Organik Hobi Bahçesi Nasıl Kurulur?

Buradasınız

11 Temmuz 2020

Son dönemlerde popülerliği giderek artan hobi bahçeleri, şehirden kaçış ve doğaya dönüş için keyifli bir alternatif oluşturuyor. 4-5 tane fide dikmek ile başlayan maceralar hobi bahçesi kurmaya kadar gidebilir. Sebze, meyve yetiştiriciliği insanı negatif enerjisinden kurtarıp stresten uzaklaşmasına yardımcı olur. Sizler için organik hobi bahçesinin nasıl kurulacağını derledik.

Planlamayı iyi yapmalısınız

İlk işiniz, bahçeniz için plan yapmak olmalıdır. Bahçenizi nereye yapacağınıza ve bahçenizin ne büyüklükte olacağına karar vermelisiniz. Bahçe hakkında yaptığınız ya da yapmayı istediğiniz her işlemi not alırsanız ileriye dönük olarak büyük gelişme kaydedebilirsiniz.

Üretim için doğru toprak seçimi

Seçeceğiniz toprağın su tutma kapasitesinin yüksek olması gerekmektedir. Aldığınız toprağın nemi yüksek, yumuşak ve drenajlı olmalıdır. Yapacağınız yer ya tamamen düze yakın ya da çok hafif eğimli bir yer olmalıdır.

Konumu hava durumuna uygun olmalı

Bahçenizin konumu kesinlikle güneş alan ve aşırı rüzgarın ulaşamayacağı bir yer olmalıdır. Aksi takdirde bahçenizden verim alamayabilirsiniz. Özellikle de meyve yetiştirmek istiyorsanız bahçenin güneş görmesi çok verimli sonuç almanızı sağlamaktadır. Bahçenizde gölge yapacak ağaçların bulunmaması önemlidir. Bunların yerine çit bitkileri ile bahçenizin etrafını çevirebilirsiniz.

Sulama sistemine özen göstermelisiniz

Bahçeniz bol sulu olmalıdır. Özellikle sebzeler suyu sevmektedir ve düzenli olarak sulanmak zorundadırlar. Tohumdan sebzelerin çıkması ile oluşumu sırasında düzenli ve sıkça toprağın sulanarak nemli kalması sağlanmalıdır.

Siz organik hobi bahçenize yatırım yaparken QNB Sigorta’nın sizlere sunmuş olduğu Kolay Emeklilik Planı da geleceğinize yatırım yapmanızı sağlıyor. Üstelik %25 devlet katkısı sayesinde birikimleriniz daha da değerleniyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.