Sabahları Yoga Yapmak İçin 6 Neden

Buradasınız

Hareket Et 04 Temmuz 2022

yoga, sabah, zinde, huzur, mutluluk, sağlık, beden, vücut

Kaotik iş hayatı, şehirlerdeki yoğun nüfus, gündelik sorunlar ve buna benzer birçok faktör stres, kaygı ve endişeyi azaltmak için çeşitli yöntemlere başvurmamıza neden oluyor. Tüm bu nedenler göz önüne alındığında en fazla tercih edilen aktivitelerden birinin de yoga olduğu görülüyor. Özellikle sabah saatlerinde yapılan yoganın rahatlama ve zihni boşaltma üzerine çok önemli etkileri olduğu biliniyor. Güneşin doğuşu ile birlikte yapacağın yoga ile sen de stresini atabilir ve güne daha iyi bir başlangıç yapabilirsin. Sabahları yoga yapma fikrini daha da güçlendirecek nedenleri senin için sıraladık.

Hiçbir ekipmana ihtiyacın yok

yoga, sabah, zinde, huzur, mutluluk, sağlık, beden, vücut

Yoga yapmanın en teşvik edici yanı hiçbir materyale ihtiyacının olmamasıdır. Üzerine rahat kıyafetler giyerek evde veya dışarıda seçeceğin herhangi bir lokasyonda kolaylıkla yoga yapabilirsin. Eğer bir mata sahip değilsen ince polar bir battaniyeden de yararlanabilirsin. Bunun için sabahları kalktığında çok da fazla efor sarf etmeden ve herhangi bir uğraş vermeden yoga yapmaya başlayabilirsin. 

Güneşin ilk ışıkları ile güç toplarsın

yoga, sabah, zinde, huzur, mutluluk, sağlık, beden, vücut

Sabah saatlerinde zihin daha durgun ve dingin olduğu için günün bu saatinde enerjini toplaman ve güne daha zinde başlaman olası olacaktır. Güneşin ilk ışıkları ile birlikte daha yoga yapmaya başladığın anda vücudun yorgun olmayacağından çok daha iyi şekilde enerji toplaman mümkün olacaktır. Gün doğumunun verdiği pozitif etki ile birlikte günün bu ilk anlarını yoga yapmaya ayırabilirsin.

Yaratıcılığını artırır

yoga, sabah, zinde, huzur, mutluluk, sağlık, beden, vücut

Sabahları yoga yapmak, dikkatini toplamana ve zihninin daha efektif çalışmasına da zemin hazırlar. Bu durum günün geri kalanına yayılarak daha iyi odaklanmana ve zihnini toplayarak üzerinde uğraştığın işte yaratıcılığını artırmana neden olacaktır. Ayrıca sabahları yapacağın yoga rutini ile birlikte zaman ve stres yönetimini de iyi derecede uygulayabilecek ve bu yolla da yaratıcılığını körelten zihinsel engellerden kurtulacaksın.

Metabolizmanı hızlandırır

yoga, sabah, zinde, huzur, mutluluk, sağlık, beden, vücut

Sabahları yoga yapmak metabolizma sağlığı açısından oldukça önemlidir. Düzenli ve güçlü egzersizler yardımıyla sindirim sistemi problemlerinden uzaklaşabilirsin. Ayrıca yapılan hareketlerin yaktığı kalori gün içerisinde daha rahat beslenmene olanak sağlayacaktır. Günün ilk saatlerinde vücudunu çalıştırmaya başlayarak metabolizmanı hızlandırabilir ve bunu da beslenme düzenin için bir avantaja dönüştürebilirsin.

Enerjini artırır

yoga, sabah, zinde, huzur, mutluluk, sağlık, beden, vücut

Fiziksel veya mental anlamda seni yorgun kılacak herhangi bir neden yoksa ve sen hala kendini yorgun ve bitkin hissediyorsan, hemen sabahları yoga yapmaya başlamalısın. Sabahları düzenli olarak yoga yapmak, bilincinin uyanmasına ve enerji seviyenin artmasına yardımcı olacaktır. Güne çok daha enerjik başlamanı sağlayacak yoga ile daha pozitif, sevecen, mutlu ve huzurlu olacaksın.

Uykuyu düzenler ve dengeler

yoga, sabah, zinde, huzur, mutluluk, sağlık, beden, vücut

Sabahları yoga yapmak için kalktığında ve bunu bir rutin haline getirdiğinde belirli bir süre sonra uykun da daha düzenli hale gelmeye başlayacaktır. Vücudun, sabahları rahatlatıcı ve sakinleştirici yoga ile güne başlamaya alıştığında uykuyu da buna göre ayarlamaya başlayacak ve akşamları çok daha iyi bir uyku kalitesi yakalayacaktır. Yoga yaparken anı yaşayan zihninde stres seviyesi hızlı bir şekilde düşecektir. Bu durum senin daha kaliteli bir uyku düzenine kavuşmanı ve buna bağlı olarak daha sağlıklı bir birey olmanı sağlayacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.