Öğrencileri Sefillikten Kurtaracak Hesap - Kitap Önerileri

Buradasınız

29 Şubat 2016

Aileden gelen sınırlı parayla gelir dengesini kurmaya çalışan öğrenciler için öğrencilik zamanları, aynı zamanda hayatlarında hiç olmadığı kadar sosyal ve kültürel etkinliklere katıldıkları, gençliğin dolu dolu yaşandığı zaman dilimidir. Peki, bir öğrenci için hem geçimi sağlamak hem de gelecek için birikim yapmak mümkün mü? Mümkün. Nasıl mı? Şöyle:

Kumbara

Bir kumbara edinmek, para biriktirme alışkanlığı kazanmak demektir. “Bozuk paralardan ne olacak ki?” demeyin. Ne kadar olacaksa o kadar olacak. Kenara köşeye ufak da olsa bir şeyler atmak, birikim yapmanın önemini kavramak bakımından önemli. Kumbaradan çıkan toplu parayı güzel bir yaz tatili ya da gitmek istediğiniz dev bir festival için harcadığınız zaman daha büyük bir kumbara edinmek için şevkle dolacağınızı göreceksiniz. 

Ev Gibisi Yok

 

Arkadaşlarla sosyalleşmenin mekânı, illa kafeler ya da barlar değil. Konu, kafa dengi arkadaşlarla birlikte aynı keyfi yaşayacağınız aktiviteler yapmaksa, bu planınızı gerçekleştirmeye yardım ve yataklık edecek en güzel ve rahat mekân evdir. Birlikte film izlemek, oyun oynamak, sohbet etmek, parti düzenlemek için ev, en iyi tercihtir.

Hesap Yapıyorum, Yazmaaa

 

Para biriktirmek için önce gelir-gider dengesini bilmek gerekir. Bir hesap defteri edinerek sabit giderleri (okul masrafları, ayrı evde yaşayanlar için kira, faturalar vs.) yazın. Sosyal hayat ya da keyfi alışkanlıklar için ne kadar ödeme yaptığınızı anlamak için her gün dışarıdan eve geldiğinizde neye ne kadar para harcadığınızı yazın. Somut bir şekilde yaptığınız ödemeleri gördüğünüzde “Acaba dışarıda daha az mı zaman geçirsem?” ya da “Şu sigarayı bıraksam zenginim be!” deme olasılığınız artacaktır.

Az Fırsatçı Değilsiniz (İyi Anlamda)

 

Birçok sektör ve marka, yaptıkları kampanyalar ile alışverişlerde ve sunduğu ürün/hizmetlerde öğrencilere kolaylıklar sağlıyor. Bunları takip etmek, derslerden sonraki asli göreviniz olsun. Öğrenciler için cep telefonu faturaları veya kontör bitmesi durumları da önemli mesele. Cep telefonu tarifelerini iyice araştırıp farklı operatörlerin sunduğu hizmetleri karşılaştırın, gerekirse numaranızı taşıyın, en uygun olanının peşine düşün.

İş Gibi Olmaya İş

Dersleri aksatmadan ve gençliğinizi soldurmadan part time işlerde çalışarak hem daha rahat yaşayabilir hem de birikim yapabilirsiniz. İlgi alanlarınıza göre bir iş bulduğunuzda çalışmak keyfe dönüşür ve kendinizi geliştirmek için size fırsat sunar. Örneğin kitapçılarda, bienallerde, sinemalarda, konser organizasyonlarında çalışarak hem sosyal çevrenizi genişletir hem de yepyeni şeyler öğrenirsiniz. Müziğe merakınız varsa grup kurup bir yerlerde çalarak para kazanabilirsiniz mesela.

Geleceği Sigortalamak

Hazır tam zamanlı bir işte çalışmıyorken ve maddi-manevi olarak sorumluluklar omuzlara çok da fazla abanmamışken gençlere yönelik bireysel emeklilik sigortalarından yaptırın. Örneğin 18-30 yaş arası gençler için özel olarak hazırlanmış Yeni Nesil Emeklilik Planı ile küçük tutarları birikime dönüştürebilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.