Dişlere Zarar Veren 15 Yiyecek ve İçecek

Buradasınız

 

Ağız ve diş sağlığını korumak için bazı besinleri sınırlı tüketmekte fayda var. Hangi besinleri yedikten sonra sağlık için hangi önlemlerin alınması gerektiğini bilmek de bir o kadar önemli. İşte dişlere zarar veren 15 yiyecek ve içecek.

1. Soda

Özellikle meyveli sodalar, diş sağlığınız için ciddi tehlike arz ediyor. Şekerli olmaları bakımından çürümeyi hızlandırmalarının yanı sıra içerdikleri yüksek asit, diş minesine zarar veriyor.

2. Enerji İçecekleri & Spor İçecekleri

Enerji ve spor içeceklerini özellikle spor öncesinde kullanmanın sağlıklı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki büyük oranda şeker barındıran bu içecekler dişlere zarar veriyor.

3. Şarap

Genel olarak alkol diş sağlığını olumsuz etkiliyor. Ama beyaz ve kırmızı şarabın bu konuda liderliği olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle beyaz şarap daha asidik olduğu için dişlerde lekeler oluşmasına zemin hazırlıyor.

4. Kahve

Kahve de dişlerde leke oluşmasına neden olan ve dişleri sarartan içeceklerden. Ancak kahvenin etkisinin diğer içeceklere göre biraz daha kalıcı olduğunu üzülerek belirtelim. Bu noktada kahve içmeyi bırakın demiyoruz ama kahve sonrasında bir bardak su içme alışkanlığını edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra kahvenize şeker koyuyorsanız, bundan da vazgeçmenizde fayda var.

5. Meyve Suları

Meyve suları asidik yapıları nedeniyle diş çürümelerine sebep olabiliyor. Ama tabii ki diş sağlığınız için meyve suyu içmeyin demek yanlış olur. Çünkü meyvenin sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. İyisi mi siz meyve suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın.

6. Şekerler & Şekerlemeler

İster yumuşak macunumsu ister sert olsun, her tür şeker dişler için oldukça zararlı. Ne kadar şekerli beslenirseniz diş hekimini ziyaret etme sıklığınız o kadar artar. Unutmayın şeker, ağızdaki bakterilerin en sevdiği besindir!

7. Kuru Meyveler

Kuru meyveler özellikle diyet yapanlar için mükemmel bir ara öğün. Ama iş ağız ve diş sağlığına geldiğinde kuru meyveler biraz sorun yaratabiliyor. En büyük sorun dişlere yapışmaları ve yüksek oranda şeker barındırmaları. Dişlerinizde sorun varsa kuru meyvelerden ziyade taze meyveleri tercih edebilirsiniz.

8. Turunçgiller

C vitamini bakımından zengin olan portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller, yüksek asit oranları nedeniyle diş sağlığını tehdit ediyor. Özellikle greyfurt ve limonu tek başına tüketecekseniz arkasından mutlaka ağzınızı suyla çalkalayın.

9. Krakerler

Krakerlerin çoğu ne şekerli ne de asidik. Yine de dişlerimiz için zararlılar; çünkü krakerlerde bulunan rafine karbonhidratlar çok çabuk şekere dönüşüyorlar. Daha siz çiğnerken, ağzınızdan bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlayan bir ortam oluşuyor.

10. Patates Cipsi

Evet çok lezzetli ama dişlere zarar veren yiyeceklerin de başında. Çünkü patates cipsini çiğnedikten sonra dişlerin arasına girerek yapışıyorlar ve çok uzun süre orada kalabiliyorlar.

11. Beyaz Ekmek

Yine bir rafine karbonhidrat sorunu... Beyaz ekmek daha siz çiğnerken ağzınızda şekere dönüşüyor. Bu sırada adeta sakız gibi dişlerin arasına girip yapışıyor.

12. Patlamış Mısır

Evde veya sinemada film seyrederken hepimiz patlamış mısır yemeye bayılıyoruz. Ama çoğu zaman dişlerimizin arasına kaçan o patlamış mısırlar rahatsızlık veriyor. Veya rahatsız olmasanız da emin olun onlar dişlerinizin arasına girip orada hayatlarını sürdürüyor. Ve orada kaldıkları süre boyunca diş minelerine zarar veriyorlar.

13. Buz

“Buzun dişlere zarar veren nesi olabilir ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Buz, hem sert hem de soğuk olduğu için çiğnenmesi dişlere zarar veren kötü bir alışkanlık.

14. Turşu

Turşudaki sorun asidik yapısı. Turşu krizine girip bir oturuşta bir kavanoz yiyenlerdenseniz, diş minenize zarar verdiğinizi unutmayın. Önlem olarak turşu yedikten sonra en azından bir bardak su içebilirsiniz.

15. Domates

Domates de asitli olduğu için dişlere zarar veren sebzelerden bir tanesi.. Bu tabii ki “domates yemeyin” anlamına gelmiyor. Üzerine su içmeye özen gösterin yeter.

Dişlerinizi koruma altına almanın bir diğer yolu da Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası. Aylık sadece 15 TL ödeyerek yılda iki kez ücretsiz diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni (tek diş) hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile beklenmedik kazalar karşısında 30.000 TL tutarında güvence altındasınız.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.