmacalar içerisinde eve, çocuklara ve kendilerine vakit ayıramamak geliyor. Kimi zaman bu rutin ve tempo öyle bir hal alıyor ki evin sadece otel gibi kullanıldığı zamanlar olabiliyor. Bu denli yoğun bir yaşam tarzı içerisinde anne babalar iş ve özel hayat arasında kalarak kendilerine ve çevrelerine zarar vermeye başlayabiliyorlar. İş hayatı içerisinde aktif olarak var olan anne babaların günlük yaşamlarını rahatlatacak tüyolardan birkaç tanesini sizler için derledik.

İşe iyi bir plan ile başlayın

Çalışan bir anne babanın en çok ihtiyacı olan şey zamandır. Bunun için de yoğun iş ve özel hayat temposu içerisinde doğru dengeyi kurmak ve zamanı çok daha iyi yönetebilmek için iyi bir günlük plan işe yarayacaktır. Özel hayatta da iş hayatında olduğu gibi bir planlama yaparak gün içerisinde yapacaklarınızı bir kenara yazın ve mümkün olduğu kadar planlı hareket etmeye çalışın.

Güne erken başlayın

Gün içerisinde önce evde, sonrasında işte ve arkasından yine evde sizi zorlu bir maraton bekliyor. Bunun üstesinden gelmek ve üstelik bunu her gün yapmak için sahip olduğunuz zaman aralığını biraz genişletmeye çalışın. Burada ise yapmanız gereken şey biraz erken kalkmaktır. Evin içerisinde akşam koşturmacasından erken yatmaya pek vakit bulamayabilirsiniz ancak sabahları biraz daha erken kalarak günü planlı geçirmek için kendinize zaman yaratabilirsiniz.

Akşam yemeklerini ve hafta sonu kahvaltılarını ailece yapın

Elbette bir anne baba olarak, üstelik günün çoğunluğunu ev dışında geçiren çalışan ebeveynler olarak ailenize ve çocuklarınıza vakit ayırmanız gerekiyor. Bunun bir zorunluluk olmasının ötesinde siz de bunu çok isteyeceksiniz. Bu yüzden kendinize de vakit ayırmanız gerektiğini düşünerek ailece zaman geçirebileceğiniz uygun vakitleri en iyi şekilde değerlendiririn. Hafta sonu kahvaltıları ve mümkünse akşam yemekleri bu iş için biçilmiş kaftandır.

Altın vakit hafta sonu

İşte, nihayet zorlu ve yorucu bir haftanın ardından Cumartesi-Pazar günü geldi çattı. Ancak burada da çalışan bir anne baba olarak karşınıza çıkacak sorun bu daracık vakte neleri sığdıracağınızdır. Kendinize mi vakit ayıracaksınız, çocuklarla birlikte bir şeyler mi yapacaksınız yoksa eşinizle birlikte bir yerlere mi gideceksiniz? Burada uygulayabileceğiniz en iyi yöntem bir sıralama ve plan yaparak hafta sonlarını bölmektir. Ayın bir hafta sonunu eşinize ayırabilir, ikisinde çocuklarınızla ailece keyifli vakit geçirebilir, birinde kendi arkadaşlarınızla dışarı çıkıp kişisel olarak zaman harcayabilirsiniz.

Evi en güvenli hale getirin, aklınız orada kalmasın

Her sabah evden çıkarak çocuklar başta olmak üzere her şeyi geride bırakmak ve zihninizi geçip bir yerlere götürmek çok zor bir iştir. Çalışan bir ebeveyn olarak en büyük sorumluluğunuz çocuklarınızın ve evinizin güvenliğini sağlamak ve onları her türlü tehlikeye karşı korumaktır. Bunun için evinizle ilgili tüm önlemleri sağladığınızdan ve sevdiklerinizi koruma altına aldığınızdan emin olun. Bu şekilde aklınız onlarda kalmayacaktır.

Hayatın herhangi bir anında, kimin başına neler geleceğini tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Hayatın günlük, rutin akışı içerisinde yer alan her şey, bir zaman gelip sizi ve sevdiklerinizi bulabilir. Bunun için siz de QNB Sigorta’nın sunduğu Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortasını yaptırarak olası kazalarla ilgili önleminizi alın. Ev ve aracınızla ile ilgili birtakım ihtiyaçlarınızı da karşılayabilecek ve sizi hayata bağlayacak bu sigorta ile ücretsiz kombi, klima, araç bakımı gibi aile destek hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

Her an ulaşılabilir olun

Çalışan anne babaların çocuklarının en büyük sıkıntılarından biri, onlarla birlikte eğlenceli, keyifli ve huzurlu vakit geçirememektir. Bunun yarattığı baskı ve sıkıntı, zaman içerisinde çocuklarda farklı sıkıntıların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Bu hastalık ve sıkıntılar da çalışan ebeveynler için oldukça stresli ve üzüntü vericidir. Bunun önüne geçmek için her ne kadar evde olmasanız da açık iletişim kurun ve her zaman ulaşılabilir olun. Çocuklarınız manevi olarak bu rahatlığı yaşadıklarında siz de kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.