Bayram Heyecanı Yol Güvenliğini Sollamasın!

Buradasınız

Sev 18 Haziran 2016

 

Bayram Heyecanı Yol Güvenliğini Sollamasın!

Bu yıl tatilin heyecanı bayramla birleşince şehirden kaçmak için hepimize gün doğdu. Ancak otobüs ve uçak seferlerinden otomobillere kadar trafiğin de heyecanlı olacağı günler bizi bekliyor. O nedenle tüm hazırlığı yaptığınızı tahmin ederek yol güvenliği için son bir hatırlatma yapmak istedik. 

İmaj Hiçbir Şeydir, Bakım Her Şey!

Özel aracınızla yola çıkacaksanız lastiklerin diş kalınlığından yağ kontrolüne, frenlerden aküye kadar çok yönlü bir bakım şart. Önemsiz gibi görünse de far ayarlarının, karşıdan gelen sürücüler için hayati önem taşıdığını unutmayın. Ayrıca koltuğunuzu konforlu hale getirip klimanızın çalıştığından emin olun. Sıcak ve havasızlık konsantrasyonunuzu azaltabilir. Sadece bir saatinizi ayırıp yapacağınız bakım, hem yol güvenliğini artırır hem de sonrasında çıkacak daha büyük arızaların önüne geçer.

Geç Olsun Güç Olmasın

Gideceğiniz yere birkaç saat daha geç ulaşmanız dünyanın sonu değil. O yüzden araç kullanırken sık sık mola vermeyi, vakit kaybı ya da kötü şoförlük olarak görmeyin. Her 200 kilometrede bir mola vereceğiniz bir yolculuk planı yapın. “10 saat uykusuz otomobil kullandım” demek marifet değil; bilakis ucuz kahramanlık! Daha önce hiç sabaha karşı araç kullanmadıysanız, güneşin doğmaya başladığı saatlerin en tehlikeli zamanlar olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle güneş doğarken bir mola verip güzelce kahvenizi içmek, inanın herkes için en hayırlısı...

Aksesuarlarınız Hazır Olsun

Neredeyse hepimizin telefonlarındaki navigasyon aplikasyonları, en iyi rehberimiz olabilir ama dikkatimizi dağıtmayacak şekilde kullanmak şartıyla. Bunun için kulaklık, cam veya klima parmaklıklarına takılabilen telefon tutacakları, yol güvenliği için küçük ama önemli birer detay.

Lütfen Ama Lütfen Sinyal Verin

Tüm araç sahiplerinin bildiği ama büyük bir kısmının uygulamadığı bu kural, belki de listenin ilk sırasında yer almalıydı. İrili ufaklı birçok kazada, aşırı hız ve sinyalsiz şerit değiştirmenin rolü tartışılmaz. O nedenle yolda araç yokken bile sinyal vererek bunu otomatik bir alışkanlığa dönüştürün, kimsenin gözü arkada kalmasın.

Çocukla Yolculuk Ekstra Sabır İster

Aracınızda çocuk olacaksa yol güvenliği en üst düzeye çıkarmak için her şeyden önce kapı kilitlerini kontrol ettirip çocuğun kilosuna göre araç koltuğu edinmelisiniz. Küçük çocukları oyuncakla oyalamak iyi bir seçenek olsa da oyuncağın sabitlenebilir olması, küçük kazaları engelleyecektir. Diğer yandan uzun yolda çocukların yetişkinlerden çok daha önce yorulup sıkılacağı acı bir gerçek. Özellikle kendinizi bu psikolojiye hazırlamalısınız. Koltuğun arkasına yerleştirilen ekranlar ya da çocuğun eğlenmesini sağlayacak minik oyunlar işe yarayabilir. Yanınızdan kaç tane kırmızı otomobil geçtiğini saydırmak gibi...

Yolcu Olarak da Önlem Alın

Son uyarımız da toplu taşıma kullanıp sadece yolcu olanlar için. Ani fren ya da sarsıntı anlarında dengenizi korumak için kucağınızda çanta gibi eşyalar bulundurmayın ve ağır eşyalarınızı mutlaka bagaja koydurun. Uçak ya da otobüsle yapılacak uzun yolculuklarda iskelet ve kas sistemi neye uğradığını şaşırıyor malum. Çok uzun süre aynı pozisyonda oturmak eklem ağrılarına ve ödeme neden olabilir. Her molada çıkıp yürümeye ve uyurken küçük yastıklardan kullanmaya gayret edin. Tabii bir de ölümüne açılan klimalardan korunmak için yanınızda hırka ya da şal bulundurmanızda fayda var.

Yol güvenliği için tüm önlemleri almış olabilirsiniz; ancak beklenmedik durumlar karşısında nazar boncuğundan fazlasına ihtiyaç duyabileceğinizi de unutmayın. Tüm bunların yanında her ihtimale karşı Ferdi Kaza Sigortası yaptırın, kendinize maddi güvence sağlayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.