Yeni Başlayanlar İçin Evde Kolay Pilates Yapmanın 6 Yolu

Buradasınız

Hareket Et 25 Mayıs 2020

Son dönemde egzersiz ve sağlıklı yaşam dünyasında ismini sıkça duyduğumuz disiplinlerden biri de pilatestir. Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte sağlıklı yaşam stili hakkında yayınların başlamasıyla yaygınlaşan pilates, vücut ve ruh sağlığı için oldukça faydalıdır. Yeni başlayanlar için evde kolay pilates yapmanın 6 yolunu sizler için derledik.

Temel hareketler ile başlamaya özen gösterin

Fiziksel olarak aktif olan kişiler esnekliklerinin yeterli olduğunu düşünüp pilates prensiplerini tam olarak sindirmeden ileri seviyede hareketleri deneyebiliyorlar. Temel ısınma hareketlerini yapmadan ileri seviyelere geçmemelisiniz. Kaslar yeterince ısındığında temel hareketlerden üst seviyeye yavaş yavaş geçebilirsiniz.

Dikkat dağıtan şeylerden uzaklaşın

Antrenman yapacağınız saati belirleyin ve o saati sadece pilatese ayırın. Telefonunuzu kapatın, iş veya ev ile ilgili konuları zihninizden uzaklaştırmaya çalışın ve tamamen kendinize odaklanın. Bu şekilde ilerlediğinizde rahatsız olmadan pilates sürecinizi sürekli hale getirmiş olursunuz.

Sadece 10 dakika ile başlayın

Pilates sürecine yeni başlayanlar için 10 dakika son derece ideal bir süredir. Kondisyonunuzu artırdıktan, esneklik kazandıktan sonra sürenizi 20-30 dakika arasına çıkartabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde her hareket için 2 set ve 10 tekrar idealdir.

Pilates matı kullanmaya özen gösterin

Pilateste sırt üstü yatılarak yapılan pek çok hareket bulunuyor. Vücudunuzun dengede kalması ve egzersiz sırasında omurganızın zedelenmemesi için pilates matı kullanmanız gerekiyor. En az 10 mm kalınlığındaki matları seçmeye özen gösterebilirsiniz.

Sarı renkli pilates lastiklerini seçin

Pilates lastikleri farklı renklerde ve farklı seviyelerde olmak üzere üretilmektedir. Genellikle kol ve bacak egzersizleri için kullanılır. Pilatese yeni başlıyorsanız düşük dirençli sarı renkli pilates lastiğini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Zaman içerisinde farklı dirençli bantlara geçiş yapabilirsiniz.

Pilates yaparken nefesinize odaklanın

Pilateste hareketlerinizi tekrar ederken nefes alıp vermeniz son derece önemlidir. Hareketleri yaparken nefesinizi tutmamalısınız. Nefes alış verişlerinizi sesli bir şekilde yaparak nefesinize odaklanmalısınız. Nefes alıp verirken, zihninizin yaptığınız işe odaklanmasına izin verin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.