Aile İçi İletişimi Nasıl Kuvvetlendirirsin?

Buradasınız

Sev 08 Ekim 2021

aile, anne, baba, çocuk, iletişim

Aile bireylerinin kendi aralarında kurduğu doğru ve sağlıklı iletişim, tüm ailenin mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmesi için anahtar noktalardan birini oluşturuyor. Yaşı ne olursa olsun bir aile bireyinin diğeri ile açık ve net yollardan iletişim kurarak fikirlerini paylaşabilmesi, aile içi bütün süreçlerin daha iyi yönetebilmesinin de önünü açıyor. Peki aile içi iletişimini nasıl kuvvetlendirirsin? İşte iletişimi geliştirmek ve daha sağlıklı hale getirmek için birkaç öneri.

 Öncelikle uygun ortamı yaratın

aile, anne, baba, çocuk, iletişim

Aile içi iletişimi kuvvetlendirmek için atman gereken ilk adım, uygun bir ortam yaratmaktır. Akşamları ya da hafta sonları fırsat bulduğun anlarda, mümkün olduğunca çok sayıda aile bireyinin katılacağı küçük toplantılar yapabilirsin. Bunun için akşam yemeklerini, hafta sonu sabah kahvaltılarını deneyebilirsin. Bu ortamları sadece ev içerisinde değil, evin dışında da seçebilir ve sessiz ortamlarda bir araya gelerek aile sohbetlerini gerçekleştirebilirsin.

Aktif bir dinleyici olmalısın

aile, anne, baba, çocuk, iletişim

Aile içi iletişimi güçlendirmek ve daha sağlıklı hale getirmek için mutlaka aktif bir dinleyici olarak ailede öne çıkmalısın. Hangi aile bireyini dinliyor olursan ol, mutlaka kendini ona vermeli ve anlatılan konu iyi ya da kötü olsun mutlaka can kulağı ile dinlemelisin. Karşındakine sorular sorarak konuyu iyice anlamalı ve eğer varsa sorunu çözmek için uygun adımları atmalısın. Konuştuğun kişi çocukların olsa bile.

Empati kurmaya gayret et

aile, anne, baba, çocuk, iletişim

Aile içinde sağlam bir iletişim ağı kurmak için yapman gerekenlerden bir diğeri de empati kurmayı öğrenmektir. Özellikle kendinden küçük yaştaki aile bireyleri ya da çocuklarınla konuşurken olaylara onların gözüyle bakmalı, kendini onların yerine koyarak olayları iyice anlamalı ve dinlemelisin. Bu şekilde daha sağlıklı bir iletişim ortamı oluşturabilirsin.

Herkese eşit söz hakkı vermelisin

aile, anne, baba, çocuk, iletişim

Aileyi aile yapan en önemli unsurlardan biri de herkesin eşit haklara sahip olması ve bunun söz hakkını da içermesidir. Özellikle aile toplantılarında ya da topluca yapılan sohbetlerde ortaya atılan bir fikirle ilgili herkesin fikirlerini söylemesini teşvik etmeli, onlara söz hakkı vermeli ve dinlemelisin. Eğer kararları ortak bir düzlemde almaya başlarsan, aile içi iletişiminin de çok kuvvetlendiğini göreceksin.

Sadece tek konuya odaklanmalısın

aile, anne, baba, çocuk, iletişim

Günümüzde çok hızlı akan bir hayat yaşıyoruz ve gün içerisinde birçok şeye yeterince zaman bulamıyoruz. Bu durum özellikle günün yorgunluğunun çöktüğü akşam saatlerinde daha da öne çıkıyor ve bu da aile içi iletişimi zedeleyen en önemli unsur oluyor. Aile bireyleri olarak bir şeyler konuştuğunda ya da paylaştığında telefon, tablet, televizyon gibi elektronik cihazlardan uzak durmalısın. Bunları kapatmalı ve tamamen kendini iletişim kurduğun kişilere vermelisin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.