Yoga Yaparken Nasıl Beslenmelisin?

Buradasınız

Hareket Et 17 Ekim 2021

yoga, beslenme, yiyecek, sağlık

Bedenimizi, ruhumuzu ve zihnimizi kuvvetlendiren ve daha huzurlu bir yaşam geçirmemize yardımcı olan yoganın faydalarını doğru bir beslenme programı ile daha da artırabiliriz. Yoga öncesinde ve sonrasında doğru besinleri tüketerek vücudumuza vermeye çalıştığımız dengeyi ve huzuru çoğaltabiliriz. Doğru nefes uygulamaları ve hareketlerle stresti azaltırken, besinlerle de metabolizmamızın buna uyumlu çalışmasını sağlayarak bedenimizi de daha sağlıklı hale getirebiliriz. Yoga yaparken nasıl beslenmen gerektiğini bu yazımızda bulabilirsin.

Yoga öncesinde neler tüketmelisin?

yoga, beslenme, yiyecek, sağlık, salata, kadın

Yogadan önce ya da sonra hiç fark etmez, beslenme ile ilgili dikkat etmen gereken ilk nokta hafif bir beslenme düzeni izlemen gerektiğidir. Ağır, bedenini rahatsız edecek, seni huzursuz hale sokacak besinlerden uzak durmalısın. Bu yüzden yoga öncesinde de hem hareketleri daha rahat yapmanı sağlayacak hem de sana gereken enerjiyi verecek besinler tüketmelisin. Örneğin zengin bir potasyum kaynağı olan muz ya da alkali olan ve mide için çok faydalı olan elmayı tercih edebilirsin. Bunlar sana aynı zamanda enerji de vereceklerdir.

Yogadan sonra neler tüketmelisin?

yoga, beslenme, yiyecek, sağlık, açıkhava, salata

Yoga egzersizleri her ne kadar diğer spor dallarında olduğu kadar ağır ve yorucu olmasa da zihinle birlikte uyumlu yapıldığından bedeni yorabiliyor. Bu yüzden yoga sonrasında da enerjini tekrar kazanabilmen ve vücudunu normal çalışma akışına döndürebilmen için öncelikle su ya da evde hazırladığın taze meyve sularından içebilirsin Mevsimine göre hazırlanmış, taze sebzelerden yapılmış bir sebze çorbası da uygun olabilir. Yine yeşil çay ya da yine taze sebzelerden yapacağın bir salatayı rahatlıkla tüketebilirsin.

Yoga beslenmesi vejetaryen ağırlıklıdır

yoga, beslenme, yiyecek, sağlık, kadın

Yogada beslenme genelde vejetaryen ağırlıklı besinlerden oluşur. Tamamen saf, doğal ve taze sebzeler ve meyvelerin tüketilmesi daha uygundur. Bu basit ve sade besinler, öğütülmesi de daha kolay olduğundan vücudun dengesini bulmasına yardımcı olur ve ona daha fazla yük bindirerek rahatsız etmezler. Bu yüzden ıspanak, semizotu gibi yeşil yapraklı besinler, bol vitamin içeren meyveler, yüksek lifli, Omega 3 ve folik asit açısından zengin besinler tercih edilebilir. Karşıt olarak da acı biber, soğan, sarımsak gibi uyarıcı ya da gaz yapan besinlerden de uzak durmak gerekir.

Sen de yoga yaparak sağlığına kavuşma ve daha dengeli, iyi bir hayat yaşama konusunda bugünden bir adım atabilirsin. Bu adımın yanında ihtiyacın olduğu her an, nerede olduğun fark etmeksizin ücretsiz olarak doktor ve psikologlar ile online görüşme imkanı sunan QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile kendini ve sevdiklerini güvence altına alabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.