Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Aile İçi Şiddeti Önlemenin 5 Yolu
Aile İçi Şiddeti Önlemenin 5 Yolu

iyihisset.com

02 Eki 2020

Son dönemde sayısı ve yoğunluğu giderek artan ve en önemli toplumsal sorunlardan biri haline gelen aile içi şiddet, hemen her kesimde ve eğitim seviyesindeki bireylerde ortaya çıkan bir durum. Araştırmalar Covid-19 pandemisi ile birlikte evde geçirilen vakit arttığı için aile içi şiddet vakalarında önemli derecede artışlar görüldüğünü ifade ediyorlar. Her yıl farklı etkinliklerle kutlanan ve şiddet konusunda farkındalık oluşturulmasını sağlayan 2 Ekim Dünya Şiddetsizlik Günü’nde aile içinde oluşacak kötü durumları nasıl engelleyebileceğimize birlikte bakalım.

Net ve açık bir iletişim kurun

Aile içi şiddeti engellemenin en etkili yöntemlerinden biri bireyler arasındaki iletişimi artırmak ve zamanla sağlamlaştırmaktır. Hemen her konuda tüm aile bireylerinin, yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun fikrinin alınması, pozitif ya da negatif tüm durumlar hakkında görüşünün sorulması ve mümkün olduğu kadar demokratik bir ortam yaratılması çok önemlidir. Bu yöntemle açık bir iletişim kurularak olası sorunların ortaya çıkması ve büyüyerek şiddete dönüşmesinin önüne geçilebilir.

Gerektiğinde psikolojik yardım almaya açık olun

Birçok insan, günün getirdiği zorluklar, yoğun stres, iş ve özel hayatında yaşadığı sorunlar ve daha birçok farklı nedene bağlı olarak psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Herkesin başına gelebilecek bu durum, aile içinde şiddet olaylarının yaşanmasına kadar gidebilecek durumlara da sebep olabilir. Bunu önlemek ve basit olabilecek sorunlar büyümeden ve şiddete dönmeden önlem almak için gerekli durumlarda profesyonel kişilerden destek almaya açık ve hazır olun.

Aile bağlarını zedeleyen alışkanlıklardan uzak durun

Aile içinde şiddetin yaşandığı birçok vaka incelendiğinde bunun sebebi olarak iletişimi etkileyen, ilişkileri bozan, bağları zedeleyen ve saygı ile sevgiyi ortadan kaldıran kötü ve zararlı alışkanlıklar ortaya çıkıyor. Alkol, uyuşturucu, gece hayatı gibi günlük hayatı etkileyebilecek zararlı alışkanlıklar, çoğu zaman şiddete varan derecede etkiler yaratabiliyor. Bu tür alışkanlıkları ortadan kaldırır ya da kararında yaparsanız şiddeti de engelleyebilirsiniz.

Eğitime önem verin

Her ne şekilde olursa olsun eğitim, şiddeti hayatın her alanında engelleyen en önemli unsurdur. Bunun için çocuklarınızı şiddet konusunda en baştan ailede, sonrasında da okulda bilgilendirin. Bunun ne kadar kötü ve yanlış bir şey olduğunu onlara tüm yönleriyle gösterin ve öğretin. Gerekli durumlarda siz de bu konuda sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği özel eğitimlere katılabilirsiniz. Şiddeti yok etmede eğitimi bir yöntem olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Şiddete uğradığınızı saklamayın

Aile içi şiddet vakalarının ortaya çıkması, büyümesi ve çoğalmasının en önemli nedenlerinden biri, bu durumun farklı nedenlere bağlı olarak saklanmasıdır. Herhangi bir aile bireyinin maruz kaldığı psikolojik ya da fiziksel şiddet durumunu saklaması, ifade etmemesi ve kimseyle paylaşmaması bu durumun büyüyerek devam etmesine neden olacaktır. Dolayısıyla hem kendiniz böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda bunu paylaşın hem de çocuklarınızı bu durum için motive edin. Böylelikle şiddeti başlamadan ya da ilerlemeden bitirme şansınız olabilir.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.