Yiyeceklerinizi Isıtırken Mikrodalga Yerine Tercih Edebileceğiniz 4 Yöntem

Buradasınız

Sağlıklı Tüyolar 28 Nisan 2020

Her geçen gün daha da popülerleşen ve pratikliğiyle kalbimizi çalan mikrodalga fırınları artık her evde görmemiz mümkün. Basit kullanımı sayesinde yediden yetmişe herkesin tercih ettiği mikrodalgalar, ne yazık ki düşündüğümüz kadar sağlıklı değil. Tıpkı mikrodalga fırınlar gibi hem sağlığınıza hem de evinize zarar verebilecek birçok ev eşyasının olumsuz etkilerinden korunmak için siz de “Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası” yaptırabilir, evinizi ve sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Peki bugünkü konumuz olan mikrodalga fırınlar nasıl çalışır, neden zararlıdır ve alternatifleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

 

İşte mikrodalga fırınlara dair bilmeniz gereken tüm detaylar ve yiyeceklerinizi ısıtırken kullanabileceğiniz 4 sağlıklı alternatif...

 

Mikrodalga fırınlar nasıl çalışır, zararları nelerdir?

Radyoaktif dalgalar sayesinde yiyecekleri ısıtan mikrodalgalar; yiyeceklerin moleküllerinde etkileşime yol açar, dolayısıyla yiyeceklerin DNA yapısı değişir ve zarar görür. Mikrodalgada ısıtılan yiyecekler, mikrodalgadan çıktığı anda moleküler yapısı bozulmuş bir besin halini alır. Bu durum, sindirim sistemimizi olumsuz etkiler ve uzun vadede birçok hastalığa davetiye çıkarır. Mikrodalganın başlıca zararlarına gelecek olursak:

  • Yiyeceklerin içerisinde bulunan su moleküllerinin etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkan ısı, mide ve bağırsak kanserine yol açabilir.
  • Uzun süreli kullanımlar hormonal bozukluklara yol açabilir.
  • Uzun süreli kullanımlar kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olabilir.
  • Düzenli kullanımda bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir ve kandaki hemoglobin seviyesinde düşüş gözlemlenebilir.

Ayrıca mikrodalga fırınların, yaydığı radyoaktif dalgalardan dolayı yiyeceklerin besin değerlerini kaybetmesine neden olduğunu da hatırlatalım!

 

1. Fırın

Mikrodalgada ısıttığınız her yiyeceği fırında da ısıtabilirsiniz. Özellikle pizza ve ekmek gibi hamur işlerini ısıtmak için tercih edebileceğiniz fırınlar, mikrodalgaların aksine oldukça sağlıklı bir seçenektir. Fırında ısıttığınız yiyeceklerin kurumasını istemiyorsanız yiyecekleri ısıtacağınız zaman fırının içerisine bir bardak su yerleştirebilirsiniz. Bu sayede su buharlaşırken yiyecekleriniz nemli kalabilir. Ancak suyu koyduğunuz kabın fırına dayanaklı olması gerektiğini unutmayın!

 

2. Tava

Yiyecekleri ısıtmak için kullanabileceğiniz en yaygın yöntemlerden biri de tavada ısıtmaktır. Tavada ısıttığınız yiyeceklerin yanmadan ve kurumadan, eşit bir biçimde ısınmasını istiyorsanız tavanın içerisine 2-3 yemek kaşığı su ekleyebilirsiniz. Özellikle pilav ya da makarna gibi yiyeceklerde su eklemek, hiç düşünmediğiniz kadar işe yarayacak!

 

3. Izgara

Özellikle et, köfte ve tavuk gibi proteinleri ısıtırken tercih edebileceğiniz ızgaralar; listemizdeki en sağlıklı seçeneklerden biri! Izgarada ısıttığınız yiyeceklerin kurumasını istemiyorsanız yiyecekleri ısıtmadan önce hafifçe yağlamayı deneyebilirsiniz.

 

4. Tost makinesi

Eğer vaktiniz kısıtlıysa harika bir seçenek ile karşınızdayız! Hem hızlı olması hem de pratik olmasıyla kalbimizi çalan bu yöntem, yağa ve suya ihtiyaç duymadan yiyeceklerinizi sıcacık yapıyor. Isıtacağınız yiyeceğin türüne göre yağlı kağıt kullanabilir, yiyeceklerin tost makinesine yapışmasını da önleyebilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.homestratosphere.com/microwave-alternatives/

https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/mikrodalga-firin-zararli-midir/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.