Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

30’unuzda Altın Çağınızı Yaşamak İçin Bu Adımları Uygulayın
30’unuzda Altın Çağınızı Yaşamak İçin Bu Adımları Uygulayın

iyihisset.com

15 Şub 2019

20’li yaşlar debisi yüksek bir nehir misali hızla geçip gidiyor. Ancak üzülmeyin çünkü esas olgunluk 30’larda başlıyor. Tabii 30’lara gelmeden kendinize ve sağlığınıza gereken yatırımları yaparsanız.

İşte 30’lu yaşlara gelmeden önce edinilmesi gereken, gelecekte hayat kalitenizi ve sağlığınızı iyileştirecek sağlıklı alışkanlıklar:

Rafine Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Tıp dünyasında artık neredeyse alkol ve sigara kadar zararlı kabul edilen rafine şekeri hayatınızdan çıkarın. Bunu yapmak için 21 günlük şekersiz beslenme detokslarına katılabilir, kendinize meydan okuyabilir ya da rafine şekerin vücudumuzda yol açtığı tahribatı en iyi şekilde anlatan belgesel That Sugar Film’i seyredebilirsiniz. Unutmayın izlemek, okumak ve öğrenmek sağlıklı alışkanlıklar edinmeye yardımcı olur.

Her Gün Ortalama 40 Dakika Açık Havada Yürüyün

Sadece beden sağlığı ve vücut kitle endeksi için değil, aynı zamanda ruh sağlığı ve dikkat için en faydalı alışkanlıklardan biri de günlük yürüyüşlerdir. Özellikle açık havada ve sabah saatlerinde yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş tüm günü kurtaracak kadar serotonin salgılatır.

Postür Düzelten Bir Spora Başlayın

Postür bozuklukları ve omurga sorunları ortaya çıkmak için sinsice 30’larınızı bekler. Bu yüzden 20’li yaşlar boyunca omurga sağlığınıza yatırım yaparak; yüzme, yoga ve pilates gibi bol esnemeli sporlar yapmanızda fayda var.

Yerel Pazarlardan Alışveriş Yapın

Mahallenizde ya da semtinizde kurulan organik pazar ya da köylü pazarı gibi pazarlara gitmek, edinebileceğiniz en basit sağlıklı alışkanlıklar arasındadır. Böylece zaman içinde evdeki abur cuburların yerini taze sebze ve meyveler alır.

Evde Yemek Yapma Alışkanlığı Edinin

Pazardan aldığınız taptaze mevsim sebzelerini buzdolabında eskitmek yerine evde yemek yapma alışkanlığı edinin. Çünkü ev yemeği yemek hem daha hijyenik hem taze hem de yağ, tuz ve karbonhidrat oranını denetleyebileceğiniz şekilde beslenmek anlamına gelir.

Uyku Saatinizi 23:30’dan Önceye Çekin

Vücudun kendini yenileme ve onarma hormonu melatonin salgısından en iyi şekilde faydalanmak ve 30’lu yaşlarınıza geldiğinizde “Yaşını hiç göstermiyorsun” sözünü daha sık duymak için uykuya saat 23:30’dan önce geçin.

Meditasyon Yapın

Anda kalmayı ve kafadaki sesleri susturup kaygıdan uzaklaşmayı öğrenmenin en iyi yolu meditasyondur. Bu yüzden, konsantre olmakta zorlansanız da 30 yaşına gelmeden meditasyon yapma alışkanlığı edinmek daha az kaygı, daha iyi uyku ve daha az stres anlamına gelir.

Hiçbir Şikayetiniz Olmasa Da 6 Ayda Bir Doktor Kontrolüne Gidin

Doktora gitmek için hastalanmayı beklemeyin ve bu kuralı 30 yaşınıza gelmeden önce uygulamaya başlayın! Kadınlar için jinekolog ve meme kanseri tarama testleri son derece önemliyken, kaç yaşında olursa olsun herkesin altı ayda bir diş hekimi, genel kontrol ve kan sayımı gibi basit kontrolleri yaptırması gerekir.

Her Gün Ortalama 20 Sayfa Kitap Okuyun

Her gün ortalama 20 sayfa kitap okuma alışkanlığı edinmek hafızanızı güçlendirir, size yeni bakış açıları kazandırır ve tabii ki anda kalma yeteneğinizi artırır. Bu yüzden, geçmişten gelen kitap okuma alışkanlığınız yoksa bile 30 yaşına gelmeden bu alışkanlığı edinin. Çünkü bu alışkanlık, hayatınızda ve hatta işinizde çok şeyi değiştirebilir.

Akşam 22:00’den Sonra Dijital Ekranlardan Uzaklaşın

Hem uyku kalitesi hem yaşlanma belirtilerinin azalması hem kaygı seviyesinin aşağı çekilmesi hem de anda kalmak için 30 yaşına gelmeden önce akıllı cihaz kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirin. “Gün içinde bu cihazlardan kaçmam mümkün değil” diyorsanız bile en azından gece 22:00’den sonra cihazlarınızı kontrol etmeyin ve yatağa telefonla girmeyin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.