Akciğer Kanseri'ne Yakalanmamak İçin Hayatınızda Değiştirmeniz Gerekenler

Buradasınız

Sev 01 Ağustos 2020

Toplum sağlığını tehdit eden ve tüm dünyada hastalıklara bağlı olarak meydana gelen ölümlerde ilk sıralarda yer alan akciğer kanseri, neden olduğu birçok olumsuz sonuçla gündemde kalmaya devam ediyor. Birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen ve hangi yaşta olursa olsun büyük bir tehlike yaratan akciğer kanseri, basit hayat tarzı değişiklikleri ile uzak durulabilecek hastalıklar arasında yer alıyor. Siz de Dünya Akciğer Kanseri Günü’nde yaşamınızda atacağınız küçük adımlarla bu hastalığa yakalanmayabilirsiniz.

Öncelikle, hayatınızı gözden geçirin

Birçok hastalık, bireylerin sahip olduğu kötü yaşam şartları ve yaptıkları yanlış tercihler nedeniyle ortaya çıkmakta. Hayatınızı nasıl yönlendirdiğiniz, nasıl yaşadığınız, günlük hayatınızda neler yaptığınız ilerleyen dönemlerde yakalanabileceğiniz kronik ve önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Bunun için gelecek yıllarda akciğer kanseri olmamak için öncelikle hayatınızı gözden geçirin ve neleri yanlış yaptığınızı çıkarın. Zamanla bu alışkanlıklarınızdan kurtulun ve daha sağlıklı bir yaşama merhaba deyin.

Yabancı gazlardan uzak durun

Sigara, başta solunum yolları rahatsızlıkları olmak üzere hemen hemen tüm hastalıkların temelinde yatan ve uzak durulması gereken en önemli şeydir. Akciğer kanserinde baş sebeplerden biri olarak öne çıkan sigaranın yanında, doğrudan ciğerlerinizi etkileyebilecek gazlardan da uzak durmalı ve bunları solumamalısınız. Örneğin; deodorantlar, klima gazları, asbest, arsenik, egzoz gibi zararlı maddelerden oluşan gazlar ciğerlerinizi kötü etkileyebilir. Bu gazların sıkça solunması, ilerleyen dönemde kansere sebebiyet verebilir.

Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin

Hangi yaşta olursanız olun, düzenli şekilde doktorunuza gidin ve periyodik kontrollerinizi yaptırın. Bu şekilde kanser ilk sırada olmak üzere birçok olası hastalığın önüne geçebilirsiniz. Unutmayın, hemen hemen her hastalıkta ilk tedavi kuralı erken teşhistir. Akciğer kanseri de yavaş ve sinsi şekilde ilerleyen ve dışarıdan bakıldığında ancak uzun süre sonra fark edilebilen bir hastalıktır. Bu yüzden yaşınız ne olursa olsun mutlaka düzenli şekilde doktorunuza görünün ve kontrollerinizi yaptırın.

Riskiniz varsa, kendinizi güvence altına alın

Hayat, doğal akışı ve yapısı gereği birçok riski de içerisinde barındırıyor. Hastalıklar da, akciğer kanseri gibi hayatı doğrudan tehdit eden rahatsızlıklar da bu akışın içerisinde yer alıyor. Yaşamınızın hangi noktasında ve aşamasında başınıza neler gelebileceğini önceden kestirmek çok zor. Siz de gelecekte daha iyi ve sağlıklı bir hayat sürmek ve beklenmedik risklere karşı bugünden önlem almak için QNB Sigorta’nın sunduğu, TTürkiye'de bir ilk olarak cilt kanseri hariç bütün kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsam altına alan Yaşasın Hayat Sigortası ile bugünden ilk adımı atabilirsiniz.

Gerekirse mesleğinizi değiştirin

Yapılan araştırmalar akciğer kanseri nedenlerinin başında kötü mesleki şartların olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle solunum yollarını kötü etkileyebilecek işlerde çalışmak zorunda olan kişiler, bu kansere yakalanma riski daha yüksek olan grupta yer alıyorlar. Eğer bu tarz bir meslekte çalışıyorsanız tüm koruma ve güvenlik önlemlerini alarak işinize devam edin. Bu şekilde akciğer kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Dengeli ve yeterli beslenin, egzersiz yapın

Sadece akciğer kanseri değil, tüm hastalıklara karşı kendimizi korumak ve daha iyi yaşam şartlarına kavuşmak için düzenli ve dengeli beslenmemiz gerekiyor. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri, günlük yaşam tarzımıza göre almak, olası hastalıkların önüne geçmek için çok önemli. Aynı şekilde günlük programınız içerisine sporu ve egzersizleri de ekleyerek hem sağlıklı ve güçlü bir vücuda kavuşabilir hem de hastalıklara karşı daha korunaklı hale gelebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.