Anksiyeteyi Azaltan 4 Ev Düzeni Önerisi

Buradasınız

Sev 03 Şubat 2022

anksiyete, psikoloji, ev, dekorasyon

Psikolojik bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkan ve kaygı bozukluğu olarak adlandırılan anksiyete, birçok insanın ortak problemi. Özellikle geleceğe yönelik maddi-manevi belirsizliklerin ve günlük hayattaki beklentilerin anksiyeteye yol açtığı biliniyor. Ancak günlük hayatımıza birkaç küçük dokunuş yaparak anksiyetenin önüne bir nebze de olsa geçebilme imkanımız bulunuyor. Güne başladığımız ilk mekan olan evimize yapacağımız birkaç ufak dokunuş ile anksiyete riskini azaltmak mümkün. Anksiyeteyi azaltan 4 ev düzeni önerisini senin için sıraladık.

Depolama alanı

anksiyete, psikoloji, ev, dekorasyon, depolama

Dağınıklık ve düzensizlik, kontrolü kaybetmiş gibi hissetmene neden olarak stres ve endişe seviyenin artmasına neden olabilir. Evinde kontrolün senin elinde olduğunu hissetmen için temiz ve düzenli olman gerekiyor. Bu noktada evde dağınık ve düzensiz görünen tüm eşyalar için uygun bir depolama alanı oluşturabilirsin.

Renk tercihi

anksiyete, psikoloji, ev, dekorasyon, renk

Renklerin bir anlamı ve psikolojik etkilerinin olduğunu biliyor muydun? Evinin duvarları için tercih ettiğin renklerin yumuşak geçişlere ve pastel tonlara sahip olması gerekiyor. Bu sayede ev dekorasyonunun temel taşlarından biri olan duvarlar, rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etki uyandıracak ve anksiyete seviyeni azaltacaktır.

Bitkilerin gücü

anksiyete, psikoloji, ev, dekorasyon, bitki

Yapılan araştırmalar, taze çiçeklerin olumlu duyguları tetiklediğini ve refah duygusunu uyandırdığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla evinizde birkaç farklı bitki türü ile ilgilenmende fayda var. Rengini ve dokusunu sevdiğin herhangi bir bitki türü ile hem evine ferah bir hava katabilir hem de anksiyete riskini ve seviyeni azaltabilirsin.

Yatak seçimi

anksiyete, psikoloji, ev, dekorasyon, yatak

Rahatlatıcı etkiye sahip bir yatağa sahip olmak genel sağlığın için hayati önem taşıyor. İyi bir yatağın uykusuzluğun önüne geçtiği ve kaygıyı azalttığı biliniyor. Yaylı yatak, lateks yatak, visko yatak ve hibrit yatak modellerinden sana en uygun olanı seçmelisin. Bu sayede düzene giren uyku saatlerin ile birlikte stres ve kaygı yönetimini daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.