Yazın Pilates Yapmanın 4 Basit Kuralı

Buradasınız

Hareket Et 22 Temmuz 2021

yaz, spor, pilates, kadın, deniz

Yaz aylarındayız ve çoğumuzun aklında daha fit ve güzel bir vücuda sahip olmak için neler yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Burada yardımımıza hem bizi sağlıklı bir vücuda kavuşturacak ve forma sokacak, hem de yazı daha hafif ve güzel geçirmemizi sağlayacak pilates yetişiyor. Sadece bir egzersiz olmanın ötesinde bir yaşam şekli olarak da günlük hayatlarımıza yer verebileceğimiz pilates, yazın da hem ruhsal hem de fiziksel olarak bizleri rahatlatıyor. Bu yazımızda yaz aylarında pilates yaparken dikkat etmen gerekenlerden birkaçını derledik.

Açık havadaysan güneşe dikkat

yaz, spor, pilates, kadın, deniz

Yaz aylarında sadece pilates değil, herhangi bir sporu yaparken dikkat etmen gereken önemli noktaların başında sıcak ve güneş geliyor. Eğer pilatesi açık havada yapacaksan, günün hangi saatini seçtiğine dikkat etmelisin. Yazın kavurucu güneşi ve sıcağı, spor yaparken sana sağlık getireceğine daha çok hasta olmana da sebep olabilir. Bunun için güneş ışığına çok maruz kalmadan, akşam üstü ya da sabah erken saatleri tercih edebilirsin.

Isınma hareketleri olmadan başlama

yaz, spor, pilates, kadın, ev, online, bilgisayar

Düzenli spor yapanların düştüğü en büyük tuzaklardan biri de yazın sıcak ve güneşli günlerinde ısınma hareketlerinin ihmal edilmesidir. Çoğu zaman ısınma hareketleri ile başlanan pilates, yaz sıcağı düşünülerek ve zaten vücudun ısınmış olduğu varsayılarak doğrudan yapılmaya başlanır. Ancak yaz da olsa spor ve egzersizden önde mutlaka ısınma hareketleri yapılmalı ve vücut pilatese hazır hale getirilmelidir. Aksi taktirde her an istenmeyen bir durumun olması ve bir sakatlık durumunun oluşması an meselesidir.

Matlarını mutlaka kullan

yaz, spor, pilates, mat, aksesuar

Yazın pilates yapmak için tercih edilen mekanlar, doğal olarak dışarısı ve açık hava oluyor. Bir sahil kenarı ya da ormanlık alanda da pilates yapabilirsin ancak burada dikkat etmen gereken kayıp düşmemek ve yaralanmamak için mutlaka uygun bir zemin seçmen. Nerede olursan ol yardımına pilates matların yetişecektir. Yazın pilates yaparken evde ya as salonda kullandığın matlarını tercih edebilir ve böylelikle açık havada zeminin seni rahatsız etmesini de engelleyebilirsin.

Sıvı tüketimini ihmal etme

yaz, spor, pilates, kadın, su

Yaz ayındayız, hava sıcak ve güneşli. Sen de gün içerisinde, herhangi bir saatte egzersiz yapmak, pilatesine devam etmek istiyorsun. Dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biri bu sıcak günlerde vücudunun ihtiyaç duyacağı hidrasyonu sağlamak için bol bol su içmen. Pilates öncesi, sırası ve sonrasında yeterli miktarda su aldığına emin ol ve bunu ne olursa olsun ihmal etme.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.