Aile Dizimi Terapi Yöntemi Nedir?

Buradasınız

Sev 22 Ağustos 2020

Aile içinde ve hayatta yaşanan olumsuzluklar, sorunlar, bir türlü bitmek bilmeyen endişeler, ağır travmalar... Aile dizimi terapisine göre yaşanan bütün negatif olaylar önceki kuşaklardan günümüze aktarılıyor. Ünlü Alman psikoterapist Bert Hellinger'in geliştirdiği ve önceki kuşaklardan günümüze aktarılanları ele alan aile dizimi olarak bilinen tedavi yöntemini sizler için araştırdık.

Bert Hellinger kimdir?

Aile dizimi terapi yöntemi ile ilgili detayları ve ilginç noktaları aktarmaya başlamadan önce, yöntemi ortaya atan Bert Hellinger'in yaşamına hızlıca göz atalım. 1925 yılında doğan Hellinger felsefe, teoloji ve pedagoji alanında uzman bir isim. Uzun yıllar boyunca Güney Afrika’da Zulu Kabilesi’nin içerisinde onlarla birlikte yaşadı ve davranışlarını inceledi. Avrupa’ya dönüp önce Viyana’da psikanaliz eğitimi sonra da Amerika’da terapi eğitimi aldı. Yaşadıklarının ve aldığı eğitimlerin sonucu olarak Aile Dizimi sistemini geliştirdi.

Aile dizimi terapi yöntemi nedir?

Bert Hellinger tarafından yaratılan bu yöntem; aile üyelerinin nesiller boyu birbirlerine çok derin bir bağ ile bağlı olduğu fikri üzerine kuruludur. Bu terapi yönteminde, kişi ailesinden bağımsız bir birey olarak ele alınmaz. Ailesindeki tüm üyelerin de içinde bulunduğu büyük bir bütünün veya sistemin parçası olarak ele alınır. Bir başka deyişle aile dizimi terapisi, ailenin geçmişinde yaşananların ve olumsuzlukların ailedeki bireyleri etkilediğini, etkilemeyi sürdürdüğünü savunur.

Kötü eylemlerin sonuçları

Hellinger’ın çalışmalarıyla sistematik bir hale gelen ve günümüzde bir hayli yaygın olan terapi yöntemi, önceki kuşakların işlediği ve sorumluluğu alınmamış kötü eylemlerin, çocukların veya torunların hayatlarında olumsuzluklara yol açtığını öne sürüyor. Diğer bir deyişle bu yönteme göre, nesiller öncesinde aile üyelerinin yaşadığı "ağır travmalar", bir anlamda kader olarak bizlere miras kalıyor.

Amaç, yıkıcı unsurların nedenlerini bulmak

Tüm dünyada yankı uyandıran bu yaklaşımın amacı; mevcut hastalıklar, depresyon, endişe, korku, mutsuzluk, bağımlılıklar ve yalnızlık gibi yıkıcı unsurların ardındakileri bularak, anlamak ve açığa çıkarmaktır.

Neler yapabilirim?

Hayatınızda sürekli tekrarlanan, değiştiremediğiniz olumsuz deneyimler yaşıyorsanız, sebebi atalarınız olabilir diyen bu yöntemi Türkiye'de uygulayan klinik ve uzman psikologlar bulunuyor. Bert Hellinger Türkiye Enstitüsü de terapi yöntemi hakkında çalışmalar yürütüyor ve kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyor. Hayatınızdaki sorunlar ile ailenizin geçmişi arasında olan bağı bulmak için adım atarken bir yandan da olası kötü günler için korunaklı hale gelmek istiyorsanız Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sigorta sayesinde on yıl boyunca her ay 5.000 TL’ye varan tazminat ödemesi ile kendinizi ve ailenizi her türlü olumsuz duruma karşı koruma altına alabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.