Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Aile Sağlığınızı Korumanıza Yardımcı 6 Yöntem
Aile Sağlığınızı Korumanıza Yardımcı 6 Yöntem

iyihisset.com

20 Oca 2021

Hepimiz yaşanılan pandemi sürecinde hem kendimizin hem sevdiklerimizin sağlığını korumak ve Covid-19’dan uzak durmak için zamanımızın büyük bölümünü evimizde geçiriyoruz. Salgın döneminde anladık ki birimizin sağlığının bozulması en yakınlarımızdan başlayarak zincirleme halinde tüm çevremizin olumsuz yönde etkilenmesine neden oluyor. Bu sebeple önce kendimizi sonra ailemizi korumanın yollarını bulmalıyız. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

İş bölümüyle evi dezenfekte edin

Aile üyelerimizin yaş durumlarını da göz önünde bulundurarak herkese yapabileceği kadar iş vermek akıllıca olacaktır. Temizlemek için odaları kişilere bölüştürebilir ya da çamaşır yıkama, ütü yapma, toz alma gibi kategorize ederek görev dağılımı yapabilirsiniz. Bütün bu işleri yaparken kullandığınız tüm temizlik malzemelerinin yeteri kadar hijyen sağladığından emin olmalısınız. Ailece içinde yaşadığınız evinizi düzenli olarak temizlemekle işe başlayabilirsiniz.

Mutfağa el atın

Aile bireylerini hastalıklardan korumanın en iyi yollarından biri de onların bağışıklık sistemlerini güçlendirmektir. Ailece sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Yeterli ve sağlıklı beslenmek vücut direncinizi artıracağından tüm aile fertleriniz sağlıklı bedenlere sahip olacaklar. Tüm aile bireylerinin sağlıklı, dengeli, doğru ve düzenli beslenmesini bir alışkanlık haline getirerek aile sağlığını koruyabilirsiniz.

Kişisel hijyeni asla unutmayın

Başta kendiniz olmak üzere tüm aile üyeleri kişisel hijyenlerine özen göstermelidir. Tüm hayati işlerimizde en büyük yardımcımız olan ellerimizi sürekli temiz tutmalıyız. Ellerimiz, tüm gün dokunduğumuz yüzeylerde bulunan bizi ve bizimle birlikte ailemizi hasta edecek olan bakteri ve virüsler birikir. Bu nedenle ellerimizi gün içinde sık sık yıkamalı ve aile fertlerimizin de yıkamasını sağlamalıyız. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı da bizi dış enfeksiyonlardan koruyan bir kalkandır. Kendimizle beraber sevdiklerimizin de ağız ve diş sağlığına özen göstermelerini sağlamalıyız. Çok özel olan diş fırçası, havlu ve tarak gibi kişisel eşyalar herkesin kendine özel olmalıdır. Sık kullanılan veya birden fazla kişi tarafından kullanılan kişisel eşyalar bulaşma riskini artırdığı gibi bakteri üremesine de neden olur.

İçtiğiniz suya dikkat…

Evde içme amaçlı olarak kullanılan suyun kaliteli olması çok büyük önem taşır. Enfeksiyon kaynaklı sağlık problemlerinin çoğu sudan dolayı meydana gelir. Bu sebeple aile sağlığınızı korumak için evde en güvendiğiniz, bildiğiniz ve emin olduğunuz suyu kullanın.

Evde biriken çöpler sorun yaratabilir

Çöpler hastalığa sebep olan organizmaların en rahat çoğalabildikleri alanlardır. Ailenizin sağlığını korumak istiyorsanız çöplerinizi biriktirmeden düzenli olarak evden uzaklaştırmanız gerekir. Evsel atıklarınızı cam, kâğıt, pil, plastik gibi kategorize ederek ailenizle beraber size yaşam veren doğamızı da korumuş olursunuz.

Geleceğiniz ve sağlığınız için bugünden harekete geçin…

Sağlığımız bu hayattaki en değerli varlığımız. Son dönemde değerini bir kat daha anladığımız sağlığımızı korumak ve gelecek yıllarda da daha konforlu, güzel ve huzurlu bir hayat yaşamak içinse her şey bizim elimizde. Özellikle aile bireylerinin sağlığını koruma altına almak için vakit kaybetmeden harekete geçmek ve farklı yöntemler kullanmak, önlemler almak son derece önemli. Her bir aile bireyinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için siz de hayatın getirebileceği tüm riskleri düşünerek önlemlerinizi bugünden alın.

Hayatın herhangi bir anında, herhangi bir aile bireyinin sağlık sorunları yaşaması çok olası. Yaşamın normal akışı içerisindeki bu duruma karşı hazırlıklı olmak ve kendinizi, ailenizi ve sevdiklerinizin sağlık sorunlarında uzman doktorlardan tedavi hizmeti almak için siz de bugün QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı yaptırabilirsiniz. Anlaşmalı özel sağlık kurumlarında ek bir ücret ödemeden yatarak tedavi hizmeti sunan Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına ilk kez sahip olanlar %10 hoş geldin indiriminden faydalanıyor. Tamamlayıcı Yaşam Paketi kapsamında sunulan check-up, online doktor ve online psikolog gibi ek sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmanın yanı sıra ailesiyle birlikte sigorta yaptırmak isteyenlere de %10 indirim avantajı sağlıyor.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.