Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

10 Nostaljik Hatıra ile Dünya Kupası Tarihi
10 Nostaljik Hatıra ile Dünya Kupası Tarihi

iyihisset.com

02 Tem 2018

Sadece futbol tutkunlarını değil neredeyse tüm dünyayı dört sene boyunca sabırla bekleten Dünya Kupası başladı. 15 Temmuz’a kadar devam edecek 2018 Dünya Kupası her zaman olduğu gibi birbirinden heyecanlı ve ilginç anlara ev sahipliği yapacak. Peki, bu sene 21.’si gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası’nın rengarenk ve ilginç olaylarla dolu tarihinde kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

12 Yıllık Zorunlu Bir Ara: 1938 – 1950

2. Dünya Savaşı’nın Avrupa’da yarattığı yıkım nedeniyle tam 12 sene boyunca ara verilmek zorunda kalınan Dünya Kupası, savaşın ardından 1950 senesinde Brezilya’da yeniden “sahalara döndü”. Bu araya ilişkin en ilginç anekdot ise dönemin FIFA Başkanı Ottorino Barrassi’nin som altından yapılma kupayı, tam 12 sene boyunca bir hazine gibi yatağının altında, bir kutuda saklamasıydı.

Çıplak Ayaklar Reddedildi: 1950

1950 senesinde Brezilya’nın ev sahibi yaptığı Dünya Kupası’na kabul edilmesine rağmen gelmeyen Hindistan’ın gerekçesi epey ilginçti. Hindistan Milli Takımı, maçlara çıplak ayakla çıkmak istiyordu. Fakat bu talepleri kurallar gereği reddedildi.

Kupanın Kahramanı Minik Pickles: 1966

Bu tip dev organizasyonlarda bile tuhaf ve komik aksaklıklar olabiliyor. 1966 Dünya Kupası öncesinde İngiltere’de sergilenen som altından kupanın çalınması buna güzel bir örnek. Kupa çalındıktan kısa bir süre sonra, Pickles isimli sevimli bir köpek tarafından Londra’nın arka sokaklarında bir çöp tenekesinde bulundu!

Gaipten Gelen Düdük Sesi: 1982

21 Haziran 1982 tarihinde Fransa ile Kuveyt arasında oynanan müsabakada skor tabelası 3-1’lik Fransa üstünlüğünü gösterirken, birdenbire bir düdük sesi duyan Kuveytli oyuncular maçı bırakarak sahayı terk etti. Ancak bu “tuhaf” düdükten sonra oyunu bırakmayan Fransa skoru 4-1 yapınca, Kuveyt şeyhi Fahad Al Ahmad Al Sabah sahaya girerek hakemle tartıştı. Bu maç Dünya Kupası tarihinin en ilginç maçlarından biri olarak tarihe geçti.

Üzücü Skor: 1982

İspanya’da gerçekleştirilen 1982 Dünya Kupası’nda Macaristan, El Salvador’u 10 – 1 yenerek kupa tarihinin en farklı skoruna imza attı.

Şanssızlıkların Yılı: 1986

Normalde Kolombiya’nın düzenlemesine karar verilen 1986 Dünya Kupası, ülkede ekonomik krizin tırmanışı nedeniyle Meksika’ya alındı. Ancak Meksika, Dünya Kupası’ndan hemen önce pek çok kişinin öldüğü ya da evsiz kaldığı büyük bir depremle sarsıldı.

Tanrı’nın Eli: 1986

Dünya Kupası denince akla hemen o ünlü olay gelir! 22 Haziran 1986’da oynanan Arjantin-İngiltere maçında futbol efsanesi Maradona eliyle bir gol attı ve hakemler karşı tarafın tüm itirazlarına rağmen golü geçerli saydı. Maradona’nın maçtan sonra “O el benim değil, Tanrı’nın eliydi” şeklindeki açıklaması hafızalara kazındı.

Kupa Tarihinin “Kara Lekesi” Escobar Olayı: 1994

1994’te ABD’de düzenlenen Dünya Kupası’nda Kolombiya Milli Takımı’nın oyuncularından Andres Escobar kendi kalesine gol atarak takımının ABD’ye 2-1 yenilmesine sebep oldu. Maç çıkışında tepkilere rağmen “Hayat devam ediyor” açıklaması yapan Escobar, ne yazık ki ülkesine döndüğünde fanatik bir mafya grubu tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

En Hızlı Gol: 2002

Güney Kore ve Japonya ortaklığında gerçekleştirilen Dünya Kupası’nı hangimiz unutabiliriz ki? Şenol Güneş liderliğinde kupayı üçüncü olarak tamamlayan Türk Milli Takımı, aynı zamanda bu maçta bir de rekora imza attı. Maçın 11. saniyesinde gol kaydeden Hakan Şükür, halen Dünya Kupası tarihinin en hızlı skor yapan ismi olarak rekorunu elinde tutuyor.

Devlerin Kapışması: 2014

Bir önceki Dünya Kupası’nın yarı finalinde karşı karşıya gelen Almanya ve Brezilya, sahaya çıktıklarında kıran kırana bir maç oynanması bekleniyordu. Ancak Dünya Kupası’nın daimi yıldızı Brezilya’yı, kendi evinde, tam 7 golle deviren Almanya turnuvanın favorisi olduğunu kanıtladı. Almanya, finalde de Arjantin’i yenerek kupanın sahibi oldu.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.