Kilo Almadan Sigarayı Bırakmanın Yolları

Buradasınız

Sigarayı bırakmayı kafaya koydunuz ama “ya kilo alırsam” endişesi içindesiniz. Öncelikle bu önyargıdan kurtulun, “Kilo alacağım” diye kendinizi şartlandırmayın. Ve ardından şu önerileri de aklınızdan çıkarmayın:

Sıvı Tüketimini Artırın

Sigarayı bırakmanın yolları o kadar da uzakta değil. İlk iş olarak kendinize daha büyük bir su bardağı edinin. Günlük 6-8 bardak su içmeye dikkat edin. Bunun yanı sıra şekersiz bitki çayları, ayran, soda, yağsız süt gibi içecekleri günlük hayatınıza sokmanızda fayda var. Diğer taraftan yeşil çayın metabolizma hızını artırdığı bilinen bir gerçek. “Tadı kötü, içemiyorum” demeyin. Kendinizi biraz zorlayın, hemen alışacaksınız.

Kahveyi de Bırakmayın

Uzmanların önemli bir kısmı sigarayı bırakırken sigaranın can dostu kahveden de uzak durmanın, sigarayı bırakan kişide daha büyük yoksunluk yarattığı fikrinde. Bu da sigaraya başlama ihtimalini artırıyor. Bu nedenle her sabah bir Türk kahvesi içmek gibi bir alışkanlığınız varsa, devam edin. Ama bu kez sigarasız...

Spora Başlayın

Nikotinin vücudunuzdan uzaklaşması, metabolizma hızınızı yavaşlatabilir. Bu sorunun en iyi çözümü tabii ki spor yapmak. Araştırmalara göre sigarayı bırakırken, spora başlayan kişiler sigarayı bırakmada iki kat daha başarılı. Diğer taraftan spor yaptığınızda daha fazla mutluluk hormonu salgılayacak ve de sağlıklı bedeninizi sigara dumanıyla zehirlemek istemeyeceksiniz. İşte sigarayı bırakmanın yolları arasında en etkilisi!

Porsiyonlarınızı Küçültün

Uzmanlara göre sigarayı bırakanların tat alma duyuları eski haline dönüyor. Bu nedenle yiyip içtiklerinizden daha fazla zevk almanız sizi daha çok yemeye yönlendirebilir. Bunu önlemek için az ve sık yemeye özen gösterin. Mesela öğünlerinizde daha küçük tabaklar kullanmaya başlayın.

Sakız Çiğneyin

Birtakım uzmanlara göre nikotin sakızı sigarayı bırakmada etkiliyken bazı uzmanlar ise nikotin sakızının sigarayı hatırlatan olumsuz yanları olduğu düşüncesinde. Bu nedenle işinizi garantiye almak için şekersiz veya mentollü sakızlarla kendinizi oyalama yolunu seçebilirsiniz. Sigara içme isteği geldiği anda ağzınıza atacağınız bir mentollü sakız sizi sigaradan uzaklaştıracaktır.

Tatlı Yerine Meyve Yiyin

Sigarayı bırakmanın yollarından en önemlisi yeme içme alışkanlıklarınızı düzene koymak. Çünkü sigarayı bırakınca kan şekerinde düzensizlikler oluşabilir. Bu demek oluyor ki, canınız daha fazla tatlı ve karbonhidratlı yiyecekler isteyebilir. Bu gibi durumlarda şekerli tatlılar yerine taze ve kuru meyveler yiyin. Hatta yanınızda meyve taşıma alışkanlığını hemen edinin.

Sigarayı bırakırken destek almak da çok önemli.  Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak, Cigna Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz  üye olup  sigara bırakma merkezleri, spor merkezleri ve beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok alanda %40’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.