5 adımda network nasıl oluşturulur?

Buradasınız

Kariyer 17 Nisan 2020

Yeni bir kavram gibi gözükse de insanlık tarihi boyunca değerini hiç yitirmeyen, hem ikili hem de çoklu ilişkilerin devamı için büyük önem taşıyan “networking”, günümüzünde önemli kavramlarından biri olmayı sürdürüyor. Ancak artık yalnızca normal hayatımızda değil, dijitalleşen dünyada da ikili ilişkileri oluşturmak ve sürdürebilmek önem taşıyor. Doğru bir network ağı oluşturmak için dikkat edilmesi gereken noktaları sizleri için derledik.

Doğru networking ağı belirleyin

Networking ağınızın kolay yönetimi için kapsamını doğru belirleyin. İletişim ağınız ne kadar dağınık genişlerse, yönetiminin de o kadar zor olacağını unutmayın. Aynı anda hem okul hem iş hem özel hayat hem de bulunduğunuz sektörle ilişkilerinizi yönetmeye çalışmayın. İletişim içerisinde bulunduğunuz kişileri önceliklendirerek iletişim kurmaya özen gösterin.

Farklı iletişim modelleri kullanın

Networkingin sürdürülebilirliğinde yapılan en temel hatalardan biri, tüm iletişim ağına aynı iletişim modellerinin uygulanmasıdır. Diğer bir deyişle aynı samimiyet ve duygularla yaklaşılmasıdır. Mümkünse aynı okuldan mezun olduğunuz kişilere, birlikte çalıştığınız insanları ve bulunduğunuz sektörde tanışıp ilişkilerinizi kuvvetlendirdiğiniz kişilere, onlara uygun samimiyet ve duygularla yaklaşın. Dijital dünyada da aynı özeni göstererek ilişkilerinizi sürdürün.

Eşit derecede saygı gösterin

Hem iş hem de özel hayatımızda saygı görmeyi isteriz. Networking yönetiminde yapılan temel hatalardan bir diğeri ise iletişim içerisinde bulunulan kişilere ve yaptıkları işlere eşit derecede olmayan yaklaşımdır. Bu temel hatadan uzak durun ve ağınızda bulunan tüm bireylere eşit derecede saygı duymaya özen gösterin. Ağırlıklı olarak yüz yüze olmayan iletişimin olduğu dijital dünyada da saygıyı elden bırakmayın.

Hiçbir konuda aşırıya kaçmayın

Kırmızı çizgileri geçmenin tehlikeli sularda yüzmek anlamına geldiğini unutmayın. İletişim içerisinde olduğunuz kişilerle ilişkilerinizde kendinize güvenin ancak bağlantılarınızla iletişimde hiçbir konuda aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Ayrıca her zaman aynı görüşü paylaşmasanız dahi çevrenizdekilere profesyonel olarak saygı göstermeniz gerektiğini unutmayın. Dijital alanda ise klavye başında olmanın verdiği rahatlık duygusuna yenik düşmeyin.

İnsani tarafınızı gösterin

İnsanlar onlara iyi yaklaşan insanlara daha çok saygı gösterir ve danışmaları gereken herhangi bir durumda daha rahat olurlar. Dolayısıyla ilişkilerinizin temelini atarken insani tarafınızı gösterin ve onlara iyi yaklaşın. Network ağınızda bulunan bireylerle ilişkilerin devamlılığı ve şeffaflığı için bu yaklaşımınızı merkeze koyun.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.