Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ayrılık Acısını Atlatmanın 10 Sihirli Yolu
Ayrılık Acısını Atlatmanın 10 Sihirli Yolu

iyihisset.com

15 Oca 2019

Psikologlara göre, boşanma ve ayrılıkların ruhta yarattığı travma en az bir yakının kaybından ötürü yaşanan travma kadar derin ve zorlu olabiliyor. Ancak ayrılık acısı ile başa çıkmanın da kolay ve uygulanabilir yolları var. Bakalım yüzde 100 işe yarayan bu basit yöntemler nelermiş?

Duygularınızı İçinizde Tutmayın

Öncelikle bu dönemde hissettiklerinizi kendinize saklamak ve güçlü görünmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Çünkü bu dönemde yaşadığınız acı ve travma son derece şiddetlidir. Bu durumun insanda bıraktığı hasar ancak bu duyguların dışa vurulması ile tamir edilebilir. Bu yüzden ayrılık acısı yaşarken arkadaşlarınızla dertleşin ve hatta hislerinizi kağıda dökün.

Kişisel Bakımınıza Her Zamankinden Daha Fazla Özen Gösterin

Ayrılık acısı çekerken kişisel bakımınıza her zamankinden daha çok özen göstermek, kendinize verdiğiniz değeri perçinleyeceği için bu dönemde yapılacak en iyi şeylerden biri olabilir. Uzun ilişkilerini noktalayan kadınların soluğu kuaförde almasının sebebi biraz da bu “kendine değer verme” hissidir.

Hafif Egzersizlere Başlayın

Bu süreçte büyük olasılıkla durağan kalmış ve fazlaca stres yaşamış bedeninize bir iyilik yapın ve yürüyüş, yoga ve pilates gibi sizi hem mutlu hissettirecek hem de çok zorlamayacak egzersizlere başlayın.

Hayatınızdaki Kıymetli ve Sizi Mutlu Eden Şeylerin Listesini Yapın

İnsan kendisi için çok kıymetli birinden ayrıldığında genelde hayatının koca bir hayal kırıklığı olduğunu düşünür. Ancak işin aslı pek de öyle değil. Bu gerçeği görebilmek için kağıt-kalemi alın ve sizin için kıymetli insanların / şeylerin bir listesini yapın. Daha sonra da bu listeyi her gün görebileceğiniz bir yere asın!

Sevdiğiniz Şeylere ve Tutkularınıza Daha Fazla Vakit Ayırın

İlişkide olduğunuz süre boyunca zaman ayıramadığınız hobilere, sevdiğiniz uğraşlara ve hatta tutkularınıza daha fazla vakit ayırmak bu dönemde ruhunuza ilaç gibi gelebilir.

Yaşam Alanınızda Yenilikler Yapın

Ruh halinize doğrudan etki eden yaşam alanınızda bir takım değişiklikler yapmak ayrılık acısı ile başa çıkarken size yardımcı olacaktır. Çünkü çehresi yenilenmiş bir evde yeni anılar biriktirmek her zaman daha kolay ve keyiflidir.

Doğayla İç İçe Olun

Ayrılık acısına ilaç gibi gelen bir şey varsa o da doğayla iç içe geçirilen kaliteli zamanlardır. Çünkü doğada; bir ormanda ya da geniş bir sahilde vakit geçirdiğinizde dünyanın aslında ne kadar büyük ve mucizelerle dolu olduğunu fark etmeniz kolaylaşır.

Seyahate Çıkın

Daha önce hiç görmediğiniz yerler görmek; yeni kültürler ve yepyeni insanlar tanımak ayrılık sürecinde psikolojinizi hızla düzeltmenin en kestirme yoludur.

Başkaları İçin Bir Şeyler Yapın

Karşılık beklemeden başkaları için bir şeyler yapmak, kendinizi güçlü ve etkili hissetmenize yardımcı olur. Bu yüzden ayrılık acısı çekerken eve kapanmak yerine sokak hayvanlarıyla ilgilenmek ya da sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmak şahane bir tercih olabilir.

Yaşadığınız Sürecin Normal Olduğunu Kabul Edin ve Rol Yapmayın

Ayrılık acısını atlatmak için her ne yaparsanız yapın yaşadığınız sürecin son derece doğal ve insani olduğunu kabul edin. Duygularınızı farklı şekillerde yansıtmayın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.