Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ailecek Tuz Kullanımını Azaltmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Öneri
Ailecek Tuz Kullanımını Azaltmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Öneri

iyihisset.com

24 Şub 2020

Vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için tuza ihtiyacı vardır ancak gereğinden fazla tuz kullanımı çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Gereğinden fazla tüketildiğinde hipertansiyon, dehidrasyon ve çeşitli böbrek hastalıklarına yol açabilen tuz, günümüzde birçok gıdanın içerisinde bol miktarda bulunuyor.  Ailecek tuz kullanımını azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik.

 

1. Baharatlara bir şans verin

Tuz kullanımını azaltmak için birçok farklı yol izleyebilirsiniz. En pratik ve en hızlı yollardan biri olan baharat kullanımını arttırmak, hem yemekten aldığınız keyfi arttırır hem de sizi daha yaratıcı olmaya iter. Yapmanız gerekenler oldukça basit! Sarımsak tozu, soğan tozu ya da çeşitli karışık baharatlara bir şans verin ve tuz kullanımınızı kısıtlayın. Tabii satın aldığınız karışık baharatların etiketlerini okumakta ve tuz içermediğinden emin olmakta fayda var.

 

2. Satın aldığınız gıdaların etiketlerini okuyun

Günlük olarak tükettiğimiz tuzun büyük bir kısmı satın aldığımız gıdaların içerisinde bulunur. Örneğin; ekmek, pizza, pide, poğaça, siyah zeytin ya da peynir çeşitleri… Tüm bu yiyecekler, fark etmeden fazladan tuz tüketmenize neden olabilir. Bu gibi durumların yaşanmasını önlemek için satın aldığınız ürünlerin etiketlerini mutlaka incelemeli, mümkün olduğunca hazır gıdalardan kaçınmalı ya da daha sağlıklı alternatiflere yönelmelisiniz. Eğer ekmek tüketmeyi seviyorsanız tuzsuz ekmekler iyi bir alternatif olabilir. Bu tür ufak değişiklikler, günlük tuz tüketiminizi en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

 

3. Hazır çorba, sos ya da paketli gıda tüketmemeye özen gösterin

Eğer hala  bilmiyorsanız öğrenmenin vakti geldi! Hazır çorbalar, soslar, bulyonlar, atıştırmalıklar ve hatta mineralli içecekler bol miktarda tuz içerir. Özellikle toz şeklinde satılan gıdaların ne kadar tuz içerdiğinden bahsetmek bile istemiyoruz! Ailenizle birlikte daha sağlıklı bir hayata adım atmak istiyorsanız paketli gıdalara veda etmenin vakti geldi!

 

4. Fast food restoranlarında yemek yemekten kaçının

Fast food restoranlarında tükettiğiniz yiyecekler bol miktarda tuz içerir. Daha lezzetli olması için eklenen kimyasallar ve tuzlar, sağlığınızı tehlikeye atarken bir yandan da tuz bağımlılığına davetiye çıkarır. Eğer dışarıda yemek yemeniz gerekiyorsa ev yemekleri restoranlarını tercih edebilir ya da tercihlerinizi salata ve çorba gibi yemeklerden yana kullanabilirsiniz.

 

5. İhtiyacınız olan tuz miktarı konusunda bilgilenin

Günlük tüketmeniz gereken tuz miktarı konusunda bilinçlenmeniz şart! Yetişkin bir insan gün içerisinde yaklaşık 5 gram yani bir çay kaşığı kadar tuza ihtiyaç duyar. Bu miktarı aşmamak için bir çay kaşığı tuzu günlük yemeklerinize bölerek tüketebilir, kontrollü bir şekilde tuzu azaltabilirsiniz. Tabii bunu yaparken tükettiğiniz ekmek, peynir ya da yoğurt gibi gıdaların tuz miktarlarını dikkate almakta da fayda var!

 

Kaynak:

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/tuz-tuketimini-azaltmak-icin-7-oneri/

https://www.trthaber.com/haber/saglik/tuz-tuketimini-azaltmak-icin-neler-yapmaliyiz-309820.html

https://www.gidahatti.com/tuz-tuketimini-azaltmak-icin-10-oneri-44342/

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.