Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ailenizle Birlikte Oynayabileceğiniz 7 Eğlenceli Oyun
Ailenizle Birlikte Oynayabileceğiniz 7 Eğlenceli Oyun

iyihisset.com

10 Nis 2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında aileler artık evde daha fazla vakit geçiriyor. Bu dönemde çocuklara evde kalmanın mecburiyetini anlatmak ve konsantrasyonlarını sağlamak ise zorlu bir süreç. Sizi "evde çok sıkıldım" cümlesinden kurtaracak, çocuklarınızla birlikte eğlenebileceğiniz oyunları sizler için derledik.

Soğuk-sıcak oyunu

Her dönem her çocuğun sevdiği ve birlikte evde kolaylıkla oynayabileceğiniz oyunların başında soğuk-sıcak geliyor. Yılların eskitemediği oyunlardan biri olan soğuk-sıcakta, evin gizli bir noktasına saklanan bir nesnenin bulunması amaçtır. Eşyayı saklayan aile bireyleri dışındakiler evde saklanan eşyayı aramaya başlar. Eşyayı saklayan, diğerlerine eşyaya yaklaştıkça “sıcak”, uzaklaştıkça “soğuk” şeklinde tüyo vererek yönlendirir.

Sessiz sinema

Küçük büyük herkesin sevdiği oyunların başında gelen sessiz film ya da sessiz sinema, en az 2 kişi ile oynanan bir oyundur. Oyunda yer alanlar, bir sinema filmi seçerek karşısındakine konuşmadan anlatması için belirledikleri süreyi verirler. Anlatan kişi, filmin kaç kelime olduğunu parmaklarıyla gösterir ardından sessiz bir anlatımla ve mimiklerle tahmin ettirmeye çalışır.

İsim şehir

Yılların eskitemediği ve her kuşağın çocuklarına öğrettiği isim-şehir, kâğıt-kalem ile oynanan, okul çağındaki çocukların gelişimi için de faydalı oyunlardan biridir. İsim-şehir oyununda hazırlanan kâğıtlara çizgiler çizilir ve her bir çizginin olduğu kutucuğa isim, hayvan, bitki, şehir, sanatçı ve ülke yazılır. Oyunculardan biri alfabeyi saymaya başlar, diğeri dur dediğinde hangi harfte durulduysa o harf ile başlayan isim, hayvan, bitki ve diğer alanlardaki başlıklara uygun olan bilgiler bulunmaya çalışılır.

Karaoke 

Çocuklarınızı hem müzik ile meşgul etmek hem de ailece eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız karaoke partisi çok iyi bir fikir. Eğer evde mikrofon, projeksiyon, hoparlör vb. ekipmanlardan oluşan karaoke sisteminiz yoksa laptopu televizyona bağlayarak ve youtube.com üzerinden karaoke şarkılarına ulaşarak ailece keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tombala

Yılbaşı akşamlarıyla özdeşleşse de tombala ailece, hoşça vakit geçirmek için güzel bir tercih. Bir torbadan numaralı taşların çekilmesi ve üzerinde numara yazılı kağıtlar ile eşleştirilmesi şeklinde oynanan bir şans oyunu olan tombala için düzeneğiniz yoksa kağıt kalem makas üçlüsü ile kolayca kendi setinizi oluşturabilirsiniz.

Kulaktan Kulağa

Yine eski ama eskimeyen oyunlardan biri "kulaktan kulağa". Oyunda, aile bireyleri yan yana oturur ve ilk başta yer alan kişi yanındakinin kulağına bir şey söyler. Söylenenden anladığını yanındakine söyler ve bu son kişiye kadar devam eder. Son kişi ayağa kalkar ve bağırarak duyduğunu söyler. Söylenen doğruysa en sonda yer alan aile bireyi başa geçer ve oyun devam eder. Eğer söylenen yanlış ise herkes aynı yerinde kalır ve oyuna devam edilir. Eğer çocuklarınızın İngilizcesini geliştirmek istiyorsanız onlarla İngilizce cümleler kullanarak da kulaktan kulağa oyununu oynayabilirsiniz.

Adam Asmaca

İki ya da daha fazla kişi tarafından kağıt kalemle oynanan sözcük oyunu adam asmacada, oyunculardan biri aklından bir sözcük tutar ve kısa çizgilerle o sözcükteki harf sayısını kağıt üzerinde belirtir. Diğer oyuncular ise teker teker sözcüğün bilinmeyen harflerini, sonunda da sözcüğün tümünü bulmaya çalışırlar. Doğru tahmin edilen her harf, sözcük içindeki yerine yazılır. Oyuncunun her bilmediği harf için ise darağacının bir parçası çizilir. Oyuncu tüm harfleri veya rakamları bilirse oyunu kazanır, bilemeyip darağacının çizimi tamamlanırsa kaybeder.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.