Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Başarılarıyla İlham Veren 8 Engelli Sporcu
Başarılarıyla İlham Veren 8 Engelli Sporcu

iyihisset.com

10 May 2018

Engel denilen şey aslında zihnimizdeki sınırlardan oluşuyor. Pek çoğumuz bu sınırlara takılıp yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Ama içimizden bazıları bu sınırlara takılmadan, her şeye rağmen hayallerinin peşinden koşuyor. Sizi, bu kahramanlardan bazılarıyla tanıştıralım. İşte başarılarıyla ilham veren engelli sporcular...

Baxter Humby

Baxter Hamby, doğum sırasında kordon bağının koluna dolanması nedeniyle sağ kolunu dirseğinin altından kaybetti. Ama bu durum, spora ilgisini azaltmadı. 17 yaşında dövüş sanatlarında yarışmalara katılmaya başladı. Humby, aynı zamanda başarılı bir koşucu da… 1992 ve 1994 yıllarında Kanada Paralimpik Milli Takımı ile birlikte yarıştı, iki yıl sonra Kanada Süper Welterweight Kick Boks Şampiyonası'nı kazandı.

Baxter Hamby, tek eliyle dünya şampiyonluğunu kazanan ve IMTC Dünya Süper Welterweight Şampiyonu olan tek kick boksçu olma özelliğini koruyor. 2010 yılında da WBC Süper Welterweight Ulusal Şampiyonu olan Humby, ringlerdeki başarılarının yanı sıra Örümcek Adam 3 filminde Tobey Maguire'nin dublörlüğünü de üstlendi.

Chelsea McClammer

24 yaşındaki Chelsea McClammer, altı yaşındayken bir otomobil kazası geçirdi. Kazadan sonra omurilik yaralanmasından dolayı belden aşağısı felç kalan genç sporcu, hayatına asla ara vermeyi düşünmedi. Spor yapmaktan vazgeçmek yerine basketbol, ​​tenis ve atletizmle ilgilenmeye başladı. 

2008 yılında Paralimpik ABD Atletizm takımına, en genç üye olarak katılan McClammer, aynı yıl Pekin'de yapılan 800 metrelik yarışı da sekizinci sırada tamamladı. McClammer, 2011 yılında Guadalajara'daki Parapan Amerikan Oyunları’nda altı kez madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti. Ayrıca, 2012 yılında ESPY En İyi Engelli Kadın Sporcu Ödülü’ne de aday gösterildi.

Oz Sanchez

Oz Sanchez, Deniz Kuvvetleri üyesiydi. 2001 yılında yaşadığı motosiklet kazasından sonra omuriliği hasar gördü ve felç oldu. Yedi yıl sonra, Paralimpik atlet olarak adından söz ettirmeye başladı. Sanchez, 2008 Pekin Oyunları'nda Paracycling ve yol yarışında madalyalar kazanarak ABD’yi temsil etti. 

2009 senesinde ise İtalya'daki UCI Para-Cycling Road Dünya Şampiyonası’nda bir başka altın madalyayı koleksiyonuna ekledi. 2012’de Londra'da düzenlenen Paralimpik Oyunları’na da katılan Sanchez, burada takım rölesinde altın madalya ve bireysel zamanlı bir denemede de bronz madalya kazandı.

Alana Nichols

Snowboard, Alana Nichols'un hayatının her daim bir parçası oldu. 17 yaşında snowboard yaparken sakatlandı ve belden aşağısı felç olmasına rağmen spora veda etmedi. Çünkü spor onun tutkusuydu. Nichols, kariyerinin durmasına izin vermedi ve tekerlekli sandalye basketbolu oynamaya başladı. Nichols, 2008 yılında Pekin'de ABD takımıyla altın madalya kazandı. Aynı zamanda sörf ve kano da yapan 35 yaşındaki sporcu, Vancouver'daki 2010 Paralimpik Oyunları'nda ise dört kez madalya almayı başardı.

Kyle Maynard

Kyle Maynard'ın başarılarını saymakla bitiremeyiz. Amerikan Ulusal Güreş Onur Listesi'nin üyesi Maynard, GNC tarafından Dünyanın En Güçlü Genci seçilmiş bir sporcu. Maynard, kolları ve bacakları olmadan nadir görülen bir durumla dünyaya geldi. Kilimanjaro Dağı ve Aconcagua Dağı'nın zirvesine protez yardımı olmaksızın ulaşan ilk dörtlü ampute olarak tarihe geçti. Ünlü TV sunucusu Oprah Winfrey, Kyle için şöyle diyor “Duyup duyabileceğiniz en ilham verici genç adamlardan biri.”

Bethany Hamilton

Profesyonel sörfçü Bethany Hamilton, 2003 yılında henüz 13 yaşındayken bir köpek balığı tarafından saldırıya uğradı ve bu saldırı sonucu sol kolunu kaybetti. Yaşadığı bu olay Hamilton’ı sörf sevdasından vazgeçirmedi; bir ay içinde suya geri dönmeyi başardı. Kolu içinse özel yapım bir protez kullanmaya başladı. Ocak 2004'te yani saldırıdan sadece birkaç ay sonra tekrar yarışmalara katıldı. Hamilton, 2009 yılında da Avustralya'daki ASP Dünya Gençler Şampiyonası'nda ikinci geldi. 2011’de Soul Surfer filmi ile Bethany Hamilton'ın azimli öyküsü beyaz perdeye taşındı.

Jessica Long

Sadece 13 aylıkken, bir Rus yetimhanesinden alınan Jessica Long, fibula eksikliği ile doğdu; ayak bilekleri, topukları ve ayak kemikleri olmadan dünyaya geldi. 18 aylıkken de bacakları dizlerinin altından kesildi ve bundan sonra Long’un protez bacaklarla yürümeyi öğrenmesi gerekti. O yürümeyi bir kenara bırakın; jimnastik, basketbol, buz pateni, bisiklet, koşu ve kaya tırmanışı gibi birçok spor dalıyla ilgilendi. Paralimpik kariyerine daha 12 yaşındayken başladı. 2004 yılında ABD Paralimpik Takımının en genç üyesi olarak, üç altın madalya kazandı. Long için bu sadece başlangıçtı. 2006 yılında ise 18 ülkede dünya rekoru kırdı ve Güney Afrika'da düzenlenen IPC Dünya Yüzme Şampiyonası'nda dokuz yarışta dokuz altın madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti. 2008 yılında da Pekin'den, dördü altın altı madalyaya evine döndü. 

Tatyana McFadden

Tatyana McFadden, ayakları felçli olarak doğmuştu. McFadden, altı yaşına kadar yetimhanede yaşadı. Bu süreçte tekerlekli sandalyesi olmadığı için ellerinin üzerinde yürüyordu. ABD Sağlık Bakanlığı’nda görevli Engelliler Komiseri Deborah McFadden’ın onu evlat edinmesiyle hayatı değişti. McFadden, Baltimore'da jimnastik, tekerlekli sandalye basketbolu ve atletizm de dahil olmak üzere çeşitli sporlarla ilgilendi. İlk yarışmasındaysa sadece sekiz yaşındaydı ve 2004’de iki kez madalya kazandı. Aynı zamanda 2013'de bir hafta içinde Boston ve Londra maratonlarını kazandı. Rusya doğumlu Tatyana McFadden, ABD'ye dört paralimpik oyunda ve 2013 Dünya Şampiyonası’nda dokuzu altın 16 madalya getirdi.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.