4 Şubat Dünya Kanser Günü

Buradasınız

Sev 04 Şubat 2021

Toplum ve bireysel sağlığı tehdit eden ve günlük hayatın normal akışını değiştirerek büyük olumsuzluklar yaratan birçok hastalık bulunuyor. Bunların başında da farklı türleri ile hayatın herhangi bir anında, herhangi bir sebeple meydana gelebilecek kanser geliyor. Kanser, yapılan araştırmalar ve istatistiklere göre halen kişisel sağlığı en çok etkileyen hastalıklar arasında yer alıyor. Genel olarak kanser türlerinin görülme sıklığı hemen hemen tüm dünyada aynı ancak bazıları ülkemizde çok daha sık şekilde karşımıza çıkabiliyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde bu kanser türlerini, belirtilerini ve alınabilecek önlemlerini ele aldık.

Meme Kanseri

Özellikle kadınlar arasında en sık görülen kanserlerden biri olan meme kanseri, yayılma ve görülme oranı en çok artan türler arasında. Türkiye’de her 12 kadından 1’inde karşılaşılan meme kanseri, genetik sebepler başta olmak üzere farklı nedenlere bağlı olarak da meydana geliyor. Memelerde bulunan süt bezleri ve kanallarındaki hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile oluşan meme kanseri, erkeklerde çok daha az sıklıkla karşılaşılıyor. Erken tanının büyük önem taşıdığı meme kanseri için 20-40 yaş arası 3 yılda bir, 40 yaş sonrasında ise yılda bir düzenli doktor kontrolleri gerekiyor.

Akciğer Kanseri

Türkiye’de  hem erkekler hem de kadınlar arasında sık görülen bir diğer kanser türü de akciğer kanseri. Türkiye’de her yüz bin kadında 10, her yüz bin erkekte ise 75 kişide karşılaşılan akciğer kanserine yılda ortalama 30.000 kişi yakalanıyor. Genetik faktörlerin dışında yapılan meslek, sigara tüketimi gibi yaşam alışkanlarına da doğrudan bağlı olan hastalık, öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam ya da tükürük, yoğun iştahsızlık, geçmeyen ses kısıklığı gibi farklı belirtilerle kendini gösteriyor. Düzenli taramalarda ortaya çıkan akciğer kanseri riski için siz de kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Tiroid Kanseri

Tiroid, boynun ön kısmında, nefes borusunun hemen önünde bulunan kelebeğe benzeyen bir salgı bezidir. Burada bulunan hücrelerdeki istem ve kontrol dışı çoğalma, zamanla farklı durumlara bağlı olarak kansere dönüşebilmektedir. Anaplastik, papiller, folliküler ve medüller olmak üzere farklı türleri bulunan tiroid kanseri, Türkiye'de yüz bin kadından 18'inde görülüyor. Bu sayı kadınlar arasında giderek çoğalırken erkekler arasında da tiroid kanseri görünme sıklığı yüz bin kişiden 7’dir. Boyunda şişlik ve yumru, nefes almada zorluk, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, yorgunluk ve kilo artışı belirtileri arasındadır.

Kolon Kanseri

Hem kadın hem de erkeklerde en sık görülen ve doğrudan beslenme şekline bağlı olarak ortaya çıkan kolon kanseri, Türkiye’de de en sık görülen türler arasında olmaya başladı. Kadınlarda her yüz bin kişiden 14, erkeklerde ise her yüz bin kişiden 22’sinde görülen, son derece sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genelde beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörlere bağlı olarak görülmektedir.  İleri evrede karında kitle hissedilmesi, dışkıda kan görülmesi, iştahsızlık, çabuk yorulma, ishal ya da kabızlık şeklinde dışkılama alışkanlıklarının değişimi, dışkının kalem gibi incelmesi gibi belirtiler gösterir.

Kendinizi ve sevdikleriniz için şimdiden önlem alın

Hayatın içerisinde, genelde de beklenmeyen bir anda ortaya çıkan kanser, yaşamın akışını kökten değiştiren bir hastalıktır. Bu nedenle hem kendinizi hem de çevrenizde bulunan sevdiklerinizi koruma altına almak, düzenli kontroller yaptırmak, uzman sağlık profesyonellerinin gözetiminde olmak çok önemlidir. Erken tanı konan birçok kanser türünün tedavi ile iyileşme olanağı diğerlerine göre çok daha fazladır.

Bunun için siz de gerekli önlemleri şimdiden alabilir,  bu tür olaylara karşı hazırlıklı olmak ve özellikle kanser gibi yaşamı olumsuz etkileyen hastalıklara karşı bir adım önde olmak için QNB Sigorta’nın Yaşasın Hayat Sigortası’nı tercih edebilirsiniz.  Benzersiz kanser teminatları ile sizi ve sevdiklerini koruma altına alacak olan bu sigorta, Türkiye'de bir ilk olarak cilt kanseri hariç bütün kanser türleri ilk fazından itibaren kapsam altına alıyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.