Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Aile Sağlığını Korumak İçin 7 Öneri
Aile Sağlığını Korumak İçin 7 Öneri

iyihisset.com

22 Nis 2020

Toplumun en küçük yapı taşı birey ve bireylerden oluşan ailedir. Aile sağlığını korumak aynı zamanda toplum sağlığını korumak anlamına gelir. Küçük ama etkili yöntemlerle aile sağlığını korumak mümkün. İşte aile sağlığını korumak için 7 öneri…

Yeterli ve dengeli beslenin

Sağlıklı besinler tüketerek, düzenli ve yeterli bir beslenme ile aile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Çünkü yeterli ve düzenli beslenmek, vücut direncinizi arttırarak hastalıklara yakalanma oranınızı düşürür. Bu noktada besin değerlerine dikkat etmeli ve bu değerleri orantılı bir biçimde tüketmelisiniz.

Kişisel eşyalarınızı ayırın

Kişisel eşyaların ayrı kullanımı aile sağlığını korumanın en etkili yollarından biridir. Ülkemizde ortak kullanımın yaygın olduğu tırnak makası, havlu ve kulaklık gibi kişisel eşyaların ayrı kullanılması aile sağlığına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Kişisel temizliğinize özen gösterin

Aile sağlığını korumak bireysel bir hareketten ziyade bir grup aktivitesidir. Tüm aile fertlerinin sık sık duş alması, el ve yüz temizliğine dikkat etmesi ve düzenli olarak tırnaklarını kesmesi aile sağlığını korumanın bir diğer yöntemidir. Bu önemler alındığı takdirde bulaşıcı hastalıklardan kaçınma olasılığınız artacaktır.

Ev temizliğine dikkat edin

Kişisel temizlik kadar bulunduğunuz ortamın temiz olması da aile sağlığı açısından önemlidir. Her gün veya en fazla iki günde bir olmak üzere evinizi tamamen temizleyerek aile sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Sosyal mesafenizi koruyun

Aynı evi paylaşan bireylerden biri hasta olduğunda diğer bireyler için hastalık kaçınılmazdır. Hastalık eve girdiği zaman evin içerisinde dolaşır ve direnci düşük olan kişilere mutlaka bulaşır. Hasta olan kişiler ile sosyal mesafenizi korumaya özen göstermelisiniz. Bir süre el ile temasa, sarılmamaya ve sosyal mesafeyi korumaya dikkat etmelisiniz.

Sporu ihmal etmeyin

Aile sağlığınızı korumanın bir diğer yolu da düzenli spor yapmak veya çeşitli fiziksel aktivitelere katılmaktır. Bu sayede vücut direnciniz yükselecek ve bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecektir. Dolayısıyla hastalıklara yakalanma oranınız da düşecektir.

Evsel atıkları biriktirmeyin

Aile sağlığını korumanın bir diğer temel yöntemi de evsel atıkların uzun süre bekletilmemesidir. Evsel atıklarınızı sık sık evinizin dışına çıkararak mikrop ve bakterilerin yayılmasını önleyeceğinizden, tüm aile fertlerinin sağlıklı kalmalarına yardımcı olacağınızı unutmayın.

Aileniz için sigortanızı yaptırmayı unutmayın

Kendiniz ve ailenizin olası kötü bir durumda güvence altında olması içi sigorta yaptırmayı unutmamalısınız. QNB Sigorta’nın sizlere sunmuş olduğu “Aileme Değer Ferdi Sigortası” ile ailenizi ve kendinizi güvence altına alın. Sigortanız sayesinde kaza sonucu vefat/sürekli sakatlık durumlarında on yıl boyunca her ay 5.000 TL’ye varan tazminat ödemesi ile kendinizi ve ailenizi koruma altına alabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.