Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Anksiyete Atakları ile Mücadele Etmenin 10 Yolu
Anksiyete Atakları ile Mücadele Etmenin 10 Yolu

iyihisset.com

11 May 2018

Geceleri başınızı yastığa koyduğunuzda kafanıza binlerce düşünce mi üşüşüyor? Yumuşacık yatağınızda uykuya dalmak yerine, iş yerinde yaşadığınız sorunu, unutma ihtimaliniz olan faturaları ya da çocuğunuzun soğuk algınlığını düşünüp endişeye mi kapılıyorsunuz? Eğer tüm bu sorulara cevabınız evet ise siz de anksiyete adı verilen bir çeşit kaygı bozukluğu sendromundan muzdarip olabilirsiniz.

Ancak endişelenmeyin! Çünkü anksiyeteyle mücadele etmenin tek yolu ilaç tedavisi veya psikoterapi değil. Kişinin durumunu içselleştirmesi ve anksiyete atakları sırasında kendini telkin etmesi de etkili bir çözüm. İşte günün muhtelif saatlerinde içinizi kemiren o kaygı atakları ile başa çıkmanın 10 yolu...

Kaygınızın Sebebini İçinizden Tekrarlayın

Anksiyete atakları genelde, muhtemelen hiç gerçekleşmeyecek olaylar için duyulan kaygılar etrafında gelişir. Bu yüzden, o anda sizi kaygı atağına sürükleyen olayı veya durumu tespit edip, o olay veya durum size “anlamsız” gelmeye başlayana kadar içinizden tekrar etmek, şahane bir çözümdür.

Durumu Kafanızın İçinde Abartın

Anksiyete ile başa çıkma konusunda en etkili telkin cümlelerinden biri kesinlikle “En kötü ne olabilir ki?” cümlesidir. Bu yüzden eğer anksiyete atağınız sizi kaygıdan kaygıya sürüklemeye başladıysa ve kalbiniz yerinden çıkacak gibi atıyorsa, sorun ettiğiniz şeyi kafanızın içinde abartıp dramatize etmeyi deneyin. Böylece işin varabileceği en kötü noktayı görerek ve kendinizi nispeten daha güvenli hissedebilirsiniz.

Durun ve Nefes Alın

Anksiyeteden muzdarip çoğu kimse, nefesini kontrol etmenin bu sendromda harikalar yarattığını maalesef bilmiyor. Bu yüzden, anksiyete atağı sırasında nefesinizi asla tutmayın; kesik kesik nefes almak yerine derin ve etkili diyafram nefesleri almayı deneyin. Eğer nefesinizi nasıl yönlendireceğinizi kestiremiyorsanız bir nefes terapistinden yardım almayı ya da internette kolaylıkla bulabileceğiniz nefes egzersizi videolarını deneyebilirsiniz.

Spor Yapın ve Terleyin

En az 20 dakikalık bir kardiyovasküler aktivite, anksiyete ataklarının en büyük düşmanlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu yüzden siz siz olun yenmekte zorluk çektiğiniz anksiyete atakları sırasında kısa koşulara çıkın, dans edin ya da bisiklet sürün. Unutmayın terlemek ve yorulmak anksiyetenin bilinen en iyi ilaçlarındandır.

Sizi Rahatlatan Biriyle Konuşun

Kaygı atakları sırasında başınızda dolaşan kara bulutları dağıtmanın en garantili yollarından biri de sevdiğiniz bir arkadaşınızla ya da size şefkat duygusunu derinden hissettiren bir aile büyüğünüzle konuşmaktır. Bunu yapmak yalnızlık duygusunu bertaraf edeceği gibi karşı taraftan alacağınız pozitif duygular, sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Güneşe Çıkın

Eğer anksiyete atağı gündüz saatlerinde kapınızı çaldıysa, dört duvar arasında kalmak yerine hemen dışarıya çıkmanızda fayda var. Çünkü güneş ışığı ve temiz hava beynin kimyasını oluşturan hormonları doğrudan etkilediği için kaygı seviyenizi de hızla düşürebilir.

Hayvanlarla ve Çocuklarla Yakınlaşın

Anksiyete ve depresyon konusunda bilinen en etkili ilaçtan daha etkili bir ilaç varsa, o da kesinlikle hayvanlar ve çocukların sahip oldukları saf sevgi enerjisidir! Bu yüzden kendinizi kaygılı hissettiğinizde, bir sokak kedisinin veya köpeğinin başını okşamayı ya da bir çocuk parkına giderek neşe içinde oynayan minikleri seyretmeyi deneyebilirsiniz.

Rahatlatıcı Kokulardan Faydalanın

Güzel kokuların insan psikolojisi üzerindeki pozitif etkisi artık bilimsel olarak da kabul ediliyor. Siz de kaygı düzeyinizin normalin üzerine çıktığı durumlarda ya da geceleri uykuya daha rahat geçebilmek için lavanta, yasemin ve vanilya gibi doğal yağların dinginleştirici kokularından yararlanabilirsiniz.

Mutfağa Girin

Anksiyete atakları sırasında tam performansla uyarılmış duyularınızı ve gerilen kaslarınızı gevşetmenin bir diğer yolu da el becerisi isteyen işlerle uğraşmaktır. Hem zihninizdeki karmaşık düşünceleri dağıtan hem de duyularınızı harekete geçiren bir aktivite olan yemek yapmak ise her anlamda gerçek bir anksiyete düşmanıdır.

Durumu Kabullenin ve İlerlemenizi Kaydedin

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu taktikleri uygulamak ve hangi çözüm yolunun size ne derece iyi geldiğini gözlemlemek, hayatınızın geri kalanını çok daha kaliteli şekilde geçirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca her anksiyete atağında, arada bir saate bakarak atağın ne kadar sürdüğünü bir kenara not ederseniz, uzun vadede kendi istatistiğinizi oluşturabilir ve ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.