Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kişisel Bakımın Ruh Sağlığına 5 Etkisi
Kişisel Bakımın Ruh Sağlığına 5 Etkisi

iyihisset.com

02 Eyl 2020

Bireylerin kendilerini zinde ve iyi hissetmeleri için alışkanlık kazanması gereken bir davranış da kişisel bakımdır. Düzenli bir alışkanlık haline gelen kişisel bakım sayesinde bireyler iş ve sosyal hayatlarında, özel alanlarında ve aile yaşantılarında öz güven sahibi ve daha güçlü karakterler olarak karşımıza çıkarlar. Bu doğrultuda kişisel bakımın ruh sağlığı üzerinde de birçok etkisinin olduğu biliniyor. Sizler için 5 adımda kişisel bakımın ruh sağlığına etkisini derledik.

Öz güveninizi artırıyor

Kişisel bakımına önem veren bireylerin diğer bireylere oranla daha öz güvenli oldukları biliniyor. Kıyafetler, cilt ve ağız temizliği, kullanılan parfüm ve tercih edilen aksesuarlar, saç ve sakal bakımı ile bireyler sosyal yaşamlarında daha kararlı adımlar atıyor.

Depresyonu engelliyor

Kişisel bakımına önem veren bireyler, fiziksel olduğu kadar kendilerini psikolojik açıdan da daha güçlü hissediyor. Bu durum nedeniyle düzenli olarak kişisel bakım yapan kişiler depresyon ve anksiyete gibi bazı psikolojik problemlerle diğer kişilere nazaran daha az mücadele ediyor.

İletişimi güçlendiriyor

Kişisel bakımına önem veren bireyler özellikle kişilerarası iletişim ve topluluklarda diğer bireylere göre daha etkili iletişim kurabiliyor. Kişisel bakımın sağladığı öz güven ile birlikte beden dili, jest ve mimikler daha efektif ve güçlü bir iletişimin temelini atıyor.

Stres ve gerginliğin önüne geçiyor

Kişisel bakım kişiler üzerinde psikolojik bir terapi görevi de görüyor. Düzenli olarak kişisel bakımını yapan ve kişisel bakımlarıyla ilgili herhangi bir noktayı ihmal etmeyen bireylerin daha az strese maruz kaldığı biliniyor. Bu durum kişi üzerindeki gerginliği de en aza indiriyor.

Stres ve gerginlik hayatın doğal bir parçası. Günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız bu sıkıntılar, kişisel bakımın bize sağladığı avantajların da zaman zaman üzerine çıkabiliyor. Bunun için geleceği düşünerek sağlığa önem vermek ve bugünden önlemler almak gerekebiliyor. Siz de QNB Sigorta’nın Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası ile hayatın beklenmedik riskleri ve stresine karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Hayatın uzun ve zorlu yollarında kendinizi ve sevdiklerinizi koruyacak bir adım atabilirsiniz.

Sağlığınıza katkı sağlıyor

Kişisel bakım ve vücut temizliği, ruh sağlığınızın yanı sıra fiziksel sağlığınızı korumanıza da önemli ölçüde katkı sağlıyor. Her gün özenle temizlenen bölgeler dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı daha hijyenik ve güçlü kalıyor.

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.