Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Ailecek Vakit Geçirmenin En Güzel Yolu: Hobi Bahçeciliği

SEV07 Ağustos 2016

Ailecek Vakit Geçirmenin En Güzel Yolu: Hobi Bahçeciliği

Hobi bahçeciliği, son 2-3 yıldır şehir hayatından bunalan ama bir türlü güneye kaçma hayalini gerçekleştiremeyenlerin gözdesi oldu. Şehrin farklı köşelerinde kendinize ait küçük bir bahçeniz oluyor, istediğiniz gibi ekip biçiyorsunuz.

Şehirli İnsanlara Doğa Terapisi

Doğadan yavaş yavaş uzaklaşma, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de bir dezavantaj. Birçok şehirli çocuk yaz tatilinde belki sadece bir-iki hafta toprağa dokunabiliyor, bitkilerle haşır neşir olabiliyor… Haliyle bu da yetmiyor. Şehir hayatında giderek kendine daha fazla yer bulan hobi bahçeciliği ise ailece toprağa dokunma ihtiyacını karşılamak için bir fırsat sunuyor. Tabii dünyada bu hobi çok daha derinleştirilmiş ve üzerine projeler üretilen bir halde. Çünkü şehirli insanlar için bir doğa terapisi olarak algılanıyor.

Türkiye’de ve özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde hobi bahçeciliği ile ilgili bireysel talep artarken çeşitli kurumların da bunu destekler uygulamaları var elbette. Örneğin birkaç yıl önce Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hobi bahçeciliği ile ilgilenenleri bilgilendirme amacıyla piyasaya sürdüğü kitap serileri buna bir örnek. Hobi Domates Biber Yetiştiriciliği, Hobi Gül Yetiştiriciliği ve Hobi Turunçgil Yetiştiriciliği ilk basılan kitaplardı. Ayrıca çiçek, bitki, meyve ve sebze yetiştirme üzerine daha minimal ortamlar için atölye çalışmaları da düzenleniyor.

İstanbul’daki Başlıca Hobi Bahçeleri


Cavidan Hanım Çiftliği: Pendik’teki 100 dönümlük tesiste ister boş ister kulübeli bahçeler kiralayabiliyorsunuz. Piknik alanlarının da olması ailecek dolu dolu bir hafta sonu geçirmek için ideal. cavidanhanimciftligi.com

Yemyeşil Hobi Bahçeleri: Beykoz’daki 30 metrekarelik parsellerden oluşan alanıyla ekolojik tarım öğrenmek isteyenlere de kapılarını açıyor. www.yemyessil.com

Arnavutköy Hobi Bahçesi: Arnavutköy Belediyesi’nin kurduğu ve 200 parsellik bir alandan oluşan bu hobi bahçesi, çay bahçesi, çocuklar için oyun alanları gibi tesisleriyle çocuklu ailelere kolaylık sağlıyor. arnavutkoy.bel.tr

Sultangazi Belediyesi Hobi Bahçesi: Mimar Sinan Kent Ormanı’nda kurulan hobi bahçeleri, 70 metrekarelik bahçelerden oluşuyor. İsteyenler için ahşap kulübüler de yer alıyor. sultangazi.bel.tr

Sebze Üretimi İçin Tüyolar

  • Bahçenizin büyüklüğünü iyi hesaplayıp doğru toprak seçimi yapmalısınız. Su tutabilen, gevşek olan, humusca zengin, kumlu ve killi karışımlı topraklar en idealidir.
  • Ne yetiştirmek istediğinize göre bahçenizin ne kadar güneş aldığı önemlidir. Örneğin biraz daha gölge isteyen marul, ıspanak gibi yapraklı sebzeler yetiştirmeyi düşünüyorsanız, ona göre seçim yapmalısınız. 
  • Sebzelerin bol suyu sevdiğini ve düzenli olarak sulanması gerektiğini unutmayın. Ayrıca sabahın erken saatlerinde yapılan sulamanın, mantar oluşumunu minimuma indirdiğini de belirtelim.
  • Tohumların nasıl ekileceği önemli bir ayrıntı. Örneğin havuç, pancar, turp gibi sebzeler direkt tohum olarak ekilebilirken domates, patlıcan gibi sebzeler fide olarak ekilir.

Verimliliği etkileyen faktörlerden biri de böcekler ve hastalık üreten mantarlardır. Bu riski azaltmak için doğal yöntem olarak bahçenin çeşitli yerlerine reyhan, fesleğen ve kadife çiçeği gibi bitkiler dikebilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 21 Ekim 2017

Çalışan anneler; ev, iş, çoluk çocuk derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz değil mi? Kendinize zaman ayırmak artık bir lüks gibi geliyorsa, bu 10 pratik tavsiyeyi uygulamaya başlamanın zamanı gelmiş demektir!

