Boşanan Çiftlerin Süreci Sorunsuz Atlatmak İçin İzleyebileceği 5 Yol

Buradasınız

Sev 17 Ocak 2020

Boşanma süreci, her ne kadar içinden çıkılmaz ve stresli bir süreç gibi gözükse de korkmanıza hiç gerek yok! Uzmanlar, gerekli önlemler alındığı sürece her çiftin bu süreci kolaylıkla atlatabileceğinin altını çiziyor. Peki, sorunsuz bir boşanma süreci için yapmanız gerekenler neler, çocuklu aileler nasıl bir yol izlemeli ve hukuksal süreç nasıl ilerlemeli? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

 

İşte boşanan çiftlerin süreci sorunsuz atlatmak için izleyebileceği 5 yol...

 

1. Psikolojik destek almaktan çekinmeyin

Boşanma sürecinde yapılan en büyük hatalardan biri de tarafların kendini yalnızlığa itmesidir. Eşinizle olan rutinlerinizi kaybettikten sonra kendinizi yalnızlığa mahkum etmek, size hiçbir çözüm getirmediği gibi ruh sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kendinizi dış dünyaya kapatmamalı ve psikolojik destek almalısınız. Hem eşiniz hem de siz profesyonel desteğe başvurabilir, böylelikle boşanma sürecini en az hasarla atlatabilirsiniz.

 

2. Hukuksal süreç için uzmanlarla görüşün

Boşanma sürecinin en sancılı adımlarından biri de hukuksal süreçtir. Eğer hukuksal süreç ile ilgili yeterli bilgi sahibi değilseniz etraftan duyduğunuz bilgilerle hareket etmek, hem sizi hem de eşinizi yıpratacaktır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için bir uzmanla görüşerek hukuksal süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sayede eşinizle mal paylaşımı ya da velayet gibi konularda mantık çerçevesinde uzlaşabilir, daha sağlıklı bir boşanma süreci geçirebilirsiniz.

 

3. Kendinize ve eşinize zaman verin

Boşanma sürecindeki çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan biri de kendilerine zaman vermemek ve hızlı kararlar almaktır. Kendinizi ve eşinizi yıpratmamak adına boşanma sürecinin zor bir süreç olduğunu kabul ederek ilk adımı atabilirsiniz. Kendinize zaman verin ve her şeyi mükemmel yapmak zorunda olmadığınızı hatırlayın. Bu süreçte biraz dinlenmek, kafanızı toplamak ve bol bol düşünmek sonraki yaşamınız için size ışık olacaktır.

 

4. Çocuklarınızın önceliğiniz olduğunu unutmayın

Eğer çocuk sahibiyseniz önceliğinizin çocuklarınız olduğunu unutmayın! Boşanma süreci, yalnızca çiftleri ilgilendiren bir süreç değil aksine çocukları da fazlasıyla etkileyen bir dönemdir. Çocuğunuzla aranızdaki bağın hasar görmesini istemiyorsanız boşanma sürecinde yaşadığınız olumsuzlukları ona yansıtmamalı ancak gerçekleri de anlayabileceği bir dille anlatmaya özen göstermelisiniz. Eğer nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda emin olamıyorsanız bir uzmanla görüşebilir, çocuğunuzun bu süreci en az hasarla atlatması için destek alabilirsiniz.

 

5. Yeni hobiler ve yeni rutinler edinin

Boşanma sürecini ve sonrasını en sağlıklı şekilde atlamanın yollarından biri de yeni hobiler edinmektir. Evliliğiniz boyunca aklınızda olan ancak vakit ayıramadığınız hobileriniz varsa bu hobilere geri dönmenin ya da başlamanın tam zamanı! Yeni uğraşlarla birlikte ortaya çıkan yaratıcılık duygusu, boşanma sürecini ve devamında gelen olumsuzlukları atlatmak için birebir. Değişen hayatınızla birlikte yeni bir rutin oluşturmak, derin bir nefes almanızı ve yeniden doğmuş gibi hissetmenizi sağlayacak. Uzmanlar, sağlıklı bir boşanma süreci için zihinsel rahatlamanın altını ısrarla çiziyor. Hayatınızda yeni rutinlere ve hobilere yer açmanın tam zamanı!

 

Kaynak:

https://www.uplifers.com/bosanma-travmasini-atlatmanin-yollari/

http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ayrilik-bosanma/bosanma-psikolojisi-nasil-atlatilir-12246-8.htm

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.