Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Anne-Baba Olunca Daha Anlamlı Gelen Aile Gelenekleri
Anne-Baba Olunca Daha Anlamlı Gelen Aile Gelenekleri

iyihisset.com

23 Mar 2018

Aile bağlarını güzel kılan şey, kuralları hiç dile getirilmese de sürdürülen geleneklerdir. Tek başınıza yaşamaya başlasanız bile annenizin babanızın evine gittiğiniz zaman çocukluğunuzdan beri uyguladığınız bu gelenekler, yüzünüzde sıcacık bir gülümseme bırakır. Hatta ileride farkına bile varmadan siz de bu aile geleneklerini devam ettirmeye başlarsınız... Bu gelenekler neler olabilir?

1.Hep Birlikte Sofraya Oturmak

Sabahları belki herkesin bir koşturmacası olduğundan hep beraber sofraya oturmak biraz zor olabilir ama söz konusu akşam yemekleri olunca iş değişir. Günün en güzel anlarından biri ailecek sofra başında yenilen yemeklerdir. Gün boyu neler yaptığınızı konuşarak, gününüzün iyi geçen ve kötü geçen taraflarını birbirinizle paylaşarak birliktelik hissini zinde tutabilirsiniz.

2.Yemek Sonrası Birlikte Vakit Geçirmek

Yemek yendikten sona evin içinde dört bir yana dağılmaktansa en azından bir saat kadar birlikte vakit geçirebilirsiniz. Bu süre içerisinde kutu oyunları oynayabilir veya sevdiğiniz bir filmi seyredebilirsiniz. Ayrıca birlikteliğinizin hep daim olmasını istiyorsanız, sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşamın penceresini açan Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası özelliklerine bir göz atmaya ne dersiniz? Ayda 29 TL’den başlayan fiyatlarla ailenizin geleceğini kazalara karşı güvence altına alabilirsiniz.

3.Hafta Sonu Keyfi Yapmak

Hafta sonları mutlaka beraber olmaya özen gösterin. Herkesin farklı bir programı olsa bile, ne yapın edin ve günün en azından birkaç saatini birbirinize ayırın. Birlikte yürüyüş yapabilir, yemek yiyebilir, sinemaya ya da tiyatroya gidebilir, dışarıda kahvaltı edebilir veya evde sevdiklerinizi ağırlayarak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

4.Bayram ve Yılbaşı Yemeklerini Atlamamak

Artık bir klasik halini alan “Nerede o eski bayramlar” cümlesini kurmak yerine özel günlerde bütün sevdiklerinizi bir araya toplayın. Aileniz çok kalabalık değilse, sevdiğiniz dostlarınızı evinize çağırıp güzel bir sofra hazırlayabilirsiniz. Kim yemek yapacak şimdi diye düşünmeyin, ileride bu günlerinizi çok arayabilirsiniz. Özellikle yılbaşı akşamları birbirinize ufak tefek de olsa hediyeler almayı ihmal etmeyin.

5.Masal Anlatmak

İster kendiniz bir masal uydurun ister ona kitaptan masallar okuyun. Ama mutlaka çocuğunuz, sizin ağzınızdan çıkan masallarla büyüsün. Masal dinleyerek hayal gücünü de geliştirecek olan çocuğunuz, aynı zamanda uykusuna çok daha mutlu bir şekilde dalacaktır.

6.Doğum Günlerini Birlikte Kutlamak

Ne yapın edin, aile fertlerinin doğum günlerini mutlaka birlikte kutlayın. Çocuğunuz büyüyüp de arkadaşları ile dışarı çıkacak yaşa geldiğinde, önce aile büyükleriyle doğum gününü kutladıktan sonra arkadaşlarının yanına gitmesini rica edin.

7.Tatile Çıkmak

Bütçeniz el verdiği sürece mutlaka ailecek tatil programları yapın. Çocuklarınızın tatilde ne kadar özgür olduklarını gördükçe kendi çocukluğunuza dönecek siz de kendinizi en az onlar kadar özgür ve neşeli hissedeceksiniz. Örneğin her yıl bir kültür turu yapmak, aile gelenekleriniz arasında yer alabilir.

8.Okul Faaliyetlerini Atlamamak

Belli bir yaşa kadar çocuğunuzun ilk okul günlerinde mutlaka onu okula siz götürün. Onun yanında olduğunuzu ona hissettirin. Özellikle karne alacağı tören günlerinde ne olursa olsun çocuğunuzla birlikte olun. İşlerinizi iptal ederek onunla birlikte olmanız kendisini özel hissettirecektir.

9.Yatış Seremonisine Önem Vermek

Çocuklarınızın yatmadan önce dişlerini fırçalamasına, pijamalarını giymesine ve en önemlisi salona gelip büyüklerine “İyi geceler” demesine özen gösterin. Ona iyi uykular diledikten biraz sonra odasına gidip üstünü tekrar örtebilir ve bonus olarak bir iyi geceler öpücüğü verebilirsiniz. Emin olun bu hareketiniz, mutlu bir şekilde uykuya dalmasını sağlayacaktır.

10.Çocukluğunuzu Onlarla Paylaşmak

Çocukluğunuzda yaşadığınız anıları heyecan verici bir şekilde onlara anlatabilir, eski fotoğraf albümlerinize birlikte göz atabilirsiniz. Böylece sizi daha yakından tanıyacak, bu da aile bağlarını kuvvetlendirecektir. Kendi çocukluğunuzda oynadığınız oyunları da ona öğretmeyi es geçmeyin. Bu oyun saklambaç da olabilir üç taş oyunu da...

11.Aile Büyüklerini Hatırlamak

Eğer aile büyükleriniz hayattaysa çocuklarınızın onlarla iletişim halinde olmalarını sağlayın. Yakın mesafede oturuyorsanız, mutlaka haftada en az bir kere çocuğunuzun dedeleri ve büyükanneleri ile görüşmesine olanak tanıyın. Unutmayın ki onların en yakın arkadaşları birbirlerine her daim bir şeyler öğretebilecekleri dedeleri ve büyükanneleridir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.