1. Uyku Düzenine Önem Verin


Geceleri saat 23:00 ile 05:00 arasında, karanlık ortamda vücut melatonin adı verilen uyku hormonunu salgılıyor. Bu da kendinizi dinlenmiş, enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlıyor. Küçük bir bebeğiniz varsa, bu saatler arasında deliksiz bir uyku çekmeniz zor biliyoruz. Ama ilerleyen zamanlarda bebeğinizin uyku düzenini oturtarak hem ona hem de kendinize büyük bir iyilik yapacağınızı göz ardı etmeyin.

2. Fazla Mükemmeliyetçi Olmayın

Mükemmellik çok değişken, belli sınırları olmayan bir kavram. Bu nedenle her şeyin mükemmel olması için uğraşmayın. Eğer gerekenden fazla mükemmeliyetçi olursanız bir süre sonra tükenebilir, ayrıntılarla uğraşırken zaman kontrolünü tamamen yitirebilirsiniz. Bu durum da hem iş hem de aile hayatınızı olumsuz etkileyebilir

3. Planlı ve Programlı Olun

Çalışan anneler olarak düzensizlik ve programsızlık yüzünden kendinize ayırabileceğiniz zamandan çaldığınızın farkında mısınız? Sonraki haftanın planını şimdiden yapabilir, hazırladığınız zaman ve etkinlik planına uygun hareket ederek zaman yönetimine hız katabilirsiniz. Ayrıca yapılacaklar listesi hazırlayarak, önemli ayrıntıları unutmaya son verirken iş ve aile hayatınızı da düzene sokabilirsiniz.

4. “Hayır” Demekten Korkmayın!

Gücünüzü ve sorumluluğunuzu aşan işlere hayır demekten çekinmeyin. Ek işleri ve projeleri, fazla çalışma saatlerini üstlenmek zorunda değilsiniz. Aksi halde yoğun çalışma temposu yüzünden strese girmenin yanı sıra iş ve aile dengesini de yitirebilirsiniz. Unutmayın ki yeri gelince iş hayatında olduğu gibi ailenize de hayır diyebilmelisiniz…

5. Boş Zamanlarınızı Verimli Kullanın

Günlük hayatın içinde boşa harcadığınız zamanları düşünün. Ve onları değerlendirmenin bir yolunu bulun. Mesela trafik saatlerini müzik dinleyerek, sesli kitap okuyarak veya haberleri takip ederek verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Böylece stresli vakitleri kendi lehinize çevirmenin yanı sıra hem iş hem de aile hayatınızdaki zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

6. Teknolojinin Nimetlerinden Sonuna Kadar Yararlanın

Cep telefonunuzu zaman öldürmek için değil, hayatınızı kolaylaştırmak için kullanın. Akıllı telefonlar için üretilen uygulamalarla her an her yerde notlar alabilir, ajandanızı kontrol edebilir, alışveriş yapabilir veya unutmamanız gereken sorumluluklar için hatırlatma bildirimleri koyabilirsiniz. Teknoloji ve interneti gerektiği gibi kullanmak, hayatınızı kolaylaştıracak.

7. Ailenizden Yardım İstemekten Çekinmeyim

Çalışan anneler, toplumun kadınlara yüklediği baskı nedeniyle iş hayatını da aile hayatını da en mükemmel ve eksiksiz şekilde sürdürmek için gereğinden fazla yıpranıyorlar. Öyle ki kimi zaman eşlerinin sorumluluklarını da yükleniyorlar. Bu nedenlerle yorgunluk ve bitkinlik yaşayanlar, hatta psikolojik rahatsızlıklar ve kronik hastalıklarla uğraşmak zorunda kalan anneler var. O halde siz de başta eşiniz olmak üzere bütün ailenizden yeri geldiğinde yardım istemekten çekinmeyin!

8. Her Yıl Düzenli Olarak Tatil Yapın

Görev ve sorumluluklardan arınmak, bir sürede de olsa başınızı dinlemek için her sene yıllık izninizi kullanmaktan çekinmeyin. Böylece kaldığınız yerden devam etmek ve zaman yönetiminin kontrolünü ele almak için gerekli enerjiyi depolarsınız.

9. Zamanınızı Çalan Faydasız Alışkanlıklara Son Verin

Herkes hem iş hem de aile hayatında kimi zaman faydasız alışkanlıklar için boş yere vakit kaybediyor. Gereğinden fazla TV izlemek, sosyal medya bağımlılığı gibi alışkanlıklarınızı en azından kontrol altına alarak zamanınızı çok daha verimli kullanabilirsiniz.

10. Üretkenliğinizi ve Konsantrasyonunuzu Artıran Faaliyetler Yapın

Çalışan anneler kimi zaman normalden daha fazla üretkenliğe ve konsantrasyona ihtiyaç duyuyorlar. Hem üretken hem de dikkatli olabilirseniz sorumluluklarınızı çok daha az zaman harcayarak yerine getirebilir, zamanı verimli kullanabilirsiniz. Bu amaç için örneğin düzenli olarak yoga veya meditasyon yapabilirsiniz.