Diş Sağlığı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Buradasınız

 Diş sağlığınıza dikkat ettiğinizi zannederken, büyük hatalar yapıyor olabilirsiniz. Ama diş sağlığı ihmale gelmez.

YANLIŞ 1: Bol Diş Macunu Kullanarak Dişler Daha İyi Temizlenir

Külliyen yanlış! Diş macunu reklamlarındaki gibi diş fırçasının üzerine boydan boya macun sürmenin hiçbir anlamı yok. Mercimek tanesi kadar diş macunu da dişleri temizlemek için yeterli.

YANLIŞ 2: Dişleri Sert Diş Fırçalarıyla İyice Bastırarak Fırçalamak Gerekir

Sert diş fırçası da bastırarak diş fırçalamak da diş minelerine zarar verir. Sert fırçalar yerine orta sertlikte fırçalar kullanmanızda fayda var. Ayrıca sert bir şekilde bastırarak fırçalamak dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmelerine sebep olabilir.

YANLIŞ 3: Diş Sağlığı için Dişleri Günde 2 Kez Fırçalamak Yeterlidir

Günde en az iki kez diş fırçalamak diş sağlığı için çok önemli. Ama yeterli değil. Çünkü fırçayla dişlerde ulaşılamayan yüzeyler vardır. Bu durumda diş ipi veya ara yüz fırçası kullanmak gerekir. Bunların yanı sıra bakteri plağına karşı ağız gargarası kullanılmalıdır.

YANLIŞ 4: Kanayan Diş Etlerinin Daha Fazla Kanamasını Önlemek İçin Fırçalamamak Gerekir

Kanadığı için dişlerinizi fırçalamazsanız, bu bölgedeki iltihabın artmasına sebep olursunuz. Çünkü kanamalar çoğunlukla iltihap kaynaklı olur ve bu bölge fırçalanarak temizlenmelidir. Tabii sadece dişlerinizi fırçalamak  çözüm olmayabilir,  diş hekimine görünmekte de fayda var.

YANLIŞ 5: Süt Dişleri Geçici Olduğu İçin Önemsizdir

Süt dişleri, en az kalıcı dişler kadar önemlidir. Çünkü bulundukları alanı, sonradan yerlerine gelecek kalıcı dişler için korurlar. Bu nedenle süt dişlerini de günde iki kez fırçalamak hem çocukların diş sağlığı hem de fırçalama alışkanlığı kazanmaları için önemli.

YANLIŞ 6: Çarpık Dişler Ancak Çocuk Yaşta Düzeltilebilir

İşte çok yanlış bir inanış daha... Her yaşta diş teli takılabilir ve tedavinin sonunda düzgün dişlere kavuşulabilir.

YANLIŞ 7: Ağız Kokusu Herkeste Olur, Sebebini Bulmak Çok Zordur

Hemen söyleyelim, ağız kokusu herkeste olmaz! Bu sorunun muhtemel birkaç sebebi vardır: Çürük diş veya diş eti problemi kaynaklı olabileceği gibi sindirim sisteminde veya solunum yollarında bir rahatsızlık da olabilir. Sorunun kaynağını bulmak için ilk olarak diş hekiminize danışabilirsiniz.

YANLIŞ 8: Diş Taşı Temizliği Dişe Zarar Verir

Uzman bir diş hekimi yaptığı sürece diş taşı temizliği diş minesine de diş etine de zarar vermez. Bu işlemde diş yapısına ait olmayan yabancı maddeler uzaklaştırılır. Bu nedenle diş taşı temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Diş minesine asıl zarar veren, evde karbonatla dişleri temizlemeye çalışmaktır.

YANLIŞ 9: Hamilelikte Bebek Annedeki Kalsiyumu Aldığı için Diş Kaybı Olur

Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında diş bakımınızı ihmal etmediğiniz sürece hiçbir diş sağlığı problemi yaşamadan bu dönemi atlatırsınız. Hamilelikle ilgili bilinen bir diğer yanlış da bu dönemde herhangi bir diş tedavisi yapılamayacağı. Halbuki diş hekiminin onayıyla acil durumlarda ve hamileliğin belli dönemlerinde tedavilerin yapılması mümkündür.

YANLIŞ 10: Ağrıyan Dişin Üzerine Alkol Koymak Ağrıyı Geçirir

Diş ağrıyınca üzerine alkolün yanı sıra aspirin, tütün, kolonya, tuz gibi maddeler koymanız ağrının kesilmesini sağlamaz. Bilakis dişlerde ayrıca komplikasyonlara neden olabilir.

Diş sağlığınızı ihmal etmemek için bu alandaki sigortalardan da faydalanabilirsiniz. Örneğin Aylık 15 TL’den başlayan taksitlerle Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’na sahip olabilir, bu sigorta ile Cigna Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup yılda iki kez diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.