Bebek Banyosu Hakkında Merak Edilenler

Buradasınız

Sev 26 Kasım 2018

Anne veya baba olmak tarif edilemeyecek ve eşsiz iki duygudur. Tabii anne veya baba olduktan sonra hayatımızı yeni bir forma uydurmamız ve bazı sorumlulukları üstlenmemiz gerekiyor. Bebeklerin beslenme, barınma ve diğer ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmeliyiz. Bebek banyosu da ilgilenmemiz gereken ihtiyaçlardan birisidir. Özellikle yeni anne veya baba olanlar için doğumun ilk haftasından itibaren konuyla ilgili çok bilgileri olmadığı için zaman zaman zorluk yaşayabiliyorlar. Sizler için bebek banyosu hakkında merak edilenleri araştırdık ve “Bebek banyosu nasıl yaptırılır” sorusuna yanıtlar aradık.

Ne zaman banyo yaptırmalısınız?

Yeni doğan bebeklerin ne zaman banyo yaptırılması gerektiği bebek banyosu hakkında merak edilenler arasında başı çekiyor. Yeni doğan bebekleri banyo yaptırmaya başlamak için öncelikte doktorunuza danışmalısınız. Doktorlar, genellikle bebeğinizin göbek kordonunun düşmesini beklemenizi önerirler. Bu süre boyunca bebeğinizi ılık su ile ıslatılmış yumuşak bezler ile temizleyebilirsiniz. Göbek bağının erken veya geç düşme olasılığı da bulunuyor. Bu tip durumlarda bebeğin göbek bağını su gelmeyecek şekilde koruyarak banyo yaptırabilirsiniz. Göbek bağı düştükten sonra ise bebeğinize rahatça banyo yaptırabilirsiniz.

Bebek banyosu yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler neler?

Yeni doğan bebek banyosu yaptırırken tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olmalısınız. İlk ve en önemli kural her ne olursa olsun bebeğinizin başından ayrılmamanız gerektiğidir. Eğer bebeğinizi küvette yıkıyorsanız su üzerine sürekli olarak akacak vaziyette olmamalıdır. Ayrıca küveti ağzına kadar doldurmalarısınız. Suyun sıcaklığı da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Suyun sıcaklığı ile bebeğinizin vücut ısısına yakın olmalıdır. Suyu kontrol etmeden bebeğinizi suyun içerisine koymayın.

Bebek banyosu yaptırırken nelere ihtiyaç duyarız?

Bebek banyosu nasıl yaptırılır sorusu özellikle de yeni anne ve babalar için oldukça önem arz ediyor. Bebeğinizi banyo yaptırmaya başlamadan önce tüm malzemeleri elinizin altında ve hemen ulaşabileceğiniz bir alanda bulundurmalısınız. Ayrıca banyo yaptıracağınız ortamın ısısına da dikkat etmeniz gerekiyor. Küveti tam olarak su ile doldurmamalısınız ve bebeğinizi suya koymadan önce suyu kontrol etmelisiniz. Bebeğinizi suyun içinde doğru bir biçimde tuttuğunuzdan emin olduktan sonra banyo yaptırmaya başlayabilirsiniz. Ardından bebekler için üretilen şampuanlar ve vücut losyonları ile bebeğinizi temizleyebilirsiniz. Duş bittikten sonra bebeğiniz güzelce kurulayın ve bebek yağı kullanın. Biraz bebek pudrası ile bebeğinizin cildini yumuşatabilirsiniz. Ardından bebeğinizin kalan bakımını tamamlayıp onun mis kokusuyla baş başa kalabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.