Ailecek Vakit Geçirmenin En Güzel Yolu: Hobi Bahçeciliği

SEV07 Ağustos 2016

Ailecek Vakit Geçirmenin En Güzel Yolu: Hobi Bahçeciliği

Hobi bahçeciliği, son 2-3 yıldır şehir hayatından bunalan ama bir türlü güneye kaçma hayalini gerçekleştiremeyenlerin gözdesi oldu. Şehrin farklı köşelerinde kendinize ait küçük bir bahçeniz oluyor, istediğiniz gibi ekip biçiyorsunuz.

Şehirli İnsanlara Doğa Terapisi

Doğadan yavaş yavaş uzaklaşma, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de bir dezavantaj. Birçok şehirli çocuk yaz tatilinde belki sadece bir-iki hafta toprağa dokunabiliyor, bitkilerle haşır neşir olabiliyor… Haliyle bu da yetmiyor. Şehir hayatında giderek kendine daha fazla yer bulan hobi bahçeciliği ise ailece toprağa dokunma ihtiyacını karşılamak için bir fırsat sunuyor. Tabii dünyada bu hobi çok daha derinleştirilmiş ve üzerine projeler üretilen bir halde. Çünkü şehirli insanlar için bir doğa terapisi olarak algılanıyor.

Türkiye’de ve özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde hobi bahçeciliği ile ilgili bireysel talep artarken çeşitli kurumların da bunu destekler uygulamaları var elbette. Örneğin birkaç yıl önce Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hobi bahçeciliği ile ilgilenenleri bilgilendirme amacıyla piyasaya sürdüğü kitap serileri buna bir örnek. Hobi Domates Biber Yetiştiriciliği, Hobi Gül Yetiştiriciliği ve Hobi Turunçgil Yetiştiriciliği ilk basılan kitaplardı. Ayrıca çiçek, bitki, meyve ve sebze yetiştirme üzerine daha minimal ortamlar için atölye çalışmaları da düzenleniyor.

İstanbul’daki Başlıca Hobi Bahçeleri

Cavidan Hanım Çiftliği: Pendik’teki 100 dönümlük tesiste ister boş ister kulübeli bahçeler kiralayabiliyorsunuz. Piknik alanlarının da olması ailecek dolu dolu bir hafta sonu geçirmek için ideal. cavidanhanimciftligi.com

Yemyeşil Hobi Bahçeleri: Beykoz’daki 30 metrekarelik parsellerden oluşan alanıyla ekolojik tarım öğrenmek isteyenlere de kapılarını açıyor. www.yemyessil.com

Arnavutköy Hobi Bahçesi: Arnavutköy Belediyesi’nin kurduğu ve 200 parsellik bir alandan oluşan bu hobi bahçesi, çay bahçesi, çocuklar için oyun alanları gibi tesisleriyle çocuklu ailelere kolaylık sağlıyor. arnavutkoy.bel.tr

Sultangazi Belediyesi Hobi Bahçesi: Mimar Sinan Kent Ormanı’nda kurulan hobi bahçeleri, 70 metrekarelik bahçelerden oluşuyor. İsteyenler için ahşap kulübüler de yer alıyor. sultangazi.bel.tr

Sebze Üretimi İçin Tüyolar

  • Bahçenizin büyüklüğünü iyi hesaplayıp doğru toprak seçimi yapmalısınız. Su tutabilen, gevşek olan, humusca zengin, kumlu ve killi karışımlı topraklar en idealidir.
  • Ne yetiştirmek istediğinize göre bahçenizin ne kadar güneş aldığı önemlidir. Örneğin biraz daha gölge isteyen marul, ıspanak gibi yapraklı sebzeler yetiştirmeyi düşünüyorsanız, ona göre seçim yapmalısınız. 
  • Sebzelerin bol suyu sevdiğini ve düzenli olarak sulanması gerektiğini unutmayın. Ayrıca sabahın erken saatlerinde yapılan sulamanın, mantar oluşumunu minimuma indirdiğini de belirtelim.
  • Tohumların nasıl ekileceği önemli bir ayrıntı. Örneğin havuç, pancar, turp gibi sebzeler direkt tohum olarak ekilebilirken domates, patlıcan gibi sebzeler fide olarak ekilir.

Verimliliği etkileyen faktörlerden biri de böcekler ve hastalık üreten mantarlardır. Bu riski azaltmak için doğal yöntem olarak bahçenin çeşitli yerlerine reyhan, fesleğen ve kadife çiçeği gibi bitkiler dikebilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.