İmplant Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Buradasınız

Yaşanan diş kayıpları sonrasında hem estetik görünüm sağladığı hem de işlevsellik kattığı için tercih edilen implant diş uygulamasını ne kadar iyi biliyorsunuz? Yaptırmadan önce bu bilgilere bir göz gezdirirseniz fena olmaz.

18 Yaşından Büyük müsünüz?

Kaybedilmiş dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü olarak tanımlayabileceğimiz implant uygulaması, halk arasında vidalı diş olarak biliniyor. Titanyum malzemeden yapılan bu madde, çene kemiğine dışarıdan bir müdahaleyle yerleştirildiği için yaptıracak kişinin kemik gelişimini tamamlamış olması gerekiyor. Bunun sınırı da 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş olup üst yaş sınırı bulunmuyor.

Sabırlı mısınız?

Her ne kadar implant operasyonu 15-20 dakika sürse de implant’ın çene kemiğine uyum sağlaması için ortalama üç ay beklemek gerekiyor. Ancak bu süre hasta gençse, sigara kullanmıyorsa, kemik yoğunluğu yeterliyse ve bu süreçte implant’ın darbe almasına neden olacak bir şey yapmamışsa süre kısalabiliyor. Tüm bu bekleme dönemindeyse geçici protezler takılıp estetik görünüm korunuyor.

Dikişsiz Bir Alternatif Olduğunu Biliyor musunuz?

İmplant uygulaması için dişetinin kesilip implant içine yerleştirildikten sonra dikişle kapatıldığını duymuşsunuzdur. Peki bunun bir de dikişsiz alternatifi olduğunu duydunuz mu? Frapness adı verilen bu teknikle, işlem sırasında kanama olmadığı gibi sonrasında da dikiş gerektirmiyor ve şişlik oluşmuyor. Ancak frapness için bu yöntemi çok iyi bilen bir doktorunuz olmasına özen göstermeli ve her hastanın durumuna göre değerlendirildiğini unutmamalısınız.

Devam Eden Bir Hastalığınız Var mı?

Kemik erimesi ya da kemik sağlığını olumsuz etkileyen herhangi bir hastalığınız varsa bunu hem diş doktorunuza hem de hastalığınızla ilgilenen doktorunuza bildirmeniz gerek. Ayrıca

diyabet, tansiyon, kan pıhtılaşma sorunu veya ileri derecede kalp rahatsızlığınız varsa önce kendi doktorunuzdan onay almalısınız. Bu arada yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara yapay kemik tozu uygulaması yapılabildiğini de belirtelim.

Diş Sıkma Alışkanlığınız Var mı?

Özellikle uykuda diş sıkma problemi yaşıyorsanız, implant yaptırmadan önce bu sorundan kurtulsanız iyi olur. Çünkü diş sıkma alışkanlığı yalnızca doğal dişlerde değil protez dişlerde de deformasyona yol açıyor.

Hamile misiniz?

Hamileliğin ilk üç ayında herhangi bir diş tedavisi yapılamıyor. İmplant uygulaması sonrasında ilaç tedavisini de gerektirdiğinden dolayı hamileliğin hiçbir döneminde önerilmiyor.

Kaybettiğiniz dişleriniz için elbette her zaman bir çözüm yolu var. Öte yandan sağlıklı dişlerin de kıymetini bilmek ve düzenli bakımını yapmak önemli. O halde Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile kazalara karşı kendinizi güvenceye alırken yılda iki kez ücretsiz diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni (tek diş) hizmetlerinden faydalanmaya ne dersiniz? Aylık sadece 15 TL ödeyerek bu avantajlardan yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.