Online Yoga Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buradasınız

Hareket Et 10 Ocak 2021

Yoga, zihni ve bedeni dinlendirmek, sağlıklı bir ruh haline ve kaliteli bir nefese sahip olmak için yapılabilecek en sağlıklı egzersizlerden biridir. Yapılan her hareketin bir anlamı, felsefesi vardır ve sizin ruhunuzda ihtiyacı olan yeri onarma amacı taşır. Bedeninizi esnetirken aynı zamanda ruhunuzun sınırlarını da genişletir. Her duruş fazlasıyla dikkat ister. Zihninizi ve nefesinizi duruşa odaklayarak, yaşamın olağan akışından yani stresinden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Artık yoga yapmak için ayrı bir çaba harcamanıza da gerek yok. Yaşadığımız dijital çağ hemen her işimize yardımcı olduğu gibi bu isteğimizi de karşılıyor. Online yoga derslerine veya video platformlarında yayınlanan yoga videolarına erişim artık oldukça kolay hale geldi. Peki evde televizyonunuzun, bilgisayarınızın ya da akıllı telefonunuzun karşısında nasıl yoga yaparsınız? Nelere dikkat etmelisiniz? Sizin için araştırdık.

Nasıl yapılır?

Yoga, bireysel bir uygulama olduğu için kişinin ihtiyacına yönelik şekillendirilebilir. Yeni başlayanlar için istikrarlı yapmak önem taşımaktadır. Sık sık ve sakince yoga yaparak bedeninizi alıştırmalısınız. Fiziksel amaç, bedeninize meydan okumaktır. Onu alışık olduğu kalıptan çıkarıp bir kalıba ihtiyaç duymayacak hale getirmektir. Nefes egzersizleriyle başlangıç yapın. Nefesi doğru kullanmak hareketleri doğru yapabilmek için çok önemlidir. Tüm pratik boyunca salt odağınız nefesiniz olmalıdır. Nefesten sonra fiziksel egzersizlere geçin. Bedeninizin sesine kulaklarınızı kapatmayın, onun sizi yönlendirmesine izin verin.

Nelere dikkat edilmelidir?

Önce bedeninizle iletişiminizi doğru kurmalısınız. Sizin değil bedeninizin ne istediğini anlamalı ve ona yönelik pratikler çalışmalısınız. İstikrarlı olmaktan vazgeçmemelisiniz. Zorunluluk olarak değil size iyi geldiği için yoga yapmalısınız. Bir anda en üst seviyeden değil bebek adımlarıyla en baştan başlamalı ve bu yolda sabırlı olmalısınız. Bedeninizin sabrınızın karşılığını vereceğinden emin olmalısınız.

Yoga tamamen dikkat ve nefes odaklı bir egzersizdir. Herhangi bir dikkat dağınıklığı size istemediğiniz sonuçlar, sakatlıklar doğurabilir. Bu sebeple zihninizi tamamen yogaya odaklamalısınız. İstenmeyen ve beklenmeyen kazalardan korunmak ve sevdiklerinizi korumak için QNB Sigorta’nın sunduğu Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası'ndan faydalanabilirsiniz. Bu sigorta ile ailenizi, sevdiklerinizi ve kendinizi güvence altına alabilir böylece rahat bir zihinle yoganızı yapabilirsiniz.

Doğru pratiği bulmalısınız

Bedeniniz size neye ihtiyacı olduğunu belli eder. Onu dinleyerek yapacağınız pratiği belirlemelisiniz. Örneğin çok stresli ve gerginseniz buna yönelik bir pratik akışı belirmelisiniz. Yoga yaparken uygulayabileceğiniz birçok hareket ve egzersiz vardır. Bunlar içerisinden kendinize ve o anki ihtiyacınıza yönelik pratikleri seçmelisiniz.

Amaç yormak değil dinlendirmek

Yoganın amacı dinlendirmektir. Hareketleri hızlı hızlı, canınız acıyacak şekilde yapmamalısınız. Bu zarar vermekten, sizi sakatlamaktan başka bir işe yaramaz. Pratiği yavaşça, sakince ve gücünüzün tamamını harcamadan dikkatle yapmalısınız. Nazik olmanın yoganın doğası olduğunu unutmayın.

Asla zorlamayın

Bedeniniz dur diyorsa onu zorlamayın ve durun. Ağrı veya şiddetli acı hissediyorsanız daha fazla devam etmeyin. Bu bedeninizin, yapmaya çalıştığınız duruşa hazır olmadığını söyleme şeklidir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.