Yogayı Artık Seviyoruz

Buradasınız

Hareket Et 21 Aralık 2015
Yogayı Artık Seviyoruz

Aerobikti, stepti, zumbaydı, fitness’tı derken, yıllarca farklı şekillerde evrim geçiren ve bu süreç boyunca değişik spor dallarına tutunmamızı sağlayan zinde kalma sevdamız, en nihayetinde duracağı yeri buldu. Hem nefes hem de beden farkındalığı sağlayarak sadece vücudumuzu değil, ruhumuzu da dinlendirip bakıma alan yoga, artık bizim baş tacımız. Evet, yogayı artık seviyoruz ve neden sevdiğimizin cevabını da şıp diye verebiliyoruz.

İşte Aradığımız Huzur

  İşte Aradığımız Huzur

Herhangi bir sporda olduğu gibi, yoga yaparken de kendimize özel bir vakit ayırmış oluyoruz. Ancak diğer sporlara göre yoganın ayrı bir duruşu olduğunu, sadece beden hareketlerinden ibaret olmadığını da anlamak gerek. İçimize dönerek, tüm olumsuzluklara karşı sakin kalmayı başarmamızı sağlayan yoga, kendimizle ve etrafımızla barışık yaşamamıza yardımcı oluyor.

Hırs Yok, Zorluk Yok

Hırs Yok, Zorluk Yok

Yavaş... Yoga yaparken sıklıkla kendimize söylediğimiz bir kelime. Acele etmeye gerek yok, bir anda “zafer kazanmak” yok. Hatta yoganın kendisinde bu rekabet ortamı yok. Yoga, vücudumuzu yavaşça canlandırırken bedensel farkındalığımızı da yükseltmemizi sağlıyor. Evet, başının üstünde duranları, akrobasi ustalarına taş çıkartacak asanaları yapanları görüyoruz. Peki yogada amaç bu mu? Tabii ki de hayır. Amaç, farkındalığı en üst seviyede tutarak yavaşça ve sakince ilerlemektir.

Bedenim, Zihnim ve Ruhum İçin

Bedenim, Zihnim ve Ruhum İçin

Bedenimizi eğitirken zihni ve ruhu dışarıda bırakmıyoruz. Nefes egzersizleri ve farkındalık çalışmalarıyla günlük gerilimlerden kurtuluyor, sinirsel rahatsızlıkları bir kenara bırakıyoruz. Yoga matına uzandığımız anda kapı dışarı ettiğimiz dertler, seans bitip de gözlerimizi açtığımızda geri dönecek yer bulamıyorlar. Yaşlanma karşıtı, hafıza dostu, enerji deposu... Yogayı birçok farklı şekilde anabiliriz.

Bütüncül Bir İyileşme

Bütüncül Bir İyileşme  

Yoga egzersizleri ilk andan itibaren etkilerini göstermeye başlar. Beden, zihin ve ruhsal yaşama destek sağlayan, zihin ve beden farkındalığını arttıran bu egzersizler sadece duruş pozisyonları, yani asanalar vasıtasıyla değil; nefes ve beslenme gibi farklı alanları da içinde barındıran bütüncül bir sistem dahilinde olur. Yoga yapanlar beslenmelerine dikkat eder ve bunu içlerinden gelerek yaparlar. Gevşeme egzersizleri ile kendilerini hiç olmadıkları kadar rahat bir hâlde bulan kaslar ise yenilenmelerinin ferahlığını ruh dünyamıza da yansıtırlar.