Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tatlılarınızda Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 6 Besin
Tatlılarınızda Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 6 Besin

iyihisset.com

30 Nis 2020

Rafine şekerin vücudumuz için ne denli tehlikeli olabileceğini bilmeyenimiz yok! Obezite riskinden yorgunluk hissine, vücudumuzda yaşanan birçok olumsuzluğun ana sebeplerinden biri olan şeker, ne yazık ki tükettiğimiz birçok hazır gıdanın içerisinde bulunuyor. Durum böyle olunca rafine şeker içermeyen gıdalar bulmak da bir hayli zorlaşıyor.

 

Özellikle tatlıların vazgeçilmez malzemesi olarak düşünülen rafine şeker, düşündüğünüz kadar vazgeçilmez değil! Rafine şeker yerine kullanabileceğiniz doğal besinlerle tatlı keyfinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. İşte tatlılarınızda şeker yerine kullanabileceğiniz besinler...

 

1. Bal

Bal, hem tatlılar hem yemekler hem de içecekler için vazgeçilmez bir tatlandırıcıdır. Aynı zamanda doğal bir antibiyotik ve antiseptik olan bu besin; vücudunuzu korur, güçlendirir ve ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir. Eğer tatlılarınızda şeker yerine bal kullanmak istiyorsanız kullanacağınız balın doğal olmasına özen göstermelisiniz. Ek olarak balı ısıtmamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Dolayısıyla yoğurtlu soğuk tatlılar, bal kullanmak için en ideal tatlı tipleridir.

 

2. Hurma

Hurma; protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir ve yüzde 80’i doğal şekerden oluşur. Sindirimi oldukça kolay olan hurmayı tatlılarınızda kullanmak için bir süre sıcak suyun içerisinde bekleterek yumuşatabilir, ardından blender’dan geçirerek macun kıvamına getirebilirsiniz. Macun kıvamına getirdiğiniz hurmayı keklerde, smoothie’lerde, hatta granola barların içerisinde bile kullanabilirsiniz.

 

3. Akçaağaç şurubu

Akçaağaç şurubu henüz Türkiye’de yaygınlaşmamış olsa da kendisini büyük süpermarketlerde bulmak mümkün! Cildi onaran ve kemikleri güçlendiren bu mucizevi besin, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklardan korur. İyi bir manganez ve antioksidan kaynağı olan akçaağaç şurubu, hem sıvı olması sebebiyle oldukça pratik hem de ısıya dayanıklı olması sebebiyle oldukça kullanışlıdır. Akçaağaç şurubunu gönül rahatlığıyla kek, pasta, krep ve içeceklerinizde kullanabilirsiniz.

 

4. Keçiboynuzu özü

Keçiboynuzu meyvesinden üretilen keçiboynuzu özünün faydaları saymakla bitmiyor! Vitamin ve mineral değerleri oldukça yüksek olan keçiboynuzu özünü satın alırken soğuk sıkım olmasına özen göstermelisiniz. Isıya dayanıklı bir besin olan keçiboynuzu özünü keklerinizde, kurabiyelerinizde ve pastalarınızda kullanarak vücudunuza büyük bir iyilik yapabilirsiniz!

 

5. Pekmez

İşte tıpkı keçiboynuzu özü gibi faydaları saymakla bitmeyen bir besin daha! Pekmez, bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar ve sindirim problemlerinizi hafifletir. Isıya dayanıklı olması sayesinde birçok tatlı tarifinde şeker yerine kullanabileceğiniz pekmez, sıvı olması nedeniyle de oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Hazır kış ayları da gelmişken şifa kaynağı pekmeze bir şans vermeyi deneyebilirsiniz.

 

6. Kuru kayısı

Tatlılarınızda şeker yerine kuru kayısı kullanmak istiyorsanız tıpkı hurmada olduğu gibi kuru kayısıları ılık suyun içerisinde bekletmeli ve blender’dan geçirerek macun kıvamına getirmelisiniz. Lezzetli olduğu kadar besleyici de olan kuru kayısıyı neredeyse tüm tatlı tariflerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sindirim problemleriniz hafifleten ve size enerji veren bu besin, kuruyemişli tatlı tariflerinizin vazgeçilmezi olacak!

 

Kaynak:

https://www.sportsandmerits.com/makale/302-seker-yerine-kullanabileceginiz-dogal-besinler

https://yemek.com/dogal-tatlandiricilar/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.