Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

40 Yaşından Önce Kalp Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler
40 Yaşından Önce Kalp Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler

iyihisset.com

20 Haz 2018

Sağlığınızı korumak için birtakım önlemler almanız her şeyden önemli. Ancak pek çok kişi herhangi bir sorunla karşılaşmadığı sürece kalp sağlığına çok da önem vermiyor. Unutmayın ki, kalbinize ne kadar iyi bakarsanız, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürme şansınız da o kadar artıyor. O zaman gelin, 40 yaşına gelmeden kalp sağlığı için yapılması gerekenlere bakalım...

Kilonuza Dikkat Edin

40’ınızdan önce aldığınız her bir kilo büyük önem taşıyor. Çünkü 40 yaşından sonra metabolizma hızı yavaşladığından kilo vermeye çalışmak çok daha zor bir hâl alıyor. Brigham and Women's Hastanesi’nden Prof. Deepak Bhatt kilo kontrolü sağlamanın kalp sağlığı üzerinde oldukça etkili olduğunu vurguluyor ve “Her sabah uyanınca tartılmayı alışkanlık haline getirin; tartı alarm vermesi halinde hemen tedbir alın” diyor.

Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Stres, sağlıklı bir kalbin en büyük düşmanı. Bu nedenle stresli bir hayat sürenler, kalp rahatsızlıkları geçirme riski taşıyan grubun ilk sırasında yer alıyor. Stresle baş etme tekniklerinden faydalanarak ya da günde 15-20 dakika kadar gerçek anlamda hiçbir şey yapmadan uzanıp dinlenerek kalbinize yardımcı olabilirsiniz. Etrafınızda olan biten olaylar hakkında gereğinden fazla endişelenmektense hayatı olduğu gibi kabullenmek de stresle baş edebilmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra Dr. Bhatt yoga ya da meditasyon yaparak da hayatınıza yeni bir soluk getirebileceğinizi vurguluyor.

Sosyalleşin

30 ile 40 yaş arasında birçok kişi, iş ve özel hayatı arasında denge kurmaktan yoruluyor; kendini “orta yaş” grubuna dahil ediyor. Siz de arkadaşlarınızın dışarı çıkma tekliflerine “Yorgunum” diye cevap verenlerdenseniz, yanıtınızı tekrar gözden geçirin. Maryland Üniversitesi’nden Prof. Michael Miller, sosyal çevrenin kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylüyor. 2016 yılında Heart gazetesinde yapılmış olan bir çalışma izole olmanın ve yalnızlığın kalp krizi riskini yüzde 29 oranda arttırdığını ortaya çıkarmış. Etrafınızdaki insanlarla paylaşımda bulunarak, arkadaşlarınızla sosyal aktivitelere katılarak siz de kalp sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Beslenme alışkanlıkları, kalp sağlığı üzerinde büyük rol oynuyor. Kendinize ve sevdiklerinize yemek pişirirken önce sağlığınız için faydalı olacak besinlerden yararlanın. Sağlıklı besinler lezzetli olmayacak diye bir kural yok. Lif bakımından zengin, tam tahıllı, az yağlı besinleri hayatınıza sokmaya gayret edin. Meyve, sebze, Omega 3 de kalbinizin en büyük destekçileri arasında yer alıyor.

Ağır Spor Yapmak Yerine Faydalı Egzersizler Yapın

40’ınıza yaklaştığınız dönemde kalbinizi yoracak spor türlerinden vazgeçin. Spor yaparken amacınız kalbinizi yormadan zinde kalmak olsun. New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nden Dr. Richard Stein haftada üç ya da dört gün, günde 30 dakika ile 45 dakika arasında yapılan egzersiz tipinin ideal olduğunu söylüyor.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Düzenli uyku, düzenli bir yaşamın habercisidir. Amerikan Kalp Birliği, günde altı ile sekiz saat arasında bir uyku düzenine sahip olunması gerektiğini vurguluyor. Siz de hem vücut hem de ruh sağlığınız için uykunuzu düzene sokun ve her gününüzü tazelenmiş bir şekilde yaşayın.

Sigaradan Uzak Durun

Elbette, sigara kalbinizin en büyük düşmanlarından. Sigara içmiyorsanız, ne mutlu size. Ama hâlâ elinizde sigara ile bu yazıyı okuyorsanız, elinizdekini ne kadar erken yaşta bırakırsanız kalbinize o denli büyük bir iyilik yapmış olacağınızı bilin!

Yıllık Kontrollerinizi Aksatmayın

Sağlığınızın kontrolünü elinizde tutun. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına mutlaka yıllık rutin kontrollerinizi yaptırın. Kalbinizi kontrol ettirirken tansiyon, açlık kan şekeri, kolesterolünüzü de ihmal etmeyin.

Kontrollerinizi yaptırırken sigorta yaptırmayı da ihmal etmeyin. Örneğin Benim Seçimim Hayat Sigortası ile ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz konularda, kendinize özel sigorta paketi hazırlayabilirsiniz. Böylece olası hastalılar veya kazalar karşısında hazırlıklı olursunuz.

Ailenizin Sağlık Geçmişini Araştırın

Ailenizden birileri kalp sağlığı ile ilgili bir problem yaşamışsa her zaman tetikte olmanız gerektiğini unutmayın. Miriam Hastanesi’nden Dr. Barbara Roberts, kadınlar için özellikle anne ve kız kardeş gibi birincil kadın akrabaların 65 yaş ve öncesinde yaşamış oldukları kalp krizlerinin kişi üzerinde etkili olabileceğini söylüyor. Siz de ailenizin kalp geçmişini öğrenerek daha temkinli adımlar atabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